Namazı nasıl kılmalıyız....

Hadis-i Şerifler , hadisler
Cevapla
Kullanıcı avatarı
betül_42
Ilk Üye
Ilk Üye
Mesajlar: 2908
Kayıt: 03 Haz 2006, 04:01
Elindeki Nakit: Kilitli
Konum: Mevlana diyarı konya

Namazı nasıl kılmalıyız....

Mesaj gönderen betül_42 » 12 Şub 2009, 13:03Ebû Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor:

Birgün Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi vesellem mescide girdi, bir köşeye oturdu. Biz de onun etrafında oturuyorduk. O sırada biri gelip namaz kılmaya başladı. Adam farkında değildi, ama Resûl-i Ekrem onu gözleriyle takip ediyordu. Namazını kılıp bitirdikten sonra Hz. Peygamberin yanına geldi, selâm verdi. Onun selâmını alan Hz. Peygamber,-Dön, yeni baştan namaz kıl; çünkü sen namaz kılmış olmadın!- buyurdu.

Adam geri döndü, önce kıldığı gibi namazı tekrar kıldı. Sonra Resûl-i Ekrem´in huzuruna gelip selâm verdi. Hz. Peygamber yine,-Dön, yeni baştan kıl; çünkü sen namaz kılmış olmadın!- buyurdu. Bu durum üç defa tekrarlandı. Sonunda o adam,-Seni gerçekleri ortaya koymak üzere gönderen Allah´a yemin ederim ki, başka türlüsünü yapamıyorum. Bana doğrusunu öğret- dedi. Bunun üzerine Resûl-i Ekrem ona şunları söyledi:

Namaza durduğun zaman tekbir al. Sonra Kur´an´dan kolayına geldiği kadar âyet oku. Ardından rükûa var, bütün organların tamamen hareketsiz kalıncaya kadar öylece dur. Sonra başını kaldır, ayakta iyice doğruluncaya kadar dur. Ardından secdeye var, bütün organların tamamen hareketsiz kalıncaya kadar secdede öylece kal. Sonra başını kaldır, bütün organların tamamen hareketsiz kalıncaya kadar otur. Namazın bütün rekâtlarında bunu böyle yap.


Buhârî, Ezân 95, 122; Eymân 15; Isti´zân 18; Müslim, Salât 45; Tirmizî, Salât 110; Isti´zân 4; Nesâî, Iftitâh 7; Tatbîk 15; Sehv 67; Ibni Mâce, Ikamet 72.
Prof.Dr.Yaşar Kandemir'in, "Hayatımıza Peygamber Modeli" isimli kitabından alınmıştır.


Cevapla

“Hadisler” sayfasına dön