Bidibidi Yenileniyor !

23 Nisan 2021 tarihinden önce hesabın varsa Şifreni Sıfırlaman gerek: TIKLA ŞİFRE SIFIRLA | Her şeye sana özel olan panelinden ulaşabileceksin. Seni evine bekliyoruz: https://www.bidibidi.com

[YENİLENDİ] Kullanıcı, Kayıt, Üyelik ve Profil Sistemi
[YENİLENDİ] Bidibidi Oyun Bölümü

[BEKLİYOR] Forum, Galeri, Diğer Bölümler

KAYDOL

5 bin lira maaşlı iş

2008 yılına ait, spor, siyaset, ekonomi dünya ve diğer haberler
lord_spartakus
Isındım Buraya
Isındım Buraya

5 bin lira maaşlı iş

Mesaj gönderen lord_spartakus »

Resim

Ekonomik krizden etkilenmeden büyüyen Türk sivil havacılık sektörü, pilot istihdamını her geçen yıl artırarak gençlere prestijli iş imkanı sunuyor.

Pilot olabilmek için 15 aylık eğitim sürecini tamamlamak ve bu sürecin ardından yapılacak sınavda başarılı olmak gerekiyor. Yaklaşık 45 bin avroya mal olan eğitimin ardından sektörde istihdam edilen bir pilot ortalama 5 bin TL maaş alıyor.

AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Türk Hava Kurumuna (THK) bağlı Türkkuşu Genel Müdürü Necdet Şendil, ''Türkiye'de pilotluğun yeni bir iş kapısı olarak değerlendirilebileceğini'' ifade ederek, bütün dünyada kriz varken Türkiye'deki havacılık şirketlerinin bundan etkilenmediğini, büyümenin sürdüğünü vurguladı.

Profesyonel hava yolu pilotluğu için eğitim zorunluluğu bulunduğunu ve bunun standart süresinin 13-18 ay arasında olduğunu anlatan Şendil, bu sürede 805 saat teorik, 207 saat pratik eğitim verildiğini kaydetti.

Şendil, eğitimin ardından adayların Ulaştırma Bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından sınava tabi tutulduklarını, başarılı olanlara dünya çapında geçerli Havayolu Taşıma Lisansı verildiğini belirtti.

Türkiye'de faaliyet gösteren şirketlerin, sektörün büyümesine paralel olarak pilot ihtiyaçlarının her geçen yıl arttığına dikkati çeken Şendil, THY'nin bu yıl 150 pilot istihdam edeceğini, diğer hava yolu şirketlerinin de yılda ortalama 300-400 pilota ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Şendil, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Krizden sonra Türk havacılığındaki büyümenin aynı ivmeyle devam edeceğine inanıyorum. Dolayısıyla pilot açığı da Türkiye'de önümüzdeki 5 yıl içinde azalmayacak, artacak. Bunu şimdiden görüp hazırlıklı olursak, yeterli pilot adayını yetiştirirsek ihtiyacı karşılayabiliriz. Yoksa dünyada başka ülkelerden pilot adaylarını getirip burada uçurmak zorunda kalırız ki belli bir zaman sonra Türk semalarında kendi çocuklarımızın değil yabancı pilotların uçtuğu bir manzarayla karşı karşıya kalırız.''

''TÜRKKUŞU, KALITELI PILOTAJ E?ITIMININ MERKEZI''

Türkkuşu Genel Müdürü Şendil, Türkiye'deki hava yolu şirketlerinin yerli pilot eksikliği nedeniyle yabancı pilotlarla uçtuğunu ifade ederek, ''Bu, gelecekte olumsuz sonuçlar doğuracak. Onun için bir an önce yerli okullardan yetişen pilotlara öncelik vermelerini, uçuş okullarının ve Türk gençlerinin önünü açacak iş sahalarını sağlamaları diliyorum'' diye konuştu.

Şendil, Türkiye'de 1935'ten beri pilotaj eğitimi veren Türkkuşu'nun, Etimesgut ve Selçuk'taki eğitim tesislerinde çalışmalarını sürdürdüğünü ifade ederek, öğrenci kapasitesini bu yıl 150'den 300'e çıkaracaklarını bildirdi.

Eğitim programlarının gelecek ay başlayacağını kaydeden Şendil, Türkkuşu'nda başarılı personelle kaliteli eğitim sunduklarını, bu sayede kursiyerlerinin sektördeki başarılı şirketlerde rahatça istihdam edildiğini vurguladı.

Pilot eğitiminin uluslararası kuralları bulunduğunu ve AB müstebatına uygun standartlara sahip olduğunu anlatan Şendil, Türkkuşu'nun bu koşullara uygun eğitim imkanı sunan, köklü bir eğitim kuruluşu olduğunu sözlerine ekledi.

PILOT OLMANIN KOŞULLARI

Pilotaj eğitimine katılabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 17 yaşını doldurmuş, 35 yaşından gün almamış, en az lise mezunu, orta derecede Ingilizce biliyor olmak ve herhangi bir sağlık sorununun bulunmaması gerekiyor.

Ortalama 15 ay süren eğitim sırasında pilot adaylarına hava hukuku, uçak genel bilgisi, uçuş performansı ve planlama, insan performansı ve limitleri, meteoroloji, seyrüsefer, işletme prosedürleri, uçuş prensipleri, haberleşme usulleri gibi ana başlıklar altında dersler veriliyor.

Kursiyerlere, 45 bin avroya yakın pilotaj kurs ücretini, eğitim sürecinin ardından geri ödeme imkanı sunan banka kredisi de bulunuyor.

“2009 Yılı Haber Arşivi” sayfasına dön