Bangladeş'te Muhalefet Seçim Sonuçlarını Kabul Etmiyor

2008 yılına ait, spor, siyaset, ekonomi dünya ve diğer haberler
Cevapla
Kullanıcı avatarı
denizindibi
Yıldızlaşan Üye
Yıldızlaşan Üye
Mesajlar: 6120
Kayıt: 10 Tem 2008, 16:21
Elindeki Nakit: Kilitli
Konum: denizin dibinden....

Bangladeş'te Muhalefet Seçim Sonuçlarını Kabul Etmiyor

Mesaj gönderen denizindibi » 31 Ara 2008, 09:27

BANGLADEŞ'TE MUHALEFET SEÇIM SONUÇLARINI KABUL ETMIYOR


Bangladeş'te Eski Başbakanlardan Muhalefet Lideri Halide Ziya, Genel Seçimlerin Açıklanan Resmi Sonuçlarının Kabul Edilemeyeceğini Bildirdi.Bangladeş'te eski başbakanlardan muhalefet lideri Halide Ziya, genel seçimlerin açıklanan resmi sonuçlarının kabul edilemeyeceğini bildirdi.
Partisi seçimlerden ağır yenilgi alan Ziya, başkent Dakka'da düzenlediği basın toplantısında oylamada hile yapıldığını savundu.

Halide Ziya'nın liderliğindeki Bangladeş Milliyetçi Partisi, 500 üyeli mecliste sadece 30 sandalye kazanabildi. Ülkede 7 yıl sonra yapılan ilk seçimde, Halide Ziya'nın en büyük rakibi ve yine onun gibi eski başbakanlardan Şeyh Hasina büyük bir zafer elde etti. Şeyh Hasina'nın Avami Birliği öncülüğündeki ittifak 260 sandalye kazandı.


Bangladeşli ve uluslararası gözlemciler ise seçimlerin halk iradesini yansıttığı görüşünde. Şeyh Hasina da seçimlerin hür ve adil olduğunu belirtti.

BBC'nin haberine göre, Şeyh Hasina hükümeti her halükarda önemli sorunlarla yüz yüze. Halide Ziya'nın kurduğu son demokratik hükümetin popülaritesi, gıda fiyatlarının ve genelde enflasyonun artması yüzünden azaldı. Şeyh Hasina, enflasyonu indirme ve ülke ekonomisini sağlıklı bir yapıya kavuşturma sözü veriyor.

Bangladeş'de imalat sektörü, büyük oranda ihracata bağımlı. Küresel ekonomik kriz nedeniyle, Bangladeş'in yabancı yatırım çekmesinin daha da zorlaşabileceği ifade ediliyor.

(CIHAN)

(Cihan Haber Ajansı)


ResimResim
Cevapla

“2008 Yılı Haber Arşivi” sayfasına dön