Bidibidi Yenileniyor !

23 Nisan 2021 tarihinden önce hesabın varsa Şifreni Sıfırlaman gerek: TIKLA ŞİFRE SIFIRLA | Her şeye sana özel olan panelinden ulaşabileceksin. Seni evine bekliyoruz: https://www.bidibidi.com

[YENİLENDİ] Kullanıcı, Kayıt, Üyelik ve Profil Sistemi
[YENİLENDİ] Bidibidi Oyun Bölümü

[BEKLİYOR] Forum, Galeri, Diğer Bölümler

KAYDOL

KALP MASAJI

İlk yardım Nedir, nasıl yapılır , hangi durumlarda , kimlere yapılır , acil vakalar , acil durumlar ile Bidibidi Acil Servisi
Kullanıcı avatarı
betül_42
Ilk Üye
Ilk Üye

KALP MASAJI

Mesaj gönderen betül_42 »

Nabız : kanın sol karıncıktan büyük atardamarlara pompalanması sırasında, uç noktalardaki atardamarlarda (periferik arterlerde) oluşturduğu dalgalanmadır. Kalp atışının uçtaki atardamarlardan (periferik arterlerden) hissedilmesine NABIZ denir.
Normalde nabız (kalp atım hızı/sayısı) erişkinde 60-90 kez/dk, çocukta 80-100 kez/dk, bebekte 100-120 kez/dakika civarındadır.

Nabız alınan noktalar:
Boyun (karotis arter, şah damarı), el bileği (radiyal arter), kasık (femoral arter), dirsek içi (brakiyal arter), diz arkası ( popliteal arter), ayak üstü, kulak önü, şakak vd.
**Bebeklerde nabız, dirsek çukurunun hemen yukarısından, kolun iç kısmından ( brakiyal arterden ) alınabilir .
** Şah damarından canlı kişilerin nabzı alınmaz; 5 saniyeden uzun süre ve çift taraflı kesinlikle bastırılmaz aksi halde kalp zarar görür (bradikardi gelişir).Önceleri, solunumu durmuş ve nabzının da olmadığı varsayılan kişilerde nabız kontrolü için şah damarından bakılıyordu, ancak 2005 yönergelerine göre bu kaldırıldı..
**Nabız alınırken, damarın üzerine çok hafif ya da fazla bastırılırsa, nabız hissedilmeyebilir.

KALP BASISI
Eğer nabız alınamıyor, gözbebekleri büyümüş ve ifadesiz ise, kalp durmuş demektir ve yeniden çalışması için hemen girişim yapılmalıdır. Kalbin yeniden çalışması için yapılan girişime KALP MASAJI denir.
Kalp masajının yapılabilmesi için kalbin tamamen durduğundan emin olunmalıdır.

YAVAŞ TA OLSA ÇALIŞAN KALBE ASLA MASAJ YAPILMAZ !

UYGULANIŞI: Tüm yaş gruplarında göğüs kemiğinin alt yarısına, göğüs kemiği üçte bir oranında içe çöktürülecek şekilde bastırılır. Burada dikkat edilmesi gereken, göğüs kemiğinin(sternumun) ucundaki ksifoid denilen kıkırdak çıkıntının üzerine bastırılmamasıdır. Aksi halde bastırıldığında kırılabilecek bu çıkıntı iç organlara zarar verebilir. O nedenle sternumun alt ucu bulunup el onun yukarılarına yerleştirilmelidir.
Önerilen: ELINIZI GÖ?ÜS KEMI?ININ tam ortasına yerleştirin !!!
Yardım gelene kadar, kazazede hasta (KH) hareket edene kadar ya da siz tükenene kadar TYD ne devam edilir.

ERIŞKINDE(8 yaş üstü) : Sternumun ( göğüs kemiğinin ) 1/2 alt kısmına veya sternumun alt ucunda yer alan ksifoid denilen çıkıntının iki parmak üstüne uygulanır. Uygulamacı hastanın yanına, göğüs kemiğine paralel olarak diz çöker. Elinin topuk kısmını ksifoidin iki parmak üstüne yerleştirir. Diğer elinin topuk kısmını da o elin üzerine yerleştirir. Kollarını bükmeden, omuzdan kuvvet alarak göğüs kemiğini, göğüs yüksekliğinin üçte biri içeri çöktürülecek (4-6 cm) kadar bastırır.

