Contemporary İstanbul Söyleşileri

-BıdıBıdı Hatırlatıyor- Köşesinde Yayımladığımız Tüm Olayları (Bayramları , yarışmaları , sergileri , festivalleri, organizayonları..vb) Bu Bölümde Arşivliyoruz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
BIDIBIDI
Web Master
Web Master
Mesajlar: 8611
Kayıt: 01 Haz 2006, 03:01
Elindeki Nakit: Kilitli
İletişim:

Contemporary Istanbul Söyleşileri

Mesaj gönderen BIDIBIDI » 11 Eyl 2008, 00:30

Istanbul, uluslararası çağdaş sanat camiası ve Türk sanatseverlerin merakla beklediği Contemporary Istanbul Sanat Fuarı’ndan tam bir ay önce, 16 Eylül tarihinde çok önemli bir konferansa ev sahipliği yapıyor.

Contemporary Istanbul Konferanslar Dizisi kapsamında Santral Istanbul'da gerçekleşecek konferansa, çağdaş sanat dünyasının ünlü küratörlerinden, Akademie der Künste Berlin'in sanat direktörü Johannes Odenthal ile Tagesspiegel yazarlarından, sanat eleştirmeni, küratör ve editör Nicola Kuhn da katılacak.

Bu sene üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Contemporary Istanbul, Türkiye'de bugüne kadar yapılan en geniş kapsamlı "çağdaş sanat etkinlikleri"nden biri olarak Istanbul'un kültürel ve sanatsal yaşamını dünyaya açmaya devam ediyor. 16-19 Ekim tarihleri arasında Istanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşecek Fuar'dan bir ay önce,Contemporary Istanbul, 16 Eylül tarihinde, Santral Istanbul'da tüm çağdaş sanat meraklılarının ilgisini çekecek bir konferans düzenleyecektir.

Türkiye'den ve dünyadan çağdaş sanat alanındaki en önemli isimlerin katılacağı konferansın açılış konuşmalarını, Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli ve Contemporary Istanbul'un Danışma Kurulu üyesi, küratör ve sanat kuramcısı Çetin Güzelhan yapacak. Ardından dünyaca ünlü bir isim, sanat eleştirmeni Johannes Odenthal "Politikaların ve sanat endüstrisinin güncel sanattaki belirleyici rolü" konulu bir konuşma yapacak.

Contemporary Istanbul'un sosyal sorumluluk projesi olarak gerçekleştireceği Konferansta daha sonra Almanya'nın günlük gazetelerinden Tagesspiegel'in editörü ve sanat eleştirmeni Nicola Kuhn "Globalleşen dünyada sanat fuarlarının ve sanat galerilerinin eğilimleri" konulu sunumunu gerçekleştirecek.

Istanbul Modern'in şef küratörü, Levent Çalıkoğlu'nun "Türkiye'de çağdaş sanatın toplumsal konumu" konulu konuşmasının ardından, yerli ve yabancı birçok katılımcının yer aldığı kapanış paneline geçilecek. "Globalleşen Dünyada çağdaş sanat eğilimi" başlığı altında Türkiye'deki Çağdaş Sanat dünyasının önde gelen aktörlerinin ve yabancı konuşmacıların katılacağı panel gerçekleştirilecektir. Contemporary Istanbul Direktörü Emin Mahir Balcıoğlu'nun yöneteceği panelin akabinde devam edecek tartışmalarla konferans tamamlanacaktır.

Fuar, 16-19 Ekim'de Lütfi Kırdar'da

Yerli ve e yabancı 68 galeri ile 16 - 19 Ekim 2008 tarihleri arasında, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Salonu'nda, kapılarını ziyaretçilerine açacak olan Contemporary Istanbul'un ana sponsorluğunu bu yıl Akbank Private Banking üstlendi. Bu yıl geçen yıla göre daha da etkin bir iletişim planı geliştiren Contemporary Istanbul'un yurt içinde medya sponsorluğunu Doğan Medya Grubu üstlenirken, uluslararası platformda ise 13 ülkede 28 dergide fuar ile ilgili ilan ve haber yayınlanacak.

