Bidibidi Yenileniyor !

23 Nisan 2021 tarihinden önce hesabın varsa Şifreni Sıfırlaman gerek: TIKLA ŞİFRE SIFIRLA | Her şeye sana özel olan panelinden ulaşabileceksin. Seni evine bekliyoruz: https://www.bidibidi.com

[YENİLENDİ] Kullanıcı, Kayıt, Üyelik ve Profil Sistemi
[YENİLENDİ] Bidibidi Oyun Bölümü

[BEKLİYOR] Forum, Galeri, Diğer Bölümler

KAYDOL

Kevengin Yolarında

Ah şu türküler, türkülerimiz, ana sütü gibi candan, ana sütü gibi temiz.. Ve hepsinde vardır bir hikayemiz
Kullanıcı avatarı
GökkUşAgI
Paylaşımcı Üye
Paylaşımcı Üye

Kevengin Yolarında

Mesaj gönderen GökkUşAgI »

Kevengin yollarında
Çimeydim göllerinde (He Anom he)
Ilik düğme olaydım
O yarin kollarında (He Anom he)
O yandan yandan yandan

Bağlantı

Severem seni candan (He Anom he)
Üç gün oldu seveli
Ne tez usandın benden (He Anom he)

Dama vurdum çatmayı
Seslen gelsin Fatmayı (He Anom he)
Fatmam nerden öğrenmiş
Çarşaftan kol atmayı (He Anom he)

Bağlantı

Kevengin yazıları
Meliyor kuzuları (He Anom he)
Ben buraya gelmezdim
Alnımın yazıları (He Anom he)

Kevengin Yolarında - Elazığ yöresi

Doğu Anadolu yayalarında güzeller güzeli Fatma Kız yaşarmış.Çarşaflı, örtülü olmasına rağmen yürüyüşü öyle havalı, endamı öyle güzel, sesi öyle tatlıymış ki bütün erkekler Fatma'yı görebilmek, sesini duyabilmek için evinin etrafında dolaşır..çeşme başını gözler, köy kadınlarının çamaşır yıkadıkları gölde pusuya yatarlarmış.
Fatma'da cin mi cin..herşeyin farkındaymış,sıcak der yüzünü açar, aman der çarşaftan dışarı narin beyaz kolunu çıkarıp onu gözetleyenleri aşk ateşiyle kavururmuş.
Köylerde kızlar evlerde toplanıp türkü çığırır oynar ya, Fatma o geceler oyunların en hasını döktürürmüş.Tabii köyün gençleri dışarda toplanır, evin içindeki oyunları pencereden izlermiş.
O sıralarda köyde düğün varmış. Fatma yine her işin ucundan tutuyor, iki dünür evi arasında koşturup duruyormuş. Düğüne davetli öteki köyün delikanlılarından biriyle de aynı işvesiyle eğlenmekteymiş. Rivayete göre bir iki kez de gölbaşında buluşmuşlar..
Düğün günü gelmiş çatmış,oyunlar halaylar..Havaya sıkılan kurşunlar..Ve serseri bir kurşun dam başında oynayan Fatma'yı bulmuş..
Bu türkü de ondan sonra yakılmış

“Türkü Hikayeleri” sayfasına dön