25. Uluslararası Ankara Müzik Festivali

-BıdıBıdı Hatırlatıyor- Köşesinde Yayımladığımız Tüm Olayları (Bayramları , yarışmaları , sergileri , festivalleri, organizayonları..vb) Bu Bölümde Arşivliyoruz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
BIDIBIDI
Web Master
Web Master
Mesajlar: 8611
Kayıt: 01 Haz 2006, 03:01
Elindeki Nakit: Kilitli
İletişim:

25. Uluslararası Ankara Müzik Festivali

Mesaj gönderen BIDIBIDI » 13 Nis 2008, 01:27

24 yıldır Ankara ile özdeşleşen Uluslararası Ankara Müzik Festivali bu yıl 25'inci festival ile gümüş yılını kutluyor. 18 farklı ülkeden sanatçının yer alacağı festival, 4 - 26 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek.

4-26 Nisan 2008 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 25. Uluslararası Ankara Müzik Festivali, Türkiye dahil 18 ülkenin sanatçılarını toplam 23 etkinlikte başkentlilerle buluşturacak. Festival, 26 Mayıs'ta Bilkent Senfoni Orkestrası'nın "Gümüş Yıl Özel Konseri" ile sona erecek.

Festival bu yıl MEB Şura Salonu, Bilkent Konser Salonu, Başkent Üniversitesi Konser Salonu, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, Saklıkent, Devlet Resim ve Heykel Müzesi Konser Salonu gibi üniversite ve farklı kurumların ev sahipliği ile başkente yayılarak 7 ayrı salonda ve farklı saatlerde etkinlikler sunuyor. Festivalin bilet satışları Biletix aracılığıyla 22 Mart 2008 tarihinden itibaren satışa çıkıyor.

22 Martta internet üzerinden ve Tunalı Hilmi'de Vakıf Işletmesi Diapason ile Bilkent, Çayyolu, Kavaklıdere, Kızılay Dost Kitapevleri ve Ankamall Sanatolia Sahnesi'ndeki Biletix noktalarında satışına başlanan Festivalin 25.yıla özgü bilet fiyatları indirimsiz olarak etkinliğe göre 25 ve 50 YTL.

Festival programı

4 Nisan Cuma: Açılış konseri geçtiğimiz 24 yılda olduğu gibi senfoni orkestrası ile gerçekleşecek. Şef Erol Erdinç yönetimindeki Hacettepe Senfoni Orkestrası tarafından Çetin Işıkozlü'nün yeni eseri "Yeni Bir Dünya Senfonisi"nin dünyada ilk seslendirilişi yapılacak.

5 Nisan Cumartesi: Kübalı vokal topluluğu Cuban Vocal Sampling, vurmalılardan bas gitara, klavyeden üflemelilere kadar bir çok enstrümanı, insan sesi ile herhangi teknik yardım olmaksızın canlandıracak.

6 Nisan Pazar: "Sihirli Flüt" Şefika Kutluer, Isveçli piyanist Georg Oquist eşliğinde "Kutsal Ruhların Buluşması" temalı özel bir resital verecek.

7 Nisan Pazartesi: Ispanya'nın yeni parlayan yıldızı genç gitarist Pedro Navarro'ya, saksofonda Ramiro Navarro Leon ve piyanoda David Almerich eşlik edecek.

9 Nisan Çarşamba: Belçika'da yaşayan ünlü piyanistimiz Muhiddin Dürrüoğlu, festivale bu kez neslinin en iyi klarinet sanatçıları arasında anılan Ronald Van Spaendonck'la ikili olarak katılıyor.

10 Nisan Perşembe: Kamil Erdem; Anadolu, Balkanlar ve Orta Doğu'ya özgü tınıları caz müziği ile birleştirdiği müziğini, Hollandalı ve Türk müzisyenlerden oluşan grubuyla icra edecek. Vurmalıda Alan Purves, kemanda Fatih Ahıskalı, bas gitarda Kamil Erdem ve yan flütte Mark Ablan Lotz ilk kez Ankara seyircisi ile buluşacak.

11 Nisan Cuma: Sivil toplum hareketlerine katkısı nedeniyle "Long Walk To Freedom Ödülü"ne layık görülen "blues"un büyüleyici sesi Bettie Mae Fikes ve Ankara'lı müzisyenler, Ahmet Ertegün anısına Festivalde.

12 Nisan Cumartesi: 15'inci sanat yılını kutlayan Bilkent Senfoni Orkestrası'nı 25.Festivalde ki ilk konserinde yorumlarıyla dikkat çeken Şef Emil Tabakov yönetecek . Konserin solisti ise yunanlı piyanist Dimitris Sgouros.

