Bidibidi Yenileniyor !

23 Nisan 2021 tarihinden önce hesabın varsa Şifreni Sıfırlaman gerek: TIKLA ŞİFRE SIFIRLA | Her şeye sana özel olan panelinden ulaşabileceksin. Seni evine bekliyoruz: https://www.bidibidi.com

[YENİLENDİ] Kullanıcı, Kayıt, Üyelik ve Profil Sistemi
[YENİLENDİ] Bidibidi Oyun Bölümü

[BEKLİYOR] Forum, Galeri, Diğer Bölümler

KAYDOL

Masadaki sperm Adli Tıp'ı sarstı

2008 yılına ait, spor, siyaset, ekonomi dünya ve diğer haberler
cr@zy
Yıldızlaşan Üye
Yıldızlaşan Üye

Masadaki sperm Adli Tıp'ı sarstı

Mesaj gönderen cr@zy »

Münevver'in iç çamaşırındaki spermin, başka bir cesetten bulaştığı iddiası Adalet Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Bakanlık sorumlular hakkında inceleme başlattı. Adli Tıp sessizliğe gömüldü. Uzmanlar skandala isyan etti. Adli Tıp Enstitüsü eski Başkanı Atasoy, 'Adli Tıp'ın kapısına kilidi vurup gitsinler' dedi

Levent ALBAYRAK
Vahşice öldürülen Münevver Karabulut cinayetindeki, 'sperm skandalı' gündeme bomba gibi düştü. Karabulut'un cesedi üzerinde daha önce bulunduğu açıklanan spermin, aynı masada otopsisi yapılan başka bir cesede ait olduğu iddiasının AKŞAM'da manşet olmasının ardından, konunun uzmanları ayağa kalktı. Skandala imza atan Adli Tıp Kurumu Başkanlığı ise sessizliğe büründü. Ulaşmaya çalıştığımız yetkililer telefonlara çıkmadığı gibi, haberin hazırlandığı saatlerde de henüz yanıt alamadık. Adli Tıp'tan akşam saatlerine kadar resmi bir açıklama da yapılmadı. Cinayetin ardından 6 kişiye ait DNA sonuçlarını bekleyen Savcılık ve Emniyet soruşturması ise yeni gelişme nedeniyle kitlendi.

KAPIYA KILIT VURURLAR
Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Kimyasal Tahliller Ihtisas Dairesi eski başkanlığı ile Istanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü'nün 1988 - 2005 yılları arasında müdürlüğünü yürüten Prof. Dr. Sevil Atasoy, skandalla ilgili AKŞAM'ın sorularını yanıtladı. Atasoy şöyle konuştu:
'Böyle bir olayın doğruluk payının olduğuna inanmak istemiyorum. Bu iddialar doğruysa Adli Tıp Kurumu yetkililerinin kapıya kilit vurup, oradan çıkmaları gerekir. Konuyla ilgili çok fazla yorumda yapmak istemiyorum ama olayla ilgili rapor çıktıktan sonra ben de birçok şey anlatacağım.'
Atasoy olayın üzerinde titizlikle durulması gerektiğini belirterek, 'Bu hata yapıldıysa, yani doğruysa iddialar, geçmişte yapılan benzeri hatalardan daha vahim sonuçların ortaya çıkacağına inanıyorum' diye konuştu.
BAKAN EL KOYDU
ADALET Bakanlığı, 'Adli Tıp'ta Pis Masa' skandalıyla ilgili olarak inceleme başlattı. Inceleme Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in talimatıyla başladı. Bakanlık, dün konuya ilişkin ön araştırma yaptı; Adli Tıp Kurumu yetkilileri ile bağlantı kuruldu ve iddiaya ilişkin bilgi alındı. Gün boyu sürdürülen temasların ardından Bakan Ergin'e bilgi verildi ve Ergin'in talimatıyla geniş kapsamlı bir inceleme başlatıldı. Birkaç gün içinde sonuçlandırılması hedeflenen incelemenin ardından müfettiş görevlendirilerek soruşturma açılabileceği belirtildi. Olası soruşturmanın sonucuna göre, olayda ihmali bulunan Adli Tıp Kurumu görevlileri hakkında disiplin cezası uygulanacak ve gerek görülmesi halinde bu kişiler hakkında adli işlem başlatılacak.