ÇOCUKTA(1-8 yaş arası) : Erişkinle aynı yere ancak tek el veya çocuğun gelişimine göre iki elle; göğüs yüksekliğinin üçte biri içeri çöktürülecek( 2,5-4 cm) kadar basınç uygulanır.

BEBEKTE : Iki meme başının ortasına iki parmak ( orta ve yüzük parmakları) yerleştirildikten sonra göğüs yüksekliğinin üçte biri içeri çöktürülecek (1,5-2,5 cm) kadar bastırılır .
Kullanıcı avatarı
BIDIBIDI
Web Master
Web Master
İletişim:

Mesaj gönderen BIDIBIDI »

herkesin bilmesi gerekir...
betül_42 yazdı:KALP BASISI
Eğer nabız alınamıyor, gözbebekleri büyümüş ve ifadesiz ise, kalp durmuş demektir ve yeniden çalışması için hemen girişim yapılmalıdır. Kalbin yeniden çalışması için yapılan girişime KALP MASAJI denir.
Kalp masajının yapılabilmesi için kalbin tamamen durduğundan emin olunmalıdır.

YAVAŞ TA OLSA ÇALIŞAN KALBE ASLA MASAJ YAPILMAZ !

UYGULANIŞI: Tüm yaş gruplarında göğüs kemiğinin alt yarısına, göğüs kemiği üçte bir oranında içe çöktürülecek şekilde bastırılır. Burada dikkat edilmesi gereken, göğüs kemiğinin(sternumun) ucundaki ksifoid denilen kıkırdak çıkıntının üzerine bastırılmamasıdır. Aksi halde bastırıldığında kırılabilecek bu çıkıntı iç organlara zarar verebilir. O nedenle sternumun alt ucu bulunup el onun yukarılarına yerleştirilmelidir.
Önerilen: ELINIZI GÖ?ÜS KEMI?ININ tam ortasına yerleştirin !!!
Yardım gelene kadar, kazazede hasta (KH) hareket edene kadar ya da siz tükenene kadar TYD ne devam edilir.
gerek duyulmayan bilgi olarak kalması dileklerimle
Kullanıcı avatarı
betül_42
Ilk Üye
Ilk Üye

evet kesinlikle herkesin bilmesi gerekir..ama inş. hiç birimizin gerek duymayız..yorumunuz için teşekkürler.
Resim ResimResim
Kullanıcı avatarı
dr.k_unal
Gelişen Üye
Gelişen Üye

Mesaj gönderen dr.k_unal »

kalp masajından önce solunum yolunun açık olduğuna emin olunmalı dil geriye kaçmış olabilir bu şekilde yapılan kalp masajının bir faydası olmayacaktır. kesinlikle parmak ağzı kilitlenmiş birinin ağzına sokulmamalıdır. parmağınız kopabilir. bunun yerine bir kalem ya da bir bez parçası kravat vb. ağzın açık kalmasını sağlamak için ağıza konulabilir. eğer tek kişiyseniz lütfen kesinlikle unutulmaması gereken bir nokta var bunları yapmadan önce 112 yi arayın gerçekten en iyi yapılacak şeydir o anda. iki kişiyseniz biri 112 yi ararken diğeri kalp masajı yapabilir. kalp masajı en az 30 dk devam ettirilmesi gereken bir durumdur tek kişiyseniz ve 112 yi aramadıysanız, efektif olarak yapabileceğiniz kalp masajı en fazla 5 dakikadır unutmayın. ve artık 112 ambulansı genellikle eğer herhengi bir yol durumu engeli yoksa 5dk içinde orda olacaktır.
unutmadan solunumun da devamı gerekir. 30 masaja karşı 2 ağızdan ağıza solunum yapılmalıdır. eğer titiz olan insanlar varsa bu konuda lütfen en azından bir peçete konulup ortasını delmek kaydıyla solutulması daha iyi olacaktır. ağızdan ağıza soluturken burnu kapatmayı unutmamak gerekir. bu takdirde verilen hava akciğerlere gitmeden burundan çıkabilir.