13 Nisan Pazar: Leipzig Quartet grubu; kemanda Andreas Seidel ve Tilman Büning, viyolada Ivo Bauer ve viyolonselde Matthias Moosdorf'dan oluşuyor. Grubun üç üyesi Leipzig'in ünlü Gewandhaus Orkestrası'nın grup şefleri.

14 Nisan Pazartesi: Köklü bir geleneğin temsilcisi TSK Armoni Mızıkası, Şef Halil Aşık yönetiminde piyanist Gülsin Onay ile birlikte konser verecek. Klasik eserleri bando düzenlemeleriyle dinletecek.

15 Nisan Salı: Istanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu'ndaki asli görevinin yanı sıra müzik çalışmalarını Istanbul Fasıl Topluluğu ve Istanbul Tasavvuf Musikisi Topluluğu'nda da sürdürmekte olan kanun sanatçısı Göksel Baktagir ve usta müzisyenlerden kurulu Istanbul Sazendeleri Ankara'da olacak.

16 Nisan Çarşamba: Dünyanın en önemli klasik gitar sanatçısı Manuel Baruecco; 1982 yılında kurulmuş, yaylı çalgılar dörtlüleri içinde Latin Amerika'da lider olan "Grammy" ve "Latin Grammy" ödüllü Cuarteto Latinoamericano ile birlikte konser verecek.

17 Nisan Perşembe: Ankara'nın en genç topluluğu Akademik Başkent Orkestrası, Şef Ertuğ Korkmaz yönetiminde keman sanatçısı Eren Kuştan ile birlikte Ankaralılarla buluşacak.

17 Nisan Perşembe: 1988 yılında Avusturyalı ünlü keman sanatçısı Alfred Pfleger liderliğinde kurulan sekiz kişilik Strauss Octette grubu, büyük Viyana Orkestraları'nın en iyi müzisyenlerinden oluşuyor. Grubun uzmanlık alanı Viyana geleneksel müziği ve orijinal donanımda onun otantik yorumu

18 Nisan Cuma: Ennio Marchetto; mim, dans, müzik, kağıt ve kartondan yapılmış kostümleriyle kendi teatral dilini karıştıran dünyaca ünlü ve ödüllü bir komedyendir. Kraliçe II. Elizabeth, Freddie Mercury, Tina Turner, Prince, George Michael, Björk, Lily Allen, Boy George ve Vincent Van Gogh gibi birçok ünlü simayı repertuarına eklemiş olan Ennio Marchetto; çocuk, genç, yaşlı herkesi kahkahaya boğacak.

19 Nisan Cumartesi: Bilkent Senfoni Orkestrası'nın ikinci konseri, Şef Jose Miguel Rodilla yönetiminde muhteşem tınısı ve yorumu ile öne çıkan keman sanatçısı Tedi Papavrami ile birlikte unutulmaz bir konser gerçekleştirecek.

20 Nisan Pazar: Fonda siyah beyaz "Uyuyan Paris" filmi gösterilirken, sahnede Poulain Trio'nun piyano, viyolonsel ve flüt'ten oluşan müziği izleyenleri geçmişte bir yolculuğa çıkaracak.

20 Nisan Pazar: Orkestra@modern, oda müziği alanındaki yeni bestelerin ilk seslendirilişini yaparak bu alanda repertuar oluşturmayı amaçlayan amaçlayan orkestrayı Usmanbaş özel konserinde Türkiye'nin ilk bayan Orkestra Şefi Inci Özdil yönetiyor, solistleri ise piyanist Türev Berki

21 Nisan Pazartesi: Klasik gitar duayeni Ahmet Kanneci, klarinet sanatçısı Ekrem Öztan ve ustası ile aynı sahneyi paylaşacak genç gitarist Eren Süalp'ten oluşan Kanneci Trio

24 Nisan Perşembe: 1919'dan günümüze kadar süren bir geleneğin temsilcileri Zagreb Quartet, sayısız kaydın ve dünyaca ünlü müzisyenlerle çalışmış olmanın deneyimiyle pekiştirdikleri yorum gücü yüksek müziklerini paylaşacaklar.

25 Nisan Cuma-26 Nisan Cumartesi: Cansız objelere, çeşitli özel efektler, yaratıcı mekanizmalar ve akrobatik dansla beraber enerji, duygu ve hayat veren; görsel tiyatroyu dansla birleştiren eşsiz ve sıra dışı bir sahne performansı olan The Aluminum Show 20 kişilik bir ekiple sahne alacak. Grup, seyirci ile birebir interaktif sahne şovları gerçekleştirecek.

26 Mayıs Pazartesi: 25'inci Uluslararası Ankara Müzik Festivali, çellist Mischa Maisky'nin solist olarak katılacağı Şef Işın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası'nın "Gümüş Yıl Özel Konseri" ile kapanış yapacak.


Cevapla

“Geçmiş Etkinlikler” sayfasına dön