Steinbach: "Israil'in Gazze Saldırıları Ahlak Dışı

2008 yılına ait, spor, siyaset, ekonomi dünya ve diğer haberler
Cevapla
Kullanıcı avatarı
denizindibi
Yıldızlaşan Üye
Yıldızlaşan Üye
Mesajlar: 6120
Kayıt: 10 Tem 2008, 16:21
Elindeki Nakit: Kilitli
Konum: denizin dibinden....

Steinbach: "Israil'in Gazze Saldırıları Ahlak Dışı

Mesaj gönderen denizindibi » 30 Ara 2008, 11:37

ALMAN ŞARK ENSTITÜSÜ'NÜN BAŞKANI STEINBACH: "ISRAIL'IN GAZZE SALDIRILARI AHLAK DIŞI


Alman Şark Enstitüsü'nün Başkanı Prof. Dr. Udo Steinbach, Israil'in Gazze'ye Düzenlediği Saldırıları "Ahlak Dışı" Olarak Değerlendirdi. Alman Profesör, Ortadoğu'da Çözümün Dışarıdan Gelmesi Gerektiğine Dikkat Çekti. Steinbach Ayrıca "Ilımlı Israilliler Nerede?" Diye Sordu.Alman Şark Enstitüsü'nün Başkanı Prof. Dr. Udo Steinbach, Israil'in Gazze'ye düzenlediği saldırıları "ahlak dışı" olarak değerlendirdi. Alman profesör, Ortadoğu'da çözümün dışarıdan gelmesi gerektiğine dikkat çekti. Steinbach ayrıca "Ilımlı Israilliler nerede?" diye sordu.
Prof. Steinbach, Alman birinci devlet televizyon kanalı ARD kanalına açıklamalarda bulundu. Alman profesör, burada kendisine yöneltilen "Israil ne yapsın? Hamas'ın hedeflerinden biri Israil'i haritadan silmek değil mi?" şeklindeki soruya şöyle cevap verdi: "Filistinlilere ambargo uygulayarak açlığa maruz bırakmak yerine niye insancıl, insana davranılması gerektiği gibi davranılmadı ki. Tabii ki roket saldırıları doğru davranış değil. Ama hedefini tutturamayan roket saldırılarına karşılık 36 saat içinde 350 kişinin ölümüne sebep olmak düpedüz ahlak dışı davranıştır ve siyaset bunu söylemeli. Eğer bu söylenmezse, Arap toplumu genelinde, Islam topluluğu genelinde itibarini kaybeder ve radikalizme yol açar."


Israil'den kara harekâtı beklemek gerektiğine değinen Prof. Steinbach, "Israil Hamas'ın sonunu istiyor. Fetih'in ülke geneline hâkim olabileceği bir ortam oluşturan bir ortam oluşturmaya çalışıyor." dedi.


"ILIMLI ISRAILLILER NEREDE?"

"Ortayı yatıştırmak isteyen, çözümü siyasette arayan ılımlı Filistinliler nerede?" sorusuna ise Alman Şark Enstitüsü'nün Başkanı'nın cevabı şu şekilde oldu: "Bu kısım haliyle şaşkınlık içinde ve çaresizliğe itilmiş durumdalar. Gazze'deki kardeşleri katliam edilirken onlar ne diyebilir ki? Peki, ılımlı Israilliler nerede; son birkaç yıl içinde sadece bir tane yerleşim yerini iade edenler? Barış sürecini başlatanlar nerede? Onlar da ortalıkta yok. Iki tarafta da radikaller mevcut. Bunlar ise, Filistinliler olsun, Israilliler olsun, kendiliğinden barış ortamını oluşturamazlar. Bundan dolayı çözüm dışarıdan gelmeli." Ayrıca Steinbach, bu girişime ABD ve Avrupa Birliği tarafından öncülük yapması gerektiğini söyledi. (CIHAN)


ResimResim
Cevapla

“2008 Yılı Haber Arşivi” sayfasına dön