10. Sinema Tarih Buluşması

-BıdıBıdı Hatırlatıyor- Köşesinde Yayımladığımız Tüm Olayları (Bayramları , yarışmaları , sergileri , festivalleri, organizayonları..vb) Bu Bölümde Arşivliyoruz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
BIDIBIDI
Web Master
Web Master
Mesajlar: 8611
Kayıt: 01 Haz 2006, 03:01
Elindeki Nakit: Kilitli
İletişim:

10. Sinema Tarih Buluşması

Mesaj gönderen BIDIBIDI » 13 Ara 2007, 03:46


TÜRSAK Vakfı tarafından bu yıl 10'uncusu gerçekleştirilen Uluslararası Istanbul Sinema Tarih Buluşması, "Sınırları Aşmak" teması merkezinde, 14 - 20 Aralık tarihleri arasında seyirciyle buluşuyor. Etkinlik, Istanbullu sinema severlere özgün üsluplarıyla öne çıkan dünya çapında övgü toplamış yapımlardan oluşan zengin bir film seçkisi sunuyor.

Dünyada ve Türkiye'de kültür sanat takviminin en önemli etkinliklerinden biri olan, TÜRSAK Vakfı'nın geleneksel olarak her yıl gerçekleştirdiği Istanbul Uluslararası Sinema Tarih Buluşması 10'uncu yaşını kutlayacağı 2007'de, küresel çaplı toplumsal siyaset ve kültür gündeminin başlıklarını farklı bir ışık altında yorumlamayı, kökleri insanlık tarihinin derinliklerine uzanan sorunları ve dünyanın ortak amaçlarını yeni bir perspektiften değerlendirmeyi olanaklı kılan, aydınlatıcı ve güçlü bir konuyu, "Sınırları Aşmak" temasını merkezine alıyor. Türk ve dünya sinemasına ait 50'yi aşkın seçkin film sinema severlerle buluşacak.


Tematik bir festival olarak on yıldır sinema izleyicisini tarihsel ve düşünsel ağırlığıyla ön plana çıkan yapıtlarla buluşturan Uluslararası Sinema Tarih Buluşması, toplumsal ve bireysel alanı etkileyen tüm serbestlik taleplerini ve sınırsız bir düşünce özgürlüğü idealini kucaklayan Sınırları Aşmak teması merkezinde sinema severleri yedinci sanatın yorumuyla zenginleşen bir düşünsel gündemin parçası olmaya davet edecek.

Dünyanın pek çok farklı ülkesinden gelen, özgün bakışları ve üsluplarıyla öne çıkan değerli yapımların seyirciyle buluşacağı 10. Sinema Tarih Buluşması filmleri, ana tema ile başlıklanan "Sınırları Aşmak"ın yanısıra "Dünya Festivallerinden", "Ödüllü Filmler", Sinema Tarih Buluşması'nın gelenekselleşmiş bölümü "Insan Hakları" ve büyük usta Roman Polanski'ye adanmış bir Ustalara Saygı kuşağı gibi başlıklar altında seyirci karşısına çıkacak.

10. Istanbul Uluslararası Sinema Tarih Buluşması programı dahilinde ülke sinemalarına adanmış kuşaklar ve beyazperdeye yeni bir soluk getiren genç yeteneklere yer veren "Yeni Keşifler / Discoveries" bölümü de yer alacak.

Festival filmleri Beyoğlu-Beyoğlu, Beyoğlu-Alkazar ve Fransız Kültür Merkezi'nde gösterilecek. Bilet ücretinin tam 6 YTL, öğrenci 3 YTL olarak belirlendiği festivalin Fransız Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek gösterimleri ücretsiz izlenebilir.

10. Istanbul Uluslararası Sinema Tarih Buluşması hakkında daha ayrıntılı bilgiyi www.sinematarih.com adresinden edinebilirsiniz.

FESTIVAL FILMLERI

10. Uluslararası Sinema Tarih Buluşması programında öne çıkan filmlerden bazıları şöyle:

Alman yönetmen Robert Thalheim'ın "Along Come The Tourists / Am Ende Kommen Tourısten"i, askerlik görevini yapmak için yurtdışında sivil hizmet seçeneğini seçen ve kendini Polonya kasabası Auschwitz'de, tarihin en karanlık sayfalarından birinin yazıldığı yerde bulan Alman genç Sven'in öyküsünü perdeye taşıyor. Burada korkunç geçmişe tanıklık etmiş olan Bay Krzeminski'ye bakmakla görevlendirilen Sven, Polonyalı genç rehber Ania ile aralarında başlayan duygusal ilişkiyle birlikte kendini, tarihi ve insanları daha yakından tanıma fırsatını buluyor. 2007 Cannes Film Festivali "Belirli bir Bakış" seçkisinde seyirci karşısına çıkan ve Münih Film Festivali'nde Alexander Fehling'e "En Iyi Erkek Oyuncu" dalında Alman Film Tanıtım Ödülü'nü kazandıran "Along Come The Tourists" alışılmadık bir artalanda, farklı kültürlere ait iki insan arasında gelişen aşkın öyküsü üzerinden Auschwitz'e günümüzün perspektifinden bakarak, tarihten zekice, sempatik ve öğretici bir yoldan da bahsedilebileceğini kanıtlıyor.

Brezilya sinemasına kilometretaşları hediye eden yönetmen Paulo Caldas'ın son filmi "Deserto Feliz",Modern Brezilya'nın çelişkilerle dolu görünmeyen yüzünü perdeye taşıyor ve çok küçük bir yaşta fuhuşun karanlık dünyasına, insan ilişkilerinin yozlaştığı sıfır noktasına itilen bir genç kızın öyküsünü anlatıyor.

Jessica, üvey babasının tecavüzünün neden olduğu büyük travma sonrası, henüz 16 yaşında fuhuş dünyasına girer. Taşradaki evini terk eden genç kız, seks turizmi endüstrisinin bir parçası olacağı Recife'ye yerleştir. Umutsuzluğun kalbinde, kendini uyuşturucularla tüketen Jessica'nın burada genç bir Alman'la kuracağı sıradışı duygusal bağ, genç kızın başka bir hayata dair düşlerinin yeniden yeşermesine neden olacaktır.

Deserto Feliz Guadalajara Film Festivali'nde "En Iyi Yönetmen", Gramado Film Festivali'nde "En Iyi Görüntü", "En Iyi Sanat Yönetimi", "En Iyi Müzik" ve "Eleştirmenler Ödülü"nü almış ve 2007 Altın Küre Ödülleri'nde aday gösterilerek Brezilya'da ve dünya çapında büyük bir başarıya imza atmıştı.

10. Sinema Tarih Buluşması programının bir diğer güçlü yapımı, Ingiliz yönetmen David McKenzie'nin Peter Jinks'in romanından uyarladığı "Hallam Foe" eksantrik bir genç karakterin merkezinde yer aldığı etkileyici bir anlatıyı, Ada sinemasına özgü dinamizm ve sürükleyiciliğini derinlikli bir karakter analizi ve cesur yorumlarla birleştirerek perdeye taşıyor. Babasının lüks malikanesinde yaşamasına rağmen insanlarla güç iletişim kurduğu için yalnızlıktan keyif alan Hallam Foe, başka insanların yaşamlarına davetsiz konuk olarak girme alışkanlığından vazgeçememektedir. Annesinin şüpheli ölümünün ardından babasının metresiyle arasında gelişen tehlikeli yakınlaşma Hallam Foe'yu evinden ve ailesinden uzaklaştırır. Hallam Foe'nun Edinburgh damlarında başlayan serüveninde genç adam yaşamın farklı bir boyutuyla tanışacaktır. 2007 Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı için yarışan Hallam Foe, başarılı bağımsız müzik gruplarını buluşturan etkileyici soundtrack'i ile Berlin'de 'En Iyi Müzik' dalında Gümüş Ayı ödülüne ve ayrıca Alman Sanat Sinemacıları Birliği Ödülü'ne layık görülmüştü.

Gerçekçi sinemanın topluma yönelttiği duru ışık, 10. Uluslararası Sinema Tarih Buluşması programında beyazperdeye Iska's Journey - Iszka Utazasa ile düşecek.

Yoksulluğun, istismarın ve sokakta verilen hayat kavgasını tüm yalınlığıyla perdeye taşıyan Csaba Bollok imzalı Iska's Journey'de alkolik ebeveynlerini beslemek için küçük yaşta sokaklarla tanışan, bir maden yakınlarındaki çöplüğü karıştırarak bulduğu metal eşyaları toplayan Iska, istismarcı ailesinden kurtulmak ve yeni bir yaşam elde etmek için adım attığı anda kendini eski deneyimlerinden bile zorlayıcı ve içinden çıkılmaz bir dehlize sürükler. "Iska's Journey"nin trajik öyküsünde Iska'ya, filmde kendi yaşam öyküsünü canlandıran oyuncu Marıa Varga hayat veriyor. Iska's Journey Brüksel Avrupa Film Festivali'nde Maria Varga, filmde kızkardeşini oynayan Rozsika Varga ve Marian Rusache'ye "En Iyi Kadın Oyuncu" ödülünü kazandırmış, Macaristan Film Haftası'nda yönetmen Csaba Bollok'a Büyük Ödül ve En Iyi Kurgu ödülünü getirmişti.


Cevapla

“Geçmiş Etkinlikler” sayfasına dön