Sadi Diren Retrospektif Sergisi

-BıdıBıdı Hatırlatıyor- Köşesinde Yayımladığımız Tüm Olayları (Bayramları , yarışmaları , sergileri , festivalleri, organizayonları..vb) Bu Bölümde Arşivliyoruz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
BIDIBIDI
Web Master
Web Master
Mesajlar: 8611
Kayıt: 01 Haz 2006, 03:01
Elindeki Nakit: Kilitli
İletişim:

Sadi Diren Retrospektif Sergisi

Mesaj gönderen BIDIBIDI » 16 Nis 2009, 09:42

Iş Sanat Kibele Galerisi, Türk seramik sanatının önde gelen isimlerinden Sadi Diren'in retrospektif sergisine ev sahipliği yapıyor. 1 Nisan-16 Mayıs 2009 tarihleri arasında izlenebilecek olan sergi, sanatçının çok sayıda eserini bir araya getiriyor.

Seramik sanatımızın en önemli ustalarından Sadi Diren'in eserleri, retrospektif bir sergi ile sanatseverlerle buluşuyor. Iş Sanat Kibele Galerisi'nde, 1 Nisan-16 Mayıs 2009 tarihleri arasında gerçekleşecek olan sergide Sadi Diren'in çok sayıda eseri yer alıyor. Sergiye, Emre Zeytinoğlu tarafından yazılmış kapsamlı bir kitap eşlik ediyor.

Sanat yaşamına 1949 yılında Akademi öğrencisi olarak adım atan sanatçı, 1953 yılında Istanbul'da ilk sergisini gerçekleştirmesinden bugüne, hem Türkiye'de hem dünyanın birçok ülkesinde çok sayıda sergi açtı. Ülkemiz dışında Almanya'da seramik endüstrisinde de uzun süre tasarımcı olarak çalıştı. Sanatçı, 1964 yılında öğretim üyesi olarak başladığı akademik kariyerini, 1994 yılında Mimar Sinan Üniversitesi'nde Dekan olarak noktaladı.

Sanatçı ve tasarımcı bir kimliğe sahip olmak Sadi Diren'e, eserlerinin mimari projelere de uygulanması konusunda avantaj sağladı. Sanatçının endüstriyel duvar kaplamaları ve sanatsal panoları, Brüksel'deki Avrupa Parlamento Binası'ndan Istanbul'daki Atatürk Kültür Merkezi'ne, Ankara'daki Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nden çeşitli firmaların yönetim binalarına kadar genişleyen bir alanda yer aldı.

Devlet Sanatçısı unvanına da sahip olan Sadi Diren, 1990'lı yılların ikinci yarısından itibaren, bronz heykeller ve özgün baskılara yöneldi. Bu dönemden sonra açtığı sergilerde seramik eserlerinin yanı sıra bronz heykelleri de yer aldı.

Sanatçının Iş Sanat Kibele Galerisi'nde açılacak retrospektif sergisinde, her döneminden çeşitli malzemeler ve farklı tekniklerle yaptığı birçok eseri yer alıyor.

Yer: Iş Sanat Kibele Galerisi, Iş Sanat Kültür Merkezi, Iş Kuleleri 4. Levent
Tel: 0212 316 15 80
Bilgi için: Gönül Bedir, Ertuğrul Kayserilioğlu
Zarakol Iletişim Hizmetleri, 0212 217 29 99, 533 293 33 64

* Sergi, Pazar ve Pazartesi günleri hariç, her gün 10.00-19.00 saatleri arasında izlenebilir.


Cevapla

“Geçmiş Etkinlikler” sayfasına dön