Bidibidi Yenileniyor !

23 Nisan 2021 tarihinden önce hesabın varsa Şifreni Sıfırlaman gerek: TIKLA ŞİFRE SIFIRLA | Her şeye sana özel olan panelinden ulaşabileceksin. Seni evine bekliyoruz: https://www.bidibidi.com

[YENİLENDİ] Kullanıcı, Kayıt, Üyelik ve Profil Sistemi
[YENİLENDİ] Bidibidi Oyun Bölümü

[BEKLİYOR] Forum, Galeri, Diğer Bölümler

KAYDOL

Itır

Nerde bulunur , ne özellikleri vardır , yenir mi, içilir mi.. Şifalı Bitkiler Hakkında Her şey bu bölümde
Kullanıcı avatarı
tatlı cadı
Kahraman Üye
Kahraman Üye
Konum: Önemli Olan Nerden Oldugun Degil,Nereye Gidecegin...
İletişim:

Itır

Mesaj gönderen tatlı cadı »

Pelargonium Citrosum ya da Citrosa Geranium olarak batı dünyasında tanınan ıtır bizde de çok sevilen, aranan, hatta manevi ve nostaljik değeri olan bir bitkidir.

Itırın bakımı, yetiştirilmesi ve üretilmesi sardunyadan daha kolaydır. Yukardaki resimde gördüğünüz ıtır bizim balkondakilerden sadece biri. Annem sağolsun kopan dallarını atmaya kıyamayıp her çiçeğin yanına ekmiş, balkondaki çoğu çiçeğimiz saksısını bir ıtırla paylaşıyor şimdi.

Ben bunu 6 yıl kadar önce küçük bir dal olarak Güngören’de sokakta bulmuştum. Dalı çantama koydum. Daha sonra farkettim ki çantam mis gibi kokmuş. Eve getirip diktim. O zamandan beri çok dallandı budaklandı, çok kişiye dağıttık, annem saksılara ekti çoğalttı, bir kısmını ben attım. Hızlı büyümesiyle başa çıkamıyorum.

Itırın kokusu nasıldır: Sardunya, limon ve amber kokularının karışımı gibi kokar. Eğer yaprağından bir parça çantanıza koyarsanız her gittiğiniz yerde çantanızdan çevreye güzel bir koku yayılır.

Sardunya ile akrabadır. Normal şartlarda mayıs - haziran aylarında soluk pembe çiçekler açar. Çiçeği önemli değildir. Itır bitkisi yapraklarının hoş kokusu için yetiştirilir. Itır bulundurulan odaya yapraklarının kokusundan dolayı sivrisineklerin girmediği söylenir.

Itır toprak seçmez. En azında bizimkiler her toprakta yetişiyor. En kalitesiz toprakta da en iyi toprakta da yıllarca hemen hemen aynı sonucu almışımdır. Kumlu topraktan hoşlandığı söyleniyor.

Çoğaltmak veya üretmek için dallarını kırıp bir yere dikin, yüzde yüz ihtimalle köklenip büyür. Hatta bir dalı birkaç parçaya bölüp dikseniz her parçasından ayrı bir ıtır bitkisi elde edebilirsiniz.

Yazın bahçede veya balkonda, kışın evde ya da şiddetli soğuktan korunmalı bir yerde bulundurun. Devamlı evde yetiştirecekseniz görüntüsünün güzel ve sağlıklı olması için mümkün mertebe bol güneş alan bir pencere önünde bulundurun.

Etiketler: citronella, güzel kokan yaprak, ıtır, ıtır bitkisi, ıtır kokusu, sivrisineklerin sevmediği bitki
Resim Kaderimi Kendim Yazarım Sandım...
&
O BIZIM KAVUŞMAMIZ MAHSERE KALDI

“Şifalı Bitkiler” sayfasına dön