Dr. Johannes Odenthal

1956 yılında Almanya'da doğdu. Köln, Bonn ve Paris üniversitelerinde Sanattarihi ve Arkeoloji okudu. 1986 yılında Tanz Aktuell , 1993 yılında Ballett International / Tanz Aktuell dergisini kurdu. Derginin Şef redaktörlüğünü ve yazarlığını yaptı. 1990'lı yıllarda birçok kültür- sanat festivalinin direktörlüklerini yaptı. 1997-2006 yılları arasında Haus der Kulturen der Welt in Berlin Kültür Merkezi'nin sanat direktörlüğünü yaptı. Odenthal, 2006'dan beri Akademie der Künste Berlinsanat direktörlüğü görevini yürütüyor. Odenthal'in yayınlanmış çok sayıda makale ve kitabı bulunuyor.

Nicola Kuhn

1962 yılında Almanya'da doğdu. Köln ve Hamburg Üniversitelerinde, Sanat Tarihi, Tiyatro Sinema ve Televizyon bilim dallarını bitirdi.1991'den beri günlük Tagesspiel Gazetesi'nin Sanat ve Kültür redaksiyonunda görev yapmaktadır. 2002 -2004 FU Berlin Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü'ne misafir Profesör oldu. Çok sayıda sergi organize eden ve kataloglar çıkaran Kuhn halen Berlin'de yaşamaktadır.

CONTEMPORARY ISTANBUL SÖYLEŞILERI

Ülkemizin en kapsamlı güncel sanat etkinliği olarak, Türk sanat yaşamına değer katmayı misyon olarak benimseyen Contemporary Istanbul, günümüz sanatının ve Ülkemizin çağdaş sanat aktörlerinin sorunlarına eğilerek bu konuları " Contemporary Istanbul Dialogues" başlığı altında tartışmaya açıyor.

Sanat ortamının tüm paydaşlarını aynı platformda buluşturmayı hedefleyen Contemporary Istanbul, yıl boyu sürdürdüğü sosyal sorumluluk etkinlikleri ile de Türkiye'deki çağdaş sanat ortamının gelişmesine de katkıda bulunuyor.

Ilki 16 Eylül'de The Sofa Hotels & Residences'da (www.thesofahotel.com) gerçekleşecek olan Contemporary Istanbul Dialogues konferanslar dizisine tüm sanatseverleri bekliyor.

KONFERANS PROGRAMI:

THE SOFA HOTEL 16 EYLÜL 2008

14.00 AÇILIŞ KONUŞMALARI
Ali Güreli Yönetim Kurulu Başkanı, Contemporary Istanbul
Çetin Güzelhan Contemporary Istanbul Danışma Kurulu Üyesi,Sanat Tarihçisi

14.10 Politikaların ve Sanat Endüstrisinin Çağdaş Sanattaki Belirleyici Rolü
Johannes Odenthal Sanat Direktörü, Akademie der Künste Berlin, Almanya

15.00 Globalleşen Dünyada Sanat Fuarlarının ve Sanat Galerilerinin Eğilimleri
Nicole Kuhn Tagesspiegel Sanat Editörü ve Sanat Eleştirmeni,Almanya

16.00 KAHVE MOLASI

16.30 2000'li yıllarda Türkiye'de Çağdaş Sanat : Soy Ağaçları ve Sanat Tarihi
Levent Çalıkoğlu , Şef Küratör, Istanbul Modern Sanat Müzesi,Türkiye

17.00 PANEL
Gelişen Çağdaş Sanat Ortamlarında Eğilimler : Bir Örnekleme Olarak Istanbul
Moderatör: Emin Mahir Balcıoğlu Contemporary Istanbul, Direktör
Panelistler : *
Levent Çalıkoğlu - Şef Küratör, Istanbul Modern Sanat Müzesi, Türkiye
Can Elgiz - Sanat Koleksiyoneri, CI Danışma Kurulu Üyesi, Türkiye
Nicole Kuhn Tagesspiegel Sanat Editörü ve Sanat Eleştirmeni, Almanya
Johannes Odenthal Sanat Direktörü, Akademie der Künste Berlin, Almanya
Murat Pilevneli Yönetici, Galerist, Türkiye

Tartışmalar
19.30 KOKTEYL

(* isimler alfabetik sıradadır. Simültane tercüme sağlanacaktır.)

KONFERANS KATILIM
Konferans katılımı ücretsizdir.


Cevapla

“Geçmiş Etkinlikler” sayfasına dön