Bidibidi Yenileniyor !

23 Nisan 2021 tarihinden önce hesabın varsa Şifreni Sıfırlaman gerek: TIKLA ŞİFRE SIFIRLA | Her şeye sana özel olan panelinden ulaşabileceksin. Seni evine bekliyoruz: https://www.bidibidi.com

[YENİLENDİ] Kullanıcı, Kayıt, Üyelik ve Profil Sistemi
[YENİLENDİ] Bidibidi Oyun Bölümü

[BEKLİYOR] Forum, Galeri, Diğer Bölümler

KAYDOL

Yeni Yılınız Kutlu Olsun

Milli Baramlarımıı ve Yeni Yılı buradan kutluyoruz.
Kullanıcı avatarı
sadem
Durgun Üye
Durgun Üye

Yeni Yılınız Kutlu Olsun

Mesaj gönderen sadem »

Yeni Yılınız Kutlu Olsun...

Sağlıklı ve Mutlu Bir Yıl Dilerim...
[align=center][i][b][color=#000080]Gitmenide istemedim, kalmanı da.Gitmen de tüketti yüreğimi kalman da.Hiç ortası olmadı bu aşkın.VARLI?INDA yokluğuna;YOKLU?UNDA varlığına ağlattın.Sevdin mi? sevmedin mi? ben hiç bilemedim.Hep iki ayrı noktadaydık biz.Baharda varsan güzde yoktun.Dilde varsan sözde yoktun.Ne başı oldu bu aşkın ne de sonu...[/color]

[align=center][url=https://galeri.bidibidi.com][img]http://img.bidibidi.com//bidibidimg/cbd248f6930ce86da793ae2cd1a89709bidibidi.jpg[/img][/url][/align]

[color=#FF0000]Aşk yalnızca onunla birlikte olmak değildi. Herkesi ona benzetip, hiçbirini onun yerine koyamamaktı aşk..[/color][/b][/i][/align]
Kullanıcı avatarı
sadem
Durgun Üye
Durgun Üye

2011 Hicri Yılbaşı

Mesaj gönderen sadem »

2011 Yılında Muharrem Ayının başlangıcı yani Hicri Yılbaşı 26 Kasım 2011 Cumartesi gününe denk gelmektedir.

Peygamber efendimiz Muhammed aleyhisselam miladi 571’de 20 Nisana rastlayan Rebiul-evvel ayının on ikinci Pazartesi sabahı Mekke’de doğdu. 622’de Mekke’den Medine’ye hicret etti. 20 Eylül Pazartesi günü Medine’nin Kuba köyüne geldi. Bu tarih Müslümanların Şemsi yılbaşı oldu. O yılın Muharrem ayının birinci günü de hicri [kameri] yılbaşı oldu. Muharrem ayının birinci gecesi Müslümanların kameri yılbaşı gecesidir. Bu geceyi ihya etmeli ve saygı göstermeli. Saygı göstermek günah işlememekle olur. Zilhiccenin son günü ve Muharremin birinci günü oruç tutan o yılın tamamını oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. Bir hadis-i şerifte (Ramazandan sonra en faziletli oruç Muharrem ayında tutulan oruçtur) buyuruldu.

Islamiyet’ten önce Araplar Muharrem ayında savaşmak isteyince o yıl Muharrem ayının ismini sonraki aya koyarlar sonraki aya da Muharrem derlerdi. Böylece haram ay Muharremden bir sonraki ay olurdu.

(Bir ayın haramlığını başka aya geciktirmek ancak kâfirliği arttırır. Kâfirler böylece sapıtıyorlar. Onlar Allah’ın haram kıldığı ayların sayılarını denk getirmek için haram ayı bir yıl helal edip başka yıl onu yine haram ederler. Böylece Allah’ın haram kıldığını helal kılmaya çalışırlar) mealindeki Tevbe suresinin 37. âyet-i kerimesi ayların yerlerini değiştirmeyi yasak etti.

Kıymet verilen dört aydan biri

Muharrem ayı Zilkade Zilhicce ve Receb’le beraber Kur’an-ı kerimde kıymet verilen 4 aydan biridir. (Tevbe 36)

Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:
(Ayların efendisi Muharrem günlerin efendisi Cuma’dır.) [Deylemi]

(Ramazandan sonra en faziletli oruç Allahü teâlânın ayı Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farzlardan sonra en faziletli namaz gece namazıdır.) [Müslim Ibni Mace Ebu Davud Tirmizi Nesai]

(Nafile oruç tutacaksan Muharrem ayında tut! Çünkü o Allahü teâlânın ayıdır. O ayda bir gün vardır ki O günde Allahü teâlâ geçmiş kavimlerden birinin tevbesini kabul etti. Yine o gün tevbe edenlerin günahlarını da affeder.) [Tirmizi]

Nafile ibadetlerin sevabına kavuşabilmek için Ehl-i sünnet itikadında olmak haramlardan kaçıp günahlara tevbe etmek farzları kusursuz yapmaya çalışmak o ameli ibadet olarak yapmaya niyet etmek şarttır.
[align=center][i][b][color=#000080]Gitmenide istemedim, kalmanı da.Gitmen de tüketti yüreğimi kalman da.Hiç ortası olmadı bu aşkın.VARLI?INDA yokluğuna;YOKLU?UNDA varlığına ağlattın.Sevdin mi? sevmedin mi? ben hiç bilemedim.Hep iki ayrı noktadaydık biz.Baharda varsan güzde yoktun.Dilde varsan sözde yoktun.Ne başı oldu bu aşkın ne de sonu...[/color]

[align=center][url=https://galeri.bidibidi.com][img]http://img.bidibidi.com//bidibidimg/cbd248f6930ce86da793ae2cd1a89709bidibidi.jpg[/img][/url][/align]

[color=#FF0000]Aşk yalnızca onunla birlikte olmak değildi. Herkesi ona benzetip, hiçbirini onun yerine koyamamaktı aşk..[/color][/b][/i][/align]
my_darling
Hoş Geldiniz (Acemi Üye)
Hoş Geldiniz (Acemi Üye)

yeni yıl

Mesaj gönderen my_darling »

Ben bütün bir yılı aşkımla geçirmek istiyorum tabiki aşkları olanlarında yeni yılda aşkı hep yanında olsun benim yeni yılım aşkım yanımda olduğunda kutlu oluyor ve burdaki herkesede yeni yılda aşk mutluluk diliyorum :)
Kullanıcı avatarı
betül_42
Ilk Üye
Ilk Üye

Mesaj gönderen betül_42 »

Teşekkürler arkadaşlar güzel dilekleriniz için...Amiiiiiin..:)
Sizinde yeni yılınız kutlu olsun...
Resim ResimResim

“Milli Bayram - Yeni Yıl Tebrikleri” sayfasına dön