Su sayacı yolsuzluğunda 11 tutuklama!

2008 yılına ait, spor, siyaset, ekonomi dünya ve diğer haberler
Cevapla
Fachmann
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Mesajlar: 700
Kayıt: 14 Ara 2008, 00:16
Elindeki Nakit: Kilitli

Su sayacı yolsuzluğunda 11 tutuklama!

Mesaj gönderen Fachmann » 30 Ara 2008, 08:32

Su sayacı yolsuzluğunda 11 tutuklama!
ASKI'ye bağlı taşeron firmada çalışan, sayaç okumalarında usulsüzlük yaptıkları iddiasıyla aralarında belediye meclis üyesinin de bulunduğu 11 zanlı tutuklandı
Adana Adliyesine sevk edilen 11 zanlı, Cumhuriyet Savcısı tarafından ifadelerinin alınmasının ardından, tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Nöbetçi mahkemeye çıkarılan Adana Büyükşehir Belediye Meclis üyesi M.Ç. ile H.Ö, M.Ö, M.Ç, H.A.G, H.C, O.C, H.D, A.Ö, A.C ve I.Y'nin tutuklanmalarına karar verilerek, cezaevine konuldu.

Su sayaçlarının okunmasında usulsüzlük yapıldığı ve devletin zarara uğratıldığı yönündeki iddialar üzerine yaklaşık 6 ay önce başlatılan çalışmalar kapsamında 25 aralıkta 9 ayrı noktada eş zamanlı operasyon düzenlenmiş ve ASKI'ye taşeron olarak hizmet veren Alp Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ve Elsan AŞ'nin toplam 10 çalışanı ile belediye meclis üyesi M.Ç, gözaltına alınmıştı.

Bazı zanlıların, taşeron firmanın değişmesine karşın 20-25 yıldır ASKI'ye hizmet verdikleri tespit edilmiş, evlerde yapılan aramada ise bir zanlının evinde 500 bin YTL nakit para ile bir miktar döviz, altın, çok sayıda su sayacı ve sahte mühür ele geçirilmişti.

Zanlıların, büyük işletme aboneleri ile irtibat kurarak yüksek gelen su faturalarını sayaçlarda usulsüzlük yaparak daha düşük hale getirdikleri, kaçak su kullanımına göz yumdukları, yaptıkları usulsüzlük karşılığında abonelerden 500 ile 2 bin YTL arasında para talep ettikleri öne sürülüyor.


Cevapla

“2008 Yılı Haber Arşivi” sayfasına dön