EK RAPOR ISTENDI
Adli Tıp, altı kişiden DNA örneği aldığı halde bunların dördüyle ilgili hala rapor hazırlamadı. Cinayet soruşturmasını yürüten Istanbul Cumhuriyet Savcısı Faruk Erşen Yılmaz, bunun üzerine Adli Tıp Kurumu'ndan ek bir rapor istedi. Yılmaz'ın Adli Tıp'a arşivlerin taranması için talimat verdiği de ileri sürüldü.
BU ÜLKE BITMIŞ DEMEKTIR
Münevver Karabulut'un babası Süreyya Karabulut, Adli Tıp'taki 'Kirli masa skandalı' ile ilgili, 'Buna inanamıyorum' diye tepki gösterdi. Karabulut, 'Bir hata olmuşsa, bunu duymak dahi istemem. Nasıl böyle bir hata yapılabilir? Daha önce, karşı tarafın ekonomik özgürlüğü olduğu için 'Adli Tıp yanlış bilgi verebilir' demiştim. Çıkan ikinci raporu görmedim ama burada da yanlışlık yapılmışa bu ülke bitmiş demektir! Adli Tıp böyle bir yanlışlığın içindeyse yapacak bir şey kalmamış demektir. Gazete sebepsiz yere böyle bir manşet atmaz, demek ki bir bilgileri var. Cinayetin tek başına işlendiğine inanmıyorum. Böyle hassas konuda yapılan hata kabul edilebilir mi? Avukatım yarın bilgi alacak' dedi.
BU NASIL UZMAN?
AKŞAM'IN haberiyle ilgili NTV'ye açıklamalarda bulunan Istanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim üyesi Doç. Dr. Nevzat Alkan, hataya imza atan Adli Tıp Kurumu'nu değil, haberin yapılmasına tepki gösterdi. Alkan, Adli Tıp Kurumu içinde çekişme olduğunu öne sürerek, 'Haberler kötü niyetli kişiler tarafından yapılmış ve başka bir amaca hizmet eden kişilerce servis edilmiş haberlerdir. Yeni atanan başkan Haluk Ince üniversiteden atanmıştır bizim mesai arkadaşımızdır. Onu yıpratmak istiyorlar. Siyasi irade kendi ekibiyle çalışmasına izin vermiyor' diye konuştu. Alkan, otopsi masasında kalan spermin sonraki cesede geçmesinin mümkün olmadığını iddia etti.
ÖZEL SIVILARLA TEMIZLENMELI
ALMAN Hastanesi Adli Tıp Merkezi Direktörü Prof. Dr. M. Fatih Yavuz şu bilgileri verdi:
'Otopsi masasının kimyasal ve fiziksel ajanlarla, özel sıvılarla, sabunlu antiseptik dezenfektan solüsyonlarla temizlenmesi gerekir. Bu yapılmazsa önceki vakaya ait kan, sperm, kıl benzeri biyolojik materyalin bulaşması tabii söz konusu. Böyle bir durumda düzenlenecek rapor ise son derece büyük adli sorunlara neden olur. Otopsi yapılan çelik masalar kolay kolay leke ve mikrop tutmaz ama rutin olarak temizlenmesi gerekiyor. Bir otopsi yaklaşık 3 saat kadar sürmesi gerekirken Türkiye'de iş yoğunluğundan maalesef daha da kısa sürüyor. Insanın olduğu yerde zafiyet olabilir. Otopsi masasındaki temizliğin ISO'nun belirlediği standartlarına göre yapılıp denetlenmesi şart. Adli Tıp'ta yapılacak en büyük hata alınan örneklerin karıştırılması ve bulaştırılmasıdır.'
SPERM BULAŞABILIR
ADLI Tıp Uzmanları Derneği Meslekte Yeterlilik Kurulu Genel Sekreteri Doç. Dr. Coşkun Yorulmaz Türkiye'de Adli Tıp alanında yaşanan en büyük sorunun otopsiye yeterli zamanın ayrılmaması olduğunu söyledi. Yavuz, 'Otopsi salonu dolayısıyla otopsi masaları iş günü bitiminde özel ışınlarla ve kimyasal dezenfektasyonlarla sterilize ediliyor. Bu özel ışınlar, bakterileri öldürmeye yarar. Gündüz ise bir vakadan bir vakaya geçilirken yalnızca su ve deterjan kullanılıp mekanik temizlik yapılıyor. Bakteri bulaşmasını su ve deterjan öldürmeyebilir. Yüzde 99 bu olayda bulaşan sperm değildir, DNA içeren bir herhangi bir hücredir. Gerçekten sperm bulaştı ise bu kabul edilemez bir durumdur. Münevver'in otopsisinin yaklaşık 5 ile 6 saat arasında yapılması gerekirdi. Çünkü vakada cinsel şiddete ait izler aranıyor' diye konuştu. Yavuz, 'Önceki cesetten kalan spermler sonraki cesede bulaşabilir mi?' sorusuna ise şu cevabı verdi: 'DNA örneklerinin bir cesetten ötekine bulaşması her zaman olabilir. Bütün erkek cesetlerden otopsi masasında sperm bulaşabilir. Çünkü ölümden sonra vücuttaki bütün kaslar gevşediği için insanda bulunan sperm masaya bulaşır. Bu çok doğal ve beklenen bir durumdur.'

“2009 Yılı Haber Arşivi” sayfasına dön