Bidibidi Yenileniyor !

23 Nisan 2021 tarihinden önce hesabın varsa Şifreni Sıfırlaman gerek: TIKLA ŞİFRE SIFIRLA | Her şeye sana özel olan panelinden ulaşabileceksin. Seni evine bekliyoruz: https://www.bidibidi.com

[YENİLENDİ] Kullanıcı, Kayıt, Üyelik ve Profil Sistemi
[YENİLENDİ] Bidibidi Oyun Bölümü

[BEKLİYOR] Forum, Galeri, Diğer Bölümler

KAYDOL

Her yerde kemer sıktık

Piyasalar,ekonomik gidişat,paketler,kurlar ve borsa.. Hepsi burada
cr@zy
Yıldızlaşan Üye
Yıldızlaşan Üye

Her yerde kemer sıktık

Mesaj gönderen cr@zy »

Krizin olumsuz etkisi tüketim üzerinde de büyük oldu. Tüketimden alınan vergilerde Ocak-Nisan döneminde 433.5 milyon TL’lik azalış görülürken, tüketimde kemer sıkmanın sonuçları petrol ve doğal gaz ürünlerinde yüzde 5, alkollü içkilerde yüzde 4.4, dayanıklı tüketim mallarında yüzde 35.3, şans oyunlarında yüzde 4.8 vergi geliri azalışı oldu.

Ocak-Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla tüketim gelirlerinde önemli azalışlar meydana geldi. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) gelirleri 433 milyon 516 bin TL’ye karşılık gelen yüzde 3.4 azalma ile 12 milyar 678 milyon TL’den 12 milyar 244 milyon TL’ye geriledi. Üstelik bu gerileme, ÖTV’de ikinci önemli kalem olan tütün mamüllerinde fiyat artışının yarattığı 511.9 milyon TL’ye karşılık gelen yüzde 16.9 oranında artışa rağmen gerçekleşti. Tütün mamülleri ile birlikte kolalı gazozlarda 933 bin TL’ye karşılık gelen yüzde 1.9 artış dışında tüm kalemlerde gerileme görüldü.

Petrol ve doğal gaz ürünlerinden alınan ÖTV 367.6 milyon TL’ye karşılık gelen yüzde 5 azalışla 7 milyar 319 milyon TL’den 6 milyar 952 milyon TL’ye indi. Motorlu taşıtlardan alınan ÖTV, üç aylık vergi indiriminin de etkisiyle, yüzde 33.6 azalarak 1 milyar 294 milyon TL’den 859 milyon TL’ye geriledi. Alkollü içkilerden alınan ÖTV yüzde 4.4 azalarak 659 milyon TL’den 630 milyon TL’ye geriledi. Dayanıklı tüketim malları ve diğer mallardan alınan ÖTV 115.3 milyon TL’ye karşılık gelen yüzde 35.3 azalışla 326.9 milyon TL’den 211.6 milyon TL’ye düştü.

Şans Oyunları Vergisi gelirleri yüzde 4.8 azalarak 139.2 milyon TL’den 132.4 milyon TL’ye geriledi.

BANKALAR MASRAF BASKISINI ARTIRINCA, VERGI GELIRI YÜKSELDI

Bankaların son dönemde faiz dışı gelirlerde artış sağlamak üzere verdikleri hizmetlerden aldıkları ücretler artar ve çeşitlenirken, bu durum vergi gelirine yansıdı. Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi 283.1 milyon TL’ye karşılık gelen yüzde 22.4 artışla 1 milyar 263 milyon TL’den 1 milyar 546 milyon TL’ye çıktı.

Özel Iletişim Vergisi gelirleri yüzde 1.4 artarak 1 milyar 415 milyon TL’den 1 milyar 435 milyon TL’ye yükseldi.

Hizmet gelirleri içinde yer alan yol, köprü ve tünel ücret gelirleri yüzde 12.4 azalarak 167.4 milyon TL’den 146.6 milyon TL’ye indi.

VERGI BAŞTA OLMAK ÜZERE PARA CEZALARI ARTTI

Bütçenin gelir kalemlerinden para cezalarında söz konusu dönemde yüzde 18.4 artış görüldü. 181.8 milyon TL artan para cezaları 989.5 milyon TL’den 1 milyar 171 milyon TL’ye yükseldi.

Artışın önemli bölümü vergi cezalarından kaynaklandı. Vergi cezaları yüzde 28.2 artarak 615.9 milyon TL’den 789.4 milyon TL’ye çıktı. Yargı para cezaları yüzde 14.2 artarak 55.8 milyon TL’den 63.7 milyon TL’ye çıkarken, idari para cezaları yüzde 0.6 azalarak 297 milyon TL’den 295.4 milyon TL’ye indi.

“Ekonomi ve Borsa” sayfasına dön