Bidibidi Yenileniyor !

23 Nisan 2021 tarihinden önce hesabın varsa Şifreni Sıfırlaman gerek: TIKLA ŞİFRE SIFIRLA | Her şeye sana özel olan panelinden ulaşabileceksin. Seni evine bekliyoruz: https://www.bidibidi.com

[YENİLENDİ] Kullanıcı, Kayıt, Üyelik ve Profil Sistemi
[YENİLENDİ] Bidibidi Oyun Bölümü

[BEKLİYOR] Forum, Galeri, Diğer Bölümler

KAYDOL

ANLAMAK ISTIYORUM!..

Size ait , size özel , mektuplar , denemeler , oyunlar , kompozisyonlar, hikayeler , makaleler... Kısacası düz yazılarınızı buradan paylaşıyoruz.
Kullanıcı avatarı
uzman2769
Durgun Üye
Durgun Üye

ANLAMAK ISTIYORUM!..

Mesaj gönderen uzman2769 »

Evet!.. öğrenmek herkesin hakkı oluyor da, anlamak hak olmuyor mu? Hayatta anlam veremediğimiz ve anlamak istediğimiz o kadar çok şey var ki, artık birileri bu anlaşılmayan ve anlatılmayanları anlatarak hayatı anlaşılır ve daha yaşanır hale getirmesini bekliyoruz!.. işte anlamakta güçlük çektiğimiz bazı konular;

Gece gündüz çalışmamıza rağmen, evimize ekmek götürememeyi, bununla birlikte doğan aile içi huzursuzluğu öğrendik de ekmeğimizi elimizden almaya çalışanları anlayamadık!..

Her işimizi rüşvet vermek zorunda kalarak çözebileceğimizi öğrendik. Rüşvet vererek yaptırdığımız işlerin kişiliğimizi kaybettirdiğini de anladık ama yetkililerin bir türlü rüşveti önleyecek bir sistem geliştirememelerini anlayamadık!...

Her yıl Ramazan ayında yoğunlaşan manevi duygularla yoksul ailelere yardım yapmasını ve yapılması gerektiğini anladık da, yılın geriye kalan 11 ayında bu yoksullar ne yer, ne içer? bir türlü anlayamadık!..

Basit bir elektrik yada su faturası ödemesinde sırayı ihlal edene gösterilen tepkiyi anladık ama, toplumsal sorunlarda demokratik tepkimizi gösterme yerine kabuğumuza çekilmeyi hala anlamış değiliz!..

Toplumu yönetme sanatı olan siyaseti, yalan söyleme sanatına çeviren bazı siyasetçileri anladık ama aynı siyasetçilerin bir sonraki seçimde oyların büyük bir bölümünü alarak yeniden görev almalarını bir türlü anlayamadık!..

Fani olan bu dünyada bir anlık makam ve mevki için el etek öpenlerin olduğunu öğrendik de, aynı kişilerin ebedi hayat için hazırlık yapma gereği duymamalarını anlayan varsa beri gelsin!..

Ölülerimize verdiğimiz ve vermemiz gereken değeri anladık ama bu değeri sağlığımızda birbirimizden esirgemeyi bir türlü anlayamadık!..

Bir kahvenin kırk yıl hatırı olduğunu hep söyler dururlar büyüklerimiz ama alıp verdiğimiz her nefesin hatırı ne kadardır onu da öğrenmiş ve anlamış değiliz!..

Insanların sağlığını hiçe sayarak çalışıp birikim yapmalarını anladık ama, bu birikimlerini yeniden sağlığına kavuşmak için tümünü harcamalarına rağmen eski sağlığına kavuşamamalarını anlayamadık!..

Sırça köşklerde yaşayan tuzu kuruların sevinç çığlıklarına medya ve yöneticilerin ilgisini anladık ama karınlarını doyurmak için çöpleri karıştıran yoksul insanların açlık çığlıklarına gösterilen duyarsızlığı bir türlü anlayamadık!..

Daha demokratik ve refah bir toplum için AB’ye girmemiz gerektiğini anladık ama bu uğurda bağımsızlığımızın iplerini AB’nin eline vermemiz gerektiğini anlayan var mı?..

ABD ve yandaş ülkelerin “Daha çok demokrasi ve Insan Hakları” parolasıyla Ortadoğu ülkelerini işgal ettiğini, buna rağmen girdiği her ülkede demokrasi ve Insan Haklarını katletmeye çalıştığını anladık ama bu duruma duyarsız kalan demokrasi havarileri batılı ülkelerin ve özellikle