Samuel Huntington öldü

2008 yılına ait, spor, siyaset, ekonomi dünya ve diğer haberler
Cevapla
Fachmann
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Mesajlar: 700
Kayıt: 14 Ara 2008, 00:16
Elindeki Nakit: Kilitli

Samuel Huntington öldü

Mesaj gönderen Fachmann » 28 Ara 2008, 01:42

Samuel Huntington öldü
"Medeniyetler Çatışması" tezinin sahibi ünlü Amerikalı siyaset bilimci Samuel Huntington öldü. Huntington'un görev yaptığı Harvard Üniversitesi, Huntington'un 81 yaşında hayatını kaybettiğini duyurdu.

Harvard Üniversitesi'nde 58 yıl görev yaptıktan sonra 2007 yılında emekli olan Huntington'un, 24 Aralık'ta Massachusetts eyaletindeki Martha's Vinyard'da öldüğü belirtildi. Çoğunluğu ABD hükümeti, demokratikleşme, askerî siyaset, sivil-ordu ilişkileri ve siyasi kalkınma hakkındaki 17 kitabın yazarı ve editörü olan ünlü siyaset bilimci, en çok da Soğuk Savaş'ın ardından dünyadaki çatışmaların temelinde, devletler arasındaki ideolojik farklıların değil de dünydaki büyük medeniyetler arasındaki kültürel ve dini farklılıkların bulunduğu şeklindeki tezi ile biliniyordu.

Bu tezini 1996 yılında yayınlanan "Medeniyetler Çatışması ve Dünya Düzeninin Yeniden Şekillendirilmesi" kitabında da açıklayan Huntington'un bu eseri tam 39 dile çevrilmişti.

1927 doğumlu Huntington son olarak Harvard'a bağlı John M. Olin Stratejik Araştırmalar Enstitüsünde görev yapıyordu. Ünlü siyaset bilimci ayrıca Amerikan Savunma Bakanlığı'nda da danışmanlık görevinde bulunuyordu.


Cevapla

“2008 Yılı Haber Arşivi” sayfasına dön