Key Ödemeleri Ne zaman Nereden Yapılacak Ne Kadar Alacağım

-BıdıBıdı Hatırlatıyor- Köşesinde Yayımladığımız Tüm Olayları (Bayramları , yarışmaları , sergileri , festivalleri, organizayonları..vb) Bu Bölümde Arşivliyoruz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
BIDIBIDI
Web Master
Web Master
Mesajlar: 8611
Kayıt: 01 Haz 2006, 03:01
Elindeki Nakit: Kilitli
İletişim:

Key Ödemeleri Ne zaman Nereden Yapılacak Ne Kadar Alacağım

Mesaj gönderen BIDIBIDI » 15 Tem 2008, 15:57

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "2 milyar 855 milyon YTL’lik KEY ödemelerinin iki hafta içinde Ziraat Bankası aracılığı ile yapılacağını" söyledi. Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan KEY ödemelerini bekleyen vatandaşlara ödeme müjdesini ilk ağızdan verdi.

KEY’i herkesin unuttuğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, "Bu kesintileri, kimse hatırladı mı? Gündemde böyle bir şey var mıydı?" diye sordu. Erdoğan, rafları düzenlerken bunu gördüklerini vurgulayarak, şöyle
konuşu: "Tozlu rafların arasından biz çıkardık, biz haykırdık. Dedik ki ’Kardeşim senin böyle bir alacağın var, haberin var mı?’ Nereden bilsin, haberi yok. Ilginçtir, 1 Ocak 1987 yılından itibaren bu başlamış. Kaç yıl olmuş, 21 yıl. Bunlar güya çalışanları konut sahibi edindirmek için yapılmış. 1996 yılına kadar bu kesintiler yapılmış. Ondan sonra da bu
hükümetler ki bu hükümetlerin içinde olmayan yok. Şu andaki parlamentoda olanların hepsi bunun içinde. Baktılar ki ’Biz bu konutu yapamayacağız’... Bunlar AK Parti iktidarı değil ki kalksınlar 320 bin tane konut yapsınlar. Biz şimdi 10, 15, 20 yıl vadeyle konutlar yapıyoruz. Şu ana kadar da 170 bin konutu sahibine teslim ettik."
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KEY ödemelerine ilişkin düzgün bir kayıt tutulmadığını da kaydederek, "Bir sıkıntı da burada. Kayıtlar korunmamış. Bankacılık teamüllerine hiç uyulmamış. Böyle bir sıkıntımız yok. Hiçbir mazereti kabul etmeyeceğiz. 2007 yılında ilgili yasayı da yönetmeliği de çıkardık. Hak sahipleri büyük ölçüde tespit edildi. Bu
paraları da hak sahiplerine ödemeye başlıyoruz" diye konuştu. Dün Bakanlar Kurulunda Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek’e talimat verdiğini, bu sabah da kendisini aradığını dile getiren Erdoğan, Bakan Şimşek’in ilgili arkadaşlarına talimatı verdiğini ve bu konuda ödemelere başlanacağını söylediğini kaydetti.
Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Şimdi bunlar Ziraat Bankası tarafından ödenmeye başlıyor. CD’ler, vesaire hepsi Ziraat Bankasına gönderilmiş durumda. Böylece 8,5 milyon vatandaşımız bundan istifade edecek. Peki rakam nedir? 2 milyar 850 milyon YTL. Yaklaşık 3 milyar YTL. Bu rakamı ödemeye başlayacağız. Inanıyorum ki belki buradan tek tek bakıldığında çok cüzi bir şey elde edilecek, ama piyasalara ciddi manada rahatlama getirecek. 2 hafta içinde Ziraat Bankası aracılığıyla bu paraların ödenmesine başlanacak. Böylece devlet önemli bir yükten kurtulmuş olacak. Bunun çalışanlara
hayırlı olmasını temenni ediyorum."

VATANDAŞLIK NUMARASI YETERLI
Hak sahipleri KEY hesaplarıyla ilgili bilgileri, ödemelerin başladığı gün siteden öğrenebilecek. Vatandaşlık numarası ile siteye girenler KEY alacağı olup olmadığını görecek.


Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesapları Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından hazırlanmakta olan www.keyodemeleri.com adlı internet adresinden takip edilebilecek. Hazırlık aşamasında olan siteye 8.5 milyon kişiye ait bilgi girilecek.


Kullanıcı avatarı
BIDIBIDI
Web Master
Web Master
Mesajlar: 8611
Kayıt: 01 Haz 2006, 03:01
Elindeki Nakit: Kilitli
İletişim:

Mesaj gönderen BIDIBIDI » 28 Tem 2008, 15:16

Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesabının tasfiyesi kapsamında hesaptaki birikimlerin nemasıyla birlikte 8.5 milyon dolayındaki hak sahibine geri ödenmesine başlandı. Ancak şubelerde biriken vatandaşlar bilgilerin yer aldığı internet sitesine giremediği için alacağı miktarı bilmeden bankaya gidiyor. Key ödemeleri için oluşturulan hak sahibi listesi ve ödenecek miktarın sorgulandığı özel siteye ise girmek mümkün olmuyor.

5664 Sayılı Konut Edindirme Yardımı (KEY) Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Kanun ve 14 Ağustos 2007 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Konut Edindirme Yardımı Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik Hükümlerine göre tasfiye halindeki Emlak Bankası tarafından Emlak Konut GYO AŞ’ye bildirilen listeler, hak sahipliğinin tespitine esas olmak üzere Resmi Gazete’nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlandı.
Mükerrer Resmi Gazete sayısı, her biri 2 bin sayfadan oluşan 80 cilt halinde ve sınırlı sayıda basıldı. Listeler, toplamda 160 bin sayfa tuttu.


Ilgili yasa gereği KEY Hak sahipleri ödeme miktarlarını www.keyodemeleri.com adresli internet sitesinden TC Kimlik Numaraları ve Sosyal Güvenlik Numaraları ile öğrenebiliyorlar.


ÖDEMELER BAŞLADI


Listelerin yayımlanmasıyla birlikte, Ziraat Bankası şubelerinden hak sahiplerine ödemeler de başladı. Vatandaşlık numarasının sonu 00-08 olan hak sahipleri, KEY paralarını bugün almaya başladı. Son iki rakama göre hak sahiplerine ödemeler kademeli biçimde yapılarak 8 Ağustos’ta tamamlanacak.
Kimlik numarasının son iki rakamı 10-18 olanlara 29 Temmuz, 20-28 olanlara 30 Temmuz, 30-38 olanlara 31 Temmuz, 40-48 olanlara 1 Ağustos, 50-58 olanlara 4 Ağustos, 60-68 olanlara 5 Ağustos, 70-78 olanlara 6 Ağustos, 80-88 olanlara 7 Ağustos, 90-98 olanlara ise 8 Ağustos’ta ödeme yapılacak.


ZIRAAT’TA HESABI OLAN BEKLEMEYECEK


KEY hak sahiplerinden Ziraat Bankası’nda hesabı bulunan ve bu hesabına ilişkin Bankkart’ı bulunanlar, ATM’lerden beklemeden ilk günden itibaren paralarını alabilecek. KEY ödemeleri bireysel olarak Ziraat Bankası şubelerinden yapılabileceği gibi Ziraat Bankası Şubeleri’ne başvuruda bulunan kurum, kuruluş ve saymanlıklar aracılığıyla toplu olarak da ödenebilecek. Hisse senedi talep edecek hak sahiplerinin Ziraat Bankası Şubeleri’ne bireysel olarak başvurmaları gerekecek. Hisse senedi talep edecek hak sahipleri bankadan hisse senedi hak sahipliğine ilişkin dekont alacak. Topluca hisse senedi talebi kabul edilmeyecek. Hisse senedi ilmühaberlerinin hak sahiplerine teslimine ilişkin usul ve esaslar daha sonra Emlak Konut GYO A.Ş. tarafından ilan edilecek.


ÜÇ AY IÇINDE ITIRAZ EDILEBILECEK


Kimlik numarası ile yapılan sorgulama sonucunda listede isimleri yer almaması Sosyal güvenlik numarası ile yapılan sorgulamada kimlik numarasının bulunmaması yada KEY hak sahibi olduğunun ve ödeme miktarının doğru olmadığının ileri sürülmesi halinde üç ay içinde öncelikle çalışmış oldukları kurumlara, bu kurumlardan sonuç alınamaması durumunda ise Sosyal Güvenlik kurumlarına müracaat edilebilecek.
Hak sahibinin ölmüş olması halinde, veraset ilamına dayanılarak yapılacak ödemelerde yasal mirasçıların tümü aslen/vekaleten birlikte başvuracak veya miras ortaklığına temsilci atanabilecek. Iştirak halinde mülkiyetin müşterek mülkiyete dönüştürüldüğüne ilişkin mahkeme kararının sunulması durumunda ise hisse oranında ödeme yapılacak.
Vekaletname ile yapılacak ödemelerde, genel vekaletnameye istinaden ödeme yapılabilecek, özel bir vekaletname istenmeyecektir. Ancak, ibraz edilecek genel vekaletnamede vekilin bankadan para çekme yetkisi bulunacak. 5 yıl içinde talep edilmeyen alacaklar Hazine’ye gelir olarak kaydedilecek.

KEY KURU?U

Durmuş SEVINDIK/ZONGULDAK, (DHA)

Zonguldak'ta’ta, Konut Edindirme Yardımı’nın (KEY) ödenmesine başlamasıyla birlikte sabahın erken saatlerinden itibaren hak sahipleri banka önünde uzun kuyruk oluşturdu.

Işverenlerin 1987-1995 yılları arasında çalışanlar adına yatırdığı Konut Edindirme Yardımı’nın hak sahiplerine geri ödenmesine bugün başlandı. TC kimlik numarasının son iki rakamına göre belirlenen tarihlerde yapılacak ödemeleri almak için vatandaşlar, Gazipaşa Caddesi üzerindeki Ziraat Bankası Zonguldak Şubesi’ne sabahın erken saatlerinden itibaren akın ederek uzun kuyruk oluşturdu. Kuyruk, bankanın yer aldığı binayı aşıp zaman zaman yaklaşık 300 metreye kadar ulaştı. Hak sahipleri, paralarını alabilmek için saatlerce bankanın önünde bekledi. Sırası gelenler işlemlerinin ardından haklarını aldı.
Cevapla

“Geçmiş Etkinlikler” sayfasına dön