TÜRKIYE, INSIYATIFI ALAN ÜLKE KONUMUNDA"

2008 yılına ait, spor, siyaset, ekonomi dünya ve diğer haberler
Cevapla
Kullanıcı avatarı
denizindibi
Yıldızlaşan Üye
Yıldızlaşan Üye
Mesajlar: 6120
Kayıt: 10 Tem 2008, 16:21
Elindeki Nakit: Kilitli
Konum: denizin dibinden....

TÜRKIYE, INSIYATIFI ALAN ÜLKE KONUMUNDA"

Mesaj gönderen denizindibi » 31 Ara 2008, 09:51

"TÜRKIYE, INSIYATIFI ALAN ÜLKE KONUMUNDA"Ingiliz Financial Times Gazetesi, Arap Ülkelerinin Israil Saldırılarına Cevap Bulmaya Çalıştığını, Türkiye'nin Ise Insiyatif Alan Ülke Konumunda Olduğunu Bildirdi.


Israil'in Gazze'ye saldırısının ardından Arap ülkelerinin harekete geçtiğini vurgulayan Financial Times gazetesi, Israil'e verilecek mesajda fikir birliğinin sağlanmasında Türkiye'nin insiyatifi ele alan ülke konumunda olduğuna dikkat çekti.


Bu amaçla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mısır, Ürdün ve Suudi Arabistan'ı kapsayan ziyaret turuna çıkacağını aktaran gazete, Arap Birliği üyesi olan ülkelerin Dışişleri Bakanları'nın Kahire'de yapılacak acil toplantı için bir araya geleceklerini yazdı.

Türkiye'nin Arap Birliği üyesi olmadığını hatırlatan gazete, Israil ile yakın ilişkileri olmasına rağmen en sert tepkiyi Ankara'nın verdiğinin altını çizdi. Türkiye'nin Israil ile Suriye arasındaki barış görüşmelerinde sürdürdüğü arabulucu rolünü askıya aldığını da kaydeden Financial Times, Erdoğan'ın Ortadoğu'da barışın yeniden tesis edilmesi için bölge turuna çıkacağını beyan etti.

"Israil saldırısı, Arap ülkelerinde halk ile iktidar arasındaki bölünmeyi ortaya çıkardı" ifadelerini kullanan gazete, bu ülkelerdeki Batı yanlısı iktidarlar ile sıradan halk arasındaki fikir ayrılığının protesto gösterileriyle açığa çıktığı yorumunda bulundu. Gazete ayrıca, saldırı sonrası Ortadoğu ve Arap ülkelerinde Israil karşıtı protestolar düzenleyerek kendi hükümetlerinin Israil'e karşı daha sert bir tutum içinde olmalarını isteyen binlerce kişinin sokaklara döküldüğüne değindi.
(CIHAN)ResimResim
Cevapla

“2008 Yılı Haber Arşivi” sayfasına dön