Bidibidi Yenileniyor !

23 Nisan 2021 tarihinden önce hesabın varsa Şifreni Sıfırlaman gerek: TIKLA ŞİFRE SIFIRLA | Her şeye sana özel olan panelinden ulaşabileceksin. Seni evine bekliyoruz: https://www.bidibidi.com

[YENİLENDİ] Kullanıcı, Kayıt, Üyelik ve Profil Sistemi
[YENİLENDİ] Bidibidi Oyun Bölümü

[BEKLİYOR] Forum, Galeri, Diğer Bölümler

KAYDOL

Yaratıcının Yolu Üstüne !

Ünlü filozoflardan sözler, kitaplarından alıntılar, kaynaklar, düşünceler.. Hepsi bu forumda
Kullanıcı avatarı
denizindibi
Yıldızlaşan Üye
Yıldızlaşan Üye

Yaratıcının Yolu Üstüne !

Mesaj gönderen denizindibi »

Inzivaya çekilmekmi istersin kardeşim?
Aramak mı istersin kendine giden yolu?
Biraz durakla ve dinle beni?

"Arayan, kolayca kaybedebilir kendini... Günahtır her türlü yanlızlık!" : böyle buyurur sürü... ve sen , uzun süredir parçasısın bu sürünün.

Sürünün sesi , senin içinde de çınlayacaktır..ve şöyle demek istersen eğer , "müşterek vicdana sahipdeğilim artık sizlerle" , işte o zaman bir şikayet ve ızdırap olacaktır bu.

Bak , bu acıyıda o müşterek vicdan doğurdu : ve bu vicdanın son kıvılcımı senin tasan üzerinde parlamakta hala..

Fakat sen kederinin yolunda mı ilerlemek istersin? Kendine varmak mı yani? Göster bana o halde gücünü ve kanıtla bunu hak ettiğini!

Sen yeni bir güç , yeni bir hak mısın? Ilk devinim misin? Kendiliğinden yuvarlanan bir tekerlek misin? Yıldızları zorlayabilirmisin kendi etrafında dönmeye?

Ah, ne çok yükseklik heveslisi var! Kibirli olanın o kadar istekleri var ki , bana bu şehvet düşkünü ve kibirlilerden olmadığını göster! Ah , çok büyük fikirler vardır ki , bir körükten başka birşey değillerdir : körüklerler ve hep daha fazla boşaltırlar.

Kendine özgür mü diyorsun? Bir boyunduruktan kurtulduğunu değil , hükmeden düşüncelerini işitmek isterim. Boyunduruktan kurtulmaya layık bir adam mısın? Uşaklıktan çıktıktan sonra son değerlerini kaybedenleri de bilirim.

Nelerden kurtuldun? Bu bana vız gelir.Fakat gözün bana şunu apaçık bir şekilde söylemeli : Özgür ! Ama ne amaçla?

Kendi iyilik ve kötülüğünü kendin yaratabilirmisin? ... ve iradeni kendine bir yasa gibi egemen kılabilirmisin? Kendi kendinin yargıcı ve kendi yasanın intikamcısı olabilirmisin? Kendi yasasının yargıcı ve intikamcısı ile yanlız kalmak korkunç bir şeydir. Bir yıldız , uzayın boşluğuna ve yanlızlığın buzlu soluğuna böyle atılır.

Ey yanlız adam! Bugün hala daha kalabalığın acısını çekiyorsun.Bugün henüz bütün cesaretine ve ümitlerine sahipsin. Fakat bir zaman gelecek , yanlızlık seni yoracak.Bir zaman gelecek ve gururun eğilecek.Cesaretin kırılacak.Bir zaman gelecek ve "ben yanlızım" diye haykıracaksın.

Bir zaman gelecek , yüksekliğini görmeyecek ve alçaklığı pek yakın duyacaksın.Kendi yüceliğin bir hayalet gibi seni korkutacak.Bir zaman gelecek : "Her şey yanlış!" diye bağıracaksın.

Yanlızı öldürmek isteyen hisler vardır.Öldürmezlerse kendilerinin ölmeleri gerekir.Fakat katil olmayı başarabilirmisin?

Kardeşim! Aşağılamak kelimesini ve seni aşağı olarak görenlere karşı adil olmanın acısını tanırmısın?

Senin hakkında düşüncelerini değiştirmeye çoklarını zorladın.Bunun intikamını alacaklardır.Onlara yaklaştın ; fakat yine de önlerinden geçip gittin.

Bunu sana hiçbir zaman bağışlamayacaklardır.Sen onları geçtin.Fakat sen yükseldikçe , kıskançlığın gözü seni o oranda küçük görür.En çok da uçandan nefret edilir.

Demelisin ki ;Bana karşı nasıl adil olabilirsiniz? Ben kendime sizin haksızlığınızı yakıştırıyorum.

Onlar yanlızca haksızlık eder ve çamur atarlar.Fakat kardeşim , eğer bir yılsız olmayı istiyorsan , böyle davrandılar diye onları daha az aydınlatmamalısın!

Iyiler ve adillerden sakının! Onlar , kendi erdemlerini yaratanı çarmıha germeyi severler.Onlar , yanlız olandan nefret ederler.

Kutsal basitlikten de sakının!Basit olmayan her şey , onlarca kutsal olmayandır.

Bu odun yığını , ateşle oynamasınıda sever.

Kendi sevginin baskınlarından da sakın! Yanlız olan , rast geldiğinde pek çabuk elini uzatır.

Bazı adamlara elini değil , sadece pençeni uzatmalısın...ve isterim ki, pençenin tırnakları da olsun.Fakat ; rast gelebileceğin en kötü düşman , yine bizzat kendin olacaksın.Bizzat sen , mağaralarda ve ormanlarda kendini izlersin.

Yanlızsan , kendine giden yolu yürüyorsun.Fakat bu yol , kendine ve yedi şeytanına uğrar.

Sen , kendinin inkarı , cini , cinneti , falcısı , delisi , şüphecisi , uğursuzu ve kötülüğü olacaksın. Kendi alevinde yanmayı istemelisin.Kül olmadan nasıl yenileceksin?

Yanlız! Sen yaratıcının yolundan yürüyorsun.Yedi şeytanından kendine bir Tanrı yaratacaksın. Yanlız! Sen sevenlerin yolundan yürüyorsun.Sen bizzat kendini seviyorsun..ve yanlız sevenlerin yaptığı gibi kendini küçümsüyorsun.

Seven kişi , yaratmak ister. Sevdiğini küçümsemeyen aşktan ne anlar?

Sevgin ve yaratıcılığınla yanlızlığına git kardeşim.Çok sonra hakkaniyet , seni topallayarak izleyecektir.

Göz yaşlarımla yanlızlığına git kardeşim! Ben , kendinden üstün bişey yaratmak isteyen ve bu yüzden harcananı severim!

Zerdüşt böyle buyurdu
ResimResim

“Ünlü Filozoflardan” sayfasına dön