Kandiller Yanarken Uluslararası İstanbul Ramazan Etkinlikleri

-BıdıBıdı Hatırlatıyor- Köşesinde Yayımladığımız Tüm Olayları (Bayramları , yarışmaları , sergileri , festivalleri, organizayonları..vb) Bu Bölümde Arşivliyoruz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
BIDIBIDI
Web Master
Web Master
Mesajlar: 8611
Kayıt: 01 Haz 2006, 03:01
Elindeki Nakit: Kilitli
İletişim:

Kandiller Yanarken Uluslararası Istanbul Ramazan Etkinlikleri

Mesaj gönderen BIDIBIDI » 29 Ağu 2008, 03:29

Istanbul Büyükşehir Belediyesi her yıl düzenlediği “Uluslararası Feshane Ramazan Etkinlikleri”ni bu yıl Istanbul’un üç tarihi noktası Eyüp, Topkapı ve Üsküdar’da gerçekleştirecek. “Kandiller Yanarken Uluslararası Istanbul Ramazan Etkinlikleri adıyla hazırlanan programlar 31 Ağustos - 2 Ekim 2008 tarihleri arasında Eyüp Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi, Cevizlibağ Topkapı Kültür Parkı ve Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.

Istanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal Işler Dire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Kültür A.Ş. tarafından da organizasyonu gerçekleştirilen, Istanbul’un üç tarihi noktası Eyüp, Topkapı ve Üsküdar’da 31 Ağustos - 2 Ekim 2008 tarihleri arasında düzenlenecek “Kandiller Yanarken Uluslararası Istanbul Ramazan Etkinlikleri”nin basın tanıtımı yapıldı.

Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında Istanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal Işler Daire Başkanı Hüseyin Öztürk basın mensuplarına etkinlikler hakkında bilgi verdi. Öztürk yaptığı konuşmada, ramazan ayı ruhuna uygun hazırlanan etkinliklerle tüm Istanbulluları kucaklamayı amaçladıklarını söyledi. Öztürk, “ Bu yıl düzenlenecek ramazan etkinliği uluslararası organizasyon olarak ikinci, Feshane’de düzenlenen üçüncü ramazan etkinliğidir. Bu yılın geçmiş yıllardan farkı, Ramazan etkinliklerinin Feshane dışında Topkapı Kültür Parkı ve Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olması. 33 gün sürecek etkinliklerin yediden yetmişe hitap etmesine önem verdik. Bu bakımdan, özellikle çocuklara yönelik programlara ağırlık verdik. Ülkemizin önemli sanatçılarını davet ettik. Etkinliğe katılacak yabancı konuklar kendi kültürlerinin renklerini sunacaklar” dedi.

Yediden yetmişe herkese seslenecek

Ramazan etkinliklerinin vazgeçilmez mekanlarından biri olan Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi, Fatih Sultan Mehmet’in Istanbul'u fethi sırasında surlarda açılan gedikten şehre ilk girdiği alan üzerine kurulan Topkapı Kültür Parkı ve IETT’nin tarihi binasında yükselen Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde 33 gün boyunca, 500’e yakın program gerçekleştirilecek. Kandiller yanarken başlayacak etkinlikler çerçevesinde, ünlü sanatçıların konserleri, anma programları, kadir gecesi özel programları, sema gösterileri, tiyatrolar, eski Istanbul davulcuları, temaşa sanatları, mehter konserleri, şişme karakterler, Karagöz-Hacivat, hediyeli yarışmalar ve birbirinden renkli gösteriler sunulacak.

Sevilen sesler gönüllere dokunacak

Türk Pop Müziği’nin usta yorumcusu Özdemir Erdoğan, Türk müziğinin güçlü sesleri Ahmet Özhan, Ertuğrul Erkişi, Alp Arslan, Bekir Ünlüataer, özgün müziğin sevilen ismi Uğur Işılak, rock müziğinin sevilen sesleri Murat Göğebakan, Ali Altay, Murat Kekilli, Burak Ahıskalı, Slow- Rock’ın güçlü sesi Murat Çelik, Türk Halk Müziği’nin duygulu sesi Erdal Akaya, Turgay Başyayla ve Arabesk-Fantezi Müziği sanatçısı Nihat Doğan bu yıl Feshane’de birer konser verecek. Şair-Yazar Sunay Akın şiirsel üslubuyla sunacağı dinletisiyle ziyaretçileri tarihte yolculuğu çıkaracak. Tasavvuf Müziği’nin güçlü sesleri Veysel Dalsaldı, Mehmet Erenler, Ender Doğan, Erkan Mutlu, Fatih Koca, Ses ve Nefes Tasavvuf Topluluğu ve Dervişâne Topluluğu, birbirinden değerli eserleri seslendirecek. BEZAD Halk Dansları Topluluğu, Bosna Bedem Ilahi Grubu ve Endonezya’nın etnik müzikleriyle tanınan Grup Debu da etkinliğe farklı renkler katacak. Dünyaca ünlü Mısırlı hafız Dr. Ahmet Naina bu yılki etkinliklerde Kur’an ziyafeti verecek. Bedirhan Gökçe ve Dursun Ali Erzincanlı şiirleriyle etkinlikte sahne alacağı etkinlikte, Yol Hikayecisi Tayfun Talipoğlu sevenleriyle buluşacak. Hüseyin Goncagül ve ekibinin sahneleyeceği Geleneksel Temaşa Sanatları ve Mehteran Takımı Konserleri ramazan ayı boyunca hergün konuklara hoş saatler yaşatacak. 7’den 70’e herkesin sevgisini kazanan Minik Dualar Grubu da seslendirecekleri ilahilerle kalplere dokunacak.

Vapur Seferleri IDO ile Ücretsiz
Her yıl olduğu gibi bu yılda ramazan ayı boyunca, Kadıköy, Üsküdar, Beşiktaş ve Eminönü vapur iskelelerinden 17.00–24.00 saatleri arası karşılıklı seferlerle ücretsiz olarak Feshane’ye ulaşım sağlanacak.


Cevapla

“Geçmiş Etkinlikler” sayfasına dön