Bidibidi Yenileniyor !

23 Nisan 2021 tarihinden önce hesabın varsa Şifreni Sıfırlaman gerek: TIKLA ŞİFRE SIFIRLA | Her şeye sana özel olan panelinden ulaşabileceksin. Seni evine bekliyoruz: https://www.bidibidi.com

[YENİLENDİ] Kullanıcı, Kayıt, Üyelik ve Profil Sistemi
[YENİLENDİ] Bidibidi Oyun Bölümü

[BEKLİYOR] Forum, Galeri, Diğer Bölümler

KAYDOL

Tezkere ezici çoğunlukla geçti: 507 kabul oyu

BidiBidi.Com Site Arşivi.Sitemizdeki Eski Haberler , Etkinlikler , Yarışmalar , Tebrikler , Kutlamalar.. vb. Gibi Haber ve Hatıra Değeri taşıyan Eski Konuların Toplandığı Yerdir.
Kullanıcı avatarı
BIDIBIDI
Web Master
Web Master
İletişim:

Tezkere ezici çoğunlukla geçti: 507 kabul oyu

Mesaj gönderen BIDIBIDI »

Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının, Irak’ın terör örgütü PKK’nın yuvalandığı kuzey bölgesi ile mücavir alanlara gönderilmesi için Hükümete bir yıl süreyle izin verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresinin, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Tezkerenin oylamasına 526 milletvekile katıldı. Oylamada 507 millletvekili kabul, 19 milletvekili red oyu kullandı.
Beklentilerin aksine sakin geçen oturumda, AKP Milletvekillerinin önerisi üzerine oylama açık olarak yapıldı. AKP bu önerisiyle, parti içindeki doğulu milletvekillerinin tezkereye red oyu verecekleri iddiasına karşı rest çekmiş oldu. Oylamanın açık olması, AKP’nin fire sayısını azaltmaya yönelik bir girişim olarak da değerlendirildi.
Yapılan oylama tahlil edildiğinde AKP'nin ancak bir fire verebileceği belirtildi. DTP'li Ahmet Türk 4 milletvekillerinin bulunmadığını söyledi. Böylece 16 milletvekili DTP'den, ÖDP'den Ufuk Uras ve bağımsız Hamit Geylani toplandığında 18 sayısı bulunuyor. Bu durumda 19'uncu red oyunun, AKP'den yada başka bir partiden olma ihtimali üzerinde duruluyor.

BUSH: OPERASYON TÜRKIYE'NIN ÇIKARINA DE?IL

ABD lideri George Bush, Tezkere oylama sonucunun açıklandığı dakikalarda basın toplantısı düzenledi. Bush, Türkiye'nin olası sınır ötesi operasyonuyla ilgili "Operasyon Türkiye'nin çıkarına değildir" açıklamasını yaptı. Bu açıklamanın hemen ardından tezkere oylama sonucu belli oldu.
Bush ayrıca, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren tasarının faydadan çok zarar getireceğini söyledi.
ABD Başkanı George Bush, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren tasarının faydadan çok zarar getireceğini söyledi.

Büyükanıt: Tezkerenin çıkan şekli önemli

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, TBMM'nin gündemindeki tezkerenin görüşülürken bile değişebileceğini, son şeklini görmeden bir yorum yapmasının doğru olmadığını söyledi.
Italya Genelkurmay Başkanlığı'nın resmi davetlisi olarak Roma'da bulunan Orgeneral Büyükanıt, ziyareti hakkında genel bilgi verdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Orgeneral Büyükanıt, TBMM'nin hükümete sınır ötesi operasyon için yetki vereceği tezkere hakkında bir yorum yapmak için, kabul edilecek metnin son halini görmesi gerektiğini belirterek, "Tezkere, Meclis'te görüşülürken bile değişebilir. Çıkan şeklini görmeden, bir yorum yapmak doğru olmaz" dedi.
Büyükanıt, tezkerede olası bir sınır ötesi operasyonun tam olarak neyi veya kimleri hedef alacağının da belirtilmesi yönündeki görüşlerin hatırlatılması üzerine, "Tezkerenin taslağını elbette biliyoruz. Çünkü tezkere Genelkurmay'ın da katkılarıyla, müşterek bir şekilde hazırlanmıştır" diye konuştu.
Yaşar Büyükanıt, "Tezkere, hükümete yetki veren bir tezkeredir. Meclis, hükümete yetki verir. Hükümet de ihtiyaç duyduğunda, Silahlı Kuvvetler'e yetki verir. Şimdi tezkerenin kabulünden önce benim herhangi bir yorum yapmam hiç doğru olmaz. O nedenle, yorum için Meclis'ten nasılbir tezkere metni çıkacağını görmemiz lazım" ifadesini kullandı.
Orgeneral Büyükanıt, Irak Devlet Başkanı Yardımcısı Tarık Haşimi'nin Ankara'daki temaslarından sonra yaptığı açıklamalar konusunda da yorum yapmamayı tercih etti.

"Ben Haşimi'nin ne aldığını bilmiyorum"

Orgeneral Büyükanıt, Haşimi'nin, "Ankara ziyaretinden istediğini aldığı" yolundaki sözleriyle ilgili görüşünün sorulması üzerine, "Haşimi, 'Istediğimi aldım' diyor, ama ben ne aldığını bilmiyorum. Alışveriş mi yapmış, ne yapmış, ne almış? Ben bilmiyorum" diye konuştu.
"Haşimi, sorunun sınır ötesi operasyona gerek kalmadan çözülmesinin mümkün olduğunu ima etmek istemiş gibi görünüyor. Bu konuda siz umutlu musunuz?" sorusunu da Büyükanıt, "Dediğim gibi, ne aldığını, ne konuştuğunu bilmiyorum. Bilmediğim bir konud anasıl yorum yapayım?" yanıtını verdi.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, Irak'ın kuzeyinde yuvalanan terör örgütü konusunda Türkiye'nin rahatsızlığını, ABD başta olmak üzere NATO üyesi ülkelerdeki askeri muhataplarına öteden beri her vesileyle iletmekte olduklarını kaydetti.
Kaynak : Milliyet

“Arşiv” sayfasına dön