Vietnam Savaşının "Efsane" Komutanı Öldü

2008 yılına ait, spor, siyaset, ekonomi dünya ve diğer haberler
Cevapla
Kullanıcı avatarı
denizindibi
Yıldızlaşan Üye
Yıldızlaşan Üye
Mesajlar: 6120
Kayıt: 10 Tem 2008, 16:21
Elindeki Nakit: Kilitli
Konum: denizin dibinden....

Vietnam Savaşının "Efsane" Komutanı Öldü

Mesaj gönderen denizindibi » 31 Ara 2008, 09:26

VIETNAM SAVAŞININ "EFSANE" KOMUTANI ÖLDÜ


Vietnam Savaşı Sırasında ABD Donanması'nı Bir Süre Komuta Eden "Efsane" Komutan Korgeneral Victor Krulak 95 Yaşında Öldü.Vietnam Savaşı sırasında ABD Donanması'nı bir süre komuta eden "efsane" komutan Korgeneral Victor Krulak 95 yaşında öldü.
San Diego'daki bir huzurevinde hayatını kaybeden Krulak, 1964-1968 yılları arasında Büyük Okyanus'ta (Pasifik) yaklaşık 100 bin Amerikalı denizciye komutanlık etmişti.

Dolaysız ve sert tarzı nedeniyle "vahşi" lakabı takılan Krulak, Ikinci Dünya Savaşı ve Kore Savaşı'nda da görev yapmıştı.


Emekli olduktan sonra hükümetin Vietnam Savaşı'ndaki tutumunu sıklıkla eleştiren Krulak, yazdığı kitapta savaşın ancak Güney Vietnamlıların korunması ve onlarla dostluk kurulması yoluyla kazanılabileceğini savunmuştu.

Krulak, Vietnam Savaşı'nda "cephe hatları olmadığını, çatışmanın 16-17 milyon insanın zihinlerinde sürdüğünü" söylemişti.

Victor Krulak Ikinci Dünya Savaşı sırasında, emrindeki askerlerle Japon güçlerine karşı kazandığı başarılarla Donanma Kahramanlık Madalyası almıştı. 43 yaşında Deniz Kuvvetlerinin en genç Tuğgenerali olan Krulak, daha sonra da başarı madalyalarıyla onurlandırılmıştı.

Krulak'ın oğlu Charles Krulak da 1995-1999 yılları arasında ABD Deniz Kuvvetleri komutanlığı yaptı.

(Anadolu Ajansı)


ResimResim
Cevapla

“2008 Yılı Haber Arşivi” sayfasına dön