Bidibidi Yenileniyor !

23 Nisan 2021 tarihinden önce hesabın varsa Şifreni Sıfırlaman gerek: TIKLA ŞİFRE SIFIRLA | Her şeye sana özel olan panelinden ulaşabileceksin. Seni evine bekliyoruz: https://www.bidibidi.com

[YENİLENDİ] Kullanıcı, Kayıt, Üyelik ve Profil Sistemi
[YENİLENDİ] Bidibidi Oyun Bölümü

[BEKLİYOR] Forum, Galeri, Diğer Bölümler

KAYDOL

Savaş ve SavaşçıLar hakkında !

Ünlü filozoflardan sözler, kitaplarından alıntılar, kaynaklar, düşünceler.. Hepsi bu forumda
Kullanıcı avatarı
denizindibi
Yıldızlaşan Üye
Yıldızlaşan Üye

Savaş ve SavaşçıLar hakkında !

Mesaj gönderen denizindibi »

Ne en iyi düşmanlarımız esirgesin isteriz bizi, ne de yürekten yürekten sevdiklerimiz, öyleyse size doğruyu ben söyleyeyim!.

Savaş kardeşlerim benim! Sizi ben yürekten severim, oldum olası ben sizlerdenim. Ve en iyi düşmanınızım aynı zamanda. Öyleyse size doğruyu ben söyleyeyim.

Yüreklerinizin nefret ve hasedini bilirim. Nefret hasedi bilmeyecek kadar büyük değilsiniz siz. Bunlardan utanmayacak kadar büyük olun!

Ve bilgi ermişleri olamıyorsanız, hiç değilse bilgi savaşçıları olun. Onlardır bu ermişliğin yoldaşları ve öncüleri.

Pek çok asker görüyorum: pek çok savaşçı görebilsem keşke! "Üniforma" diyorlar giydiklerine: üniformanın içindekiler üni-form olmasalar bari!

Gözleri hep bir dülman arayan kişiler olmalısınız, -kendi düşmanınızı, ve aranızdan bazıları ilk bakışta nefret eder.

Kendi düşmanınızı aramalısınız, kendi savaşınızı yapmalısınız, ve kendi düşünceleriniz uğruna! Ve eğer düşünceleriniz yenilirse, yine de dürüstlüğünüz zafer naraları atmalıdır.

Siz barışı, yeni savaşlara bir araç diye sevmelisiniz. Ve kısa bir barışı, uzunundan çok dafa fazla sevmelisiniz.

Kişi, ancak okla yayı olunca susar ve sakin oturabilir: yoksa gevezelik eder ve didişir. Barşınız bir zafer olsun!

Savaşı bile kutsayan, iyi bir davadır!: -mı diyorsunuz? Ben size derim: iyi bir savaştır her davayı kutsayan!

Savaş ve cesaret, komşu sevgisinden daha büyük şeyler başarmıştır. Acımanız değil, cesaretiniz kurtarmıştır bugüne dek çaresizliğe düşenleri.

"Iyi nedir" diye soruyorsunuz. Cesur olmak iyidir. Bırakın küçük kızlar desinler: "Iyi olmak hem güzel hem de dokunaklı olmaktır" diye.

Size yüreksiz diyorlar: ama tertemizdir sizin yüreğiniz ve içtenliğinizdeki utangaçlığı seviyorum ben. Siz yükselişinizden utanıyorsunuz, başkalarıysa inişlerinden.

Çirkin misiniz? Peki, öyleyse kardeşlerim! Yüceye bürünün, çirkinlerin örtüsüne!

Ruhunuz büyüdümü kibirlenir, yüceliğinizde ise kötülük vardır. Ben sizi bilirim.

Kibirli kişiye aciz kişi kötülükle konuşur.Ama birbirlerini yanlış anlarlar. Ben sizi bilirim.

Ancak nefret edilesi düşmanlarınız olmalı sizin, horgörülesi değil! Düşmanlarınızla övünç duymalısınız: o zaman düşmanınızın başarısı sizin de başarınız olur!

Isyan, -bu, kölenin soyluluğudur. Sizin soyluluğunuz, sözdinlerlik olmalı. Sizin emredişiniz bile, sözdinlerlik olmalı!

"Yapmalısın", "istiyorum"dan daha hoş gelir iyi bir savaşçının kulağına. Ve sizce sevilen herşeyi, önce emrettirmelisiniz kendinize.

Hayat sevginiz, en yüksek umudunuza duyduğunuz sevginiz olsun; en yüksek umudunuz da en yüksek hayat düşünceniz olsun!

En yüksek düşüncesinizi ise bir emir olarak benden almalısınız : Insan, aşılması gereken birşeydir!

Böyle yaşayın sözdinlerlik ve savaş hayatınızı! Uzun ömrün ne önemi var! Savaşçı neyin esirgenmesini ister ki!

Esirgemem sizi ben, yürekten severim, savaş kardeşlerim benim!

Zerdüşt böyle diyordu...
ResimResim

“Ünlü Filozoflardan” sayfasına dön