Bidibidi Yenileniyor !

23 Nisan 2021 tarihinden önce hesabın varsa Şifreni Sıfırlaman gerek: TIKLA ŞİFRE SIFIRLA | Her şeye sana özel olan panelinden ulaşabileceksin. Seni evine bekliyoruz: https://www.bidibidi.com

[YENİLENDİ] Kullanıcı, Kayıt, Üyelik ve Profil Sistemi
[YENİLENDİ] Bidibidi Oyun Bölümü

[BEKLİYOR] Forum, Galeri, Diğer Bölümler

KAYDOL

Sevinçler ve Tutkular Üstüne !

Ünlü filozoflardan sözler, kitaplarından alıntılar, kaynaklar, düşünceler.. Hepsi bu forumda
Kullanıcı avatarı
denizindibi
Yıldızlaşan Üye
Yıldızlaşan Üye

Sevinçler ve Tutkular Üstüne !

Mesaj gönderen denizindibi »

Kardesim,senin bir erdemin varsa ve bu erdem senin kendi erdeminse,ona hiç kimseyle ortak değilsin. Şüphesiz,ona ad vermek ve onu oksamak istersin; kulağını cekmek ve onunla eglenmek istersin.

Iste bak! artık onun adına halkla ortaksın ve sen erdeminle,halktan ve sürüden biri oldun! Şöyle deseydin keşke;"dilegelmez ve adsızdır o gönlüme acı ve tat veren,karnımın da açlığı olan"

Ki erdemin,adların senli benli olamayacağı bir yüksekliğe dursun ve ondan söz açman gerekirse,kekelemekten utanma.

Şöyle konuş ve kekele: Bu benim iyimdir,budur sevdiğim,böyle hoşuma gidiyor o,ancak böyle istiyorum iyiyi.

Tanrı yasası olarak istemiyorum onu,insan buyruğu ya da gereği olarak istemiyorum onu: o benim için,yerötesi ülkeler ve cennetler yolunun işareti olmayacaktır.

Yersel bir erdemdir benim sevdiğim: kurnazlık azdır onda,hele ortak us daha da azdır..

Ama bu kuş,yuvasını benim yanımda kurdu: bu yüzden onu sever,okşarım, -işte yanımda kuluçkaya yatmış altın "yumurtaları üzre." Böyle kekelemelisin işte ve erdemini övmelisin.

Tutkuların vardır bir zamanlar ve onlara kötü derdin. oysa yalnız erdemlerin var şimdi : bunlar senin tutkularından ürediler.

En yüksek ereğini bu tutkuların bağrına sunmuştun: derken senin erdemlerin ve sevinçlerin oldu bunlar.

Ister öfkeliler,ister sehvetliler,ister bağnazlar,ister kinciler soyundan ol: Sonunda bütün tutkuların erdemlerin oldular,bütün şeytanlraın da meleklerin.

Mahzeninde azgın köpeklerin vardı bir zamanlar ama bunlar,sonunda kuşlar ve sevimli türkücüler oldular.

Ağılarından kaynattın kendi iksirini sen;ineğini,derdi sağdın,-memesinin tatlı sütünü içiyorsun simdi. ve senden artık kötülük doğmaz; megerki erdemlerinin çatlamasından doğan kötülük ola.

Kardeşim,talihin varsa,bir tek erdemin olur,fazla olmaz: böyle daha kolay geçersin köprüyü.

Birçok erdemi olmak ayrıcalıktır,ama çetin bir yazgıdır; ve niceler,erdemlerinin savaşı ve savaş alanı olmaktan bıktıkları için çöle gitmişler ve kendi canlarına kıymışlardır.

Kardeşim,savaş ve çarpışma kötü müdür? Ama gereklidir bu kötülük,gereklidir erdemler arasındaki kıskanclık ve güvensizlik ve karaçalma..

Bak,erdemlerinin her biri nasıl en yüksek yere göz diker: kendi habercisi olsun diye bütün ruhunu ister; öfkede,nefrette ve sevgide bütün gücünü ister.

Her erdem kıskanır öbür erdemleri ve korkunç bir şeydir kıskanclık. Erdemler dahi kıskanclık yüzünden yok olabilirler..

Kıskanclık yalımıyla sarılan kişi,sonunda,akrep gibi,ağılı iğnesini kendine çevirir..
Ah kardeşim,erdemin kendine karaçaldığını ve kendini bıçakladığını hiç görmedin mi?

Insan altedilmesi gereken bir şeydir: bundan ötürü seveceksin erdemlerini-: çünkü onlar yüzünden yok olacaksın.-

Böyle buyurdu Zerdüşt
ResimResim

“Ünlü Filozoflardan” sayfasına dön