Bidibidi Yenileniyor !

23 Nisan 2021 tarihinden önce hesabın varsa Şifreni Sıfırlaman gerek: TIKLA ŞİFRE SIFIRLA | Her şeye sana özel olan panelinden ulaşabileceksin. Seni evine bekliyoruz: https://www.bidibidi.com

[YENİLENDİ] Kullanıcı, Kayıt, Üyelik ve Profil Sistemi
[YENİLENDİ] Bidibidi Oyun Bölümü

[BEKLİYOR] Forum, Galeri, Diğer Bölümler

KAYDOL

Açıköğretim artık herkese açık

Eğitim ve Öğretime Dair Bilinmesi gerekenler , Üniversiteler , YKS, KPSS , YDS , DGS, TUS... Bidi Bidi Bilgi Bankasında Bu Forumda Sizleri Bekliyor.
Fachmann
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesaj gönderen Fachmann »

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, meslek liselerinden yüksek okullara sınavsız geçişin kaldırılması ile ilgili değerlendirmenin Ocak ayı ortasında yapılacağını söyledi.

YÖK'deki "Mesleki ve Teknik Yükseköğretimin Yeniden Düzenlenmesi" konusundaki toplantıda konuşan Özcan, ÖSS'yle ilgili değişiklikler belli olduktan sonra bu konuyu da değerlendireceklerini aktardı.

Açıkta kalan lise mezunlarının üniversiteli olmaları için aldıkları önlemler hakkında da bilgi veren YÖK Başkanı, açık öğretim fakültelerinin herkese açık hale getirilmesi ve uzaktan eğitim programları sayesinde üniversiteye giremeyen hiçbir öğrencinin kalmayacağını açıkladı. Yusuf Ziya Özcan, kapasitenin artırılmasında önemli etkisi bulunan vakıf üniversitelerini desteklediklerini de dile getirdi. Özcan, "Onlardan beklediğimiz sadece kontenjan artışları değil, aynı zamanda öğretim üyesi yetiştirilmesinde de devlet üniversitelerimize yardımcı olmalarıdır." şeklinde konuştu.

Yükseköğretimde ikinci öncelikli sorunu öğretim üyesi yetiştirilmesi olarak gördüklerini ifade eden Özcan, TUS'a benzer bir sistemle subjektif unsurları minimize ederek eleman alacaklarını söyledi. Özcan, ''Bu değişiklik bizce Türk yükseköğretiminde yapılan en radikal değişikliktir. Yükseköğretimimizde kalitenin yükseltilmesi için atılmış en önemli adımlardan bir tanesidir." dedi.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, bazı üniversitelerdeki öğretim üyesi açığının giderilmesi için birbirine yakın üniversitelerin akademisyenlerden birlikte yararlanacakları bir sistem getireceklerini de belirtti. Özcan; Hakkari, Şırnak gibi şehirlerde ise uzaktan eğitim sistemini hayata geçirmek istediklerini dile getirdi.

“Eğitim - Öğretim Hakkında Bilgiler” sayfasına dön