nabza bakarken de boyundan bakılan nabız tercih edilmelidir. çünkü vücut beyne giden kanı artırmak için perifere giden kanı durdurur. periferik damarlarda zaten nabız alınması mümkün olmayacaktır.
Kullanıcı avatarı
betül_42
Ilk Üye
Ilk Üye

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim..ben ilk yardım konusuna çok meraklıyım sürekli araştırıyorum ama hiç sizin verdiğiniz gibi bir açıklama okumamıştım....
bu bilgilere çok ihtiyacımız var,çok teşekkürler...
Resim ResimResim
Kullanıcı avatarı
dr.k_unal
Gelişen Üye
Gelişen Üye

rica ederim.umarım faydalı olur.
bende geri bildirim alabildiğim için size teşekkür ederim.
Allah kimseyi böyle bi durumla karşı karşıya bırakmasın inşallah
Kullanıcı avatarı
betül_42
Ilk Üye
Ilk Üye

amiin inşaallah...

nickinizde dr... yazıyor eğer mesleki olarak alanınız tıpsa (ki inş. öyledir)sizden daha çok bilgi almak isteriz özellikle ilk yardım konusunda..
Resim ResimResim
Kullanıcı avatarı
dr.k_unal
Gelişen Üye
Gelişen Üye

öğrenciyim şimdilik 5. sınıfım bildiğim kadarıyla anlatmaya çalışırım inşallah.
geçenlerde hocamızın anlattığı bir şeyi paylaşmak istiyorum.
hocamızın öğrencilik yaptığı zamanlarda kendi hocalarından biri trafdik kazası geçiriyor. dr bey boynunun kırılmış olabileceğini düşünüyor. bunun farkında hatta sanırım. çevreden gelen köylü ya da yardımsever yurdum insanı hemen yanına geliyorlar. dr bey bana dokunmayın 112 yi arayın diyor. nerdeyse yalvarıyor bana dokunmayın lütfen diyor. ama yanındakiler onu dinlemeyerek çıkarmaya çalışıyorlar. boyun kırığı olan dr bey daha olay yerinde vefat ediyor.Allah rahmet eylesin.

bu nedenle en önemli olan ilk yardımı bilmeyen yada bilen insanların ilk yapmaları gereken şey 112 yi aramak olmalı zaten aradıklarında onlar kendilerini yönlendireceklerdir.
ilk yardım zannedildiği kadar kolay bir olay değildir. insanların hayatlarını kurtarmak yerine hayatlarına malolabilir.
Kullanıcı avatarı
betül_42
Ilk Üye
Ilk Üye

evet benimde korkum bu aslında,mesela yanımızda birisi kalp krizi geçirse,veya biz kalp krizi geçirsek ilk yardım yapılması gerekebilir ama neler yapmamız gereilk bu konuda hiç araştırma yapmıyoruz.. tabiki önce 112 aranması gerekiyor ama tvde çok görüyoruz her zaman zamanında gelmiyor ambulans...

Rabbim hiç kimseye yaşatmasın bu acıları inş.
Resim ResimResim
Kullanıcı avatarı
dr.k_unal
Gelişen Üye
Gelişen Üye

emin olun bu benide en çok korkutan durumlardan biri umarım hiç bir zaman karşılaşmayız.
kalp krizi geçirirken gördüğümüz birine yapılacak ilk müdahelelerden biri eğer dilaltı ilacı varsa onu vermek yoksa aspirin çiğnetmek. bundan sonra yine en kısa zaman da 112 yi aramak ki eskisi gibi yarım saatte gitmiyorlar çoğu yere. en azında yol sorunu olmayan yerlere isatnbul da belki hala dediğiniz gibidir. ama ankara da genellikle her yere rahat ulaşılabiliyorlar. yol çalışması olmadığı sürece.
kalbi durduysa tabi yapacak bişey kalmıyor masaj yapılmalı.
aslında kalp masajını öğreten kurslardan bahsetmişti hocamız. meraklı olduğunuzu söylemiştiniz sn. betül_42.

“İlk Yardım ve Acil” sayfasına dön