Varisli damarlar safenofemoral kapakçık tedavisi ile kurtarılıyor

Mutlu yaşamak için en gerekli şeyi, sağlımızı tehlikeye atmayalım...
Cevapla
cr@zy
Yıldızlaşan Üye
Yıldızlaşan Üye
Mesajlar: 7047
Kayıt: 10 Tem 2008, 18:09
Konum: ist

Varisli damarlar safenofemoral kapakçık tedavisi ile kurtarılıyor

Mesaj gönderen cr@zy »

Opr. Dr. Serdar Bayrak, Kalp kapaçığı yetmezliğinde Istanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nden sonra Izmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde de uygulanmaya başlanan 'Safenofemoral kapakçık yetmezliği' tedavisinden hastaların memnun olduğunu ifade etti.

Istanbul Cerrahpaşa Hastanesin'den sonra safenofemoral kapakçık yetmezliği tedavisini uygulamaya başlayan Izmir Atatürk Eğitim ve Araştırması Hastanesi'nin Kalp Damar Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Serdar Bayrak, tedaviyi Sağlık Dergisi muhabirine anlattı.

Bacak bölgesindeki şişlikler için geçmiş yıllarda tedavi olanağının kısıtlı olduğunu belirten Op. Dr. Serdar Bayrak, 'Bacak şişliklerine genellikle kapakçık yetmezliğinin sebep olduğunu biliyoruz. Bu yüzden bu konuda çalışmalar yapmaya başladık' dedi. Öncelikle Istanbul Cerrahpaşa Hastanesi'nde safenofemoral kapakçık yetmezliği tedavisinin uygulanmaya başladığını söyleyen Bayrak, 'Şu an bu uygulamayı en çok yapan merkez Izmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Bu uygulamayı aktif olan devam ettiren tek merkez biziz' şeklinde konuştu. Sağlık Yayıncılık

Daha önceki yıllarda, bacaklarda oluşan varisli damarların alındığını belirten Bayrak, 'Ama bacaklardaki damarların önemli olduğunu biliyoruz. Özellikle ilerleyen yaşlarda, olası by-pass ameliyatlarında, bacaklardaki damarlar kullanılacağı için, biz olabildiğince vücudun dokularını ve damarlarını korumayı önemsiyoruz. Ayda 4-5 hastamızı ameliyat ederek sağlıklarına kavuşturmaya çalışıyoruz. Stratejimiz, damarları almak yerine, hastalıklı olan kapakçığı tedavi etmeye yönelik. Ameliyat olan hastalarımızdan aldığımız tepkiler çok olumlu ve hasta memnuniyetimiz çok yüksek. Hastaların zamanla bacak şişliklerinin gerilediğini, varisli yapıların azaldığını ve bacak ağrılarının ortadan kalktığını gözlemledik. Ciddi anlamda, hastalarımızın şikayetlerinde gerileme yaşadığını gördük. Safenofemoral kapakçık tedavisi Ilerleyen zamanlarda daha da geliştirilebilecek bir ameliyat yöntemi' dedi.

Ameliyat olacak hastaların, ameliyat sırasında uyutulmadığını belirten Bayrak, 'Sadece, kasık bölgesindeki kapakçığın bulunduğu yeri, daha sonra hiçbir iz kalmayacak şekilde açıyoruz. Ameliyatın toplam süresi yarım saati aşmıyor ve hastayı aynı gün taburcu edebiliyoruz. Ayrıca, hasta birkaç gün içerisinde daha önceki gibi günlük yaşamına devam edebiliyor. ' dedi.

Daha Önce Ilaç Ve Varis Çorapları Veriliyordu
Bu tedavi türünden önce hastaların rutin olarak takip edildiğini ilaç ve varis çorapları verildiğini, fakat hastaların şikayetlerinde gerileme olmadığını söyleyen Bayrak, 'Hastalarda belirli bir rahatlama olurdu, fakat kapakçık tedavi edilmediği için, esas olan kapakçık hastalığı yerinde dururdu' dedi.

Bu hastalığın tedavi edilmemesi durumunda ise hastanın ağrılarının artabileceğini, bacaktaki şişliklerin bağlı olarak yaraların oluşabileceğini ve bu yaraların kapanması zor yaralar olabileceğini belirten Bayrak, Safenofemoral kapakçık yetmezliği tedavisi ile bu olasılıkların ortadan kalktığını söyledi.
Cevapla

“Sağlıklı Yaşam” sayfasına dön