Sıtkı Olçar Sırlı Gemiler

-BıdıBıdı Hatırlatıyor- Köşesinde Yayımladığımız Tüm Olayları (Bayramları , yarışmaları , sergileri , festivalleri, organizayonları..vb) Bu Bölümde Arşivliyoruz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
BIDIBIDI
Web Master
Web Master
Mesajlar: 8611
Kayıt: 01 Haz 2006, 03:01
Elindeki Nakit: Kilitli
İletişim:

Sıtkı Olçar Sırlı Gemiler

Mesaj gönderen BIDIBIDI » 04 May 2008, 12:36

2007 yılının Mayıs ayı başında açılışı yapılan Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi, Ilhan Berk, Mehmet Güleryüz, Esat Tekand, Devrim Erbil, Hikmet Barutçugil, Ismail Acar ve Mevlut Akyıldız'ın sergilerinden sonra şimdi de çini sanatçısı Sıtkı Olçar'ın "Sırlı Gemiler" adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. 29 Nisan 2008'de açılışı yapılacak sergiyi sanatseverler 17 Haziran 2008 tarihine kadar gezebilecekler.

Eklektik bir yapıya sahip değerli çini sanatçısı "Sıtkı Usta" (Sıtkı Olçar) 1973 yılından bu güne kadar yapmış olduğu tüm çalışmalarında bu sanatın ana temasını kaybetmemiş ve çini sanatını tüm dünyaya tanıtmıştır.

14. ve 17. yüzyıllarda Türk Donanması'nda yer alan göke, kadırga, baştarda, futsa, karamürsel, pergandi, firkate, kalyata modeli gibi bin bir sırra sahip gemilerin Sıtkı Olçar tarafından sır altında alınarak çini pano ve tabaklar üzerine gerçekleştirdiği çalışmalardan oluşan ve yüzyıllar öncesinden gelen bir deniz esintisi ile sanatseverlerin beğenisine sunulacağı bu serginin açılışının 29 Nisan'a denk gelmesi bir tesadüf değil: 29 Nisan 1453'te Romanya kadırgaları tarafından Türk donanmasını yakma girişimine karar verilmiş ve 29 Mayıs 1453'te de Istanbul fethedilmiş. Istanbullulara fethin 555. yılında bir armağan sunmak isteyen Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi bu sergisinde "SIRLI GEMILER " projesinin sahibi Küratör Beste Gürsu - Gallery Art & Life ile işbirliği yapıyor.

Açılış sırasında bir ART&LIFE PRODUCTION projesi olarak etno-müzikolog Tolga Ünaldı tarafından"SIRLI GEMILER" projesi için özel olarak bestelenen eserler eşliğinde DANCE OF ART GRUBU'nın modern dans gösterisi de sanatseverlere sunulacak.


Cevapla

“Geçmiş Etkinlikler” sayfasına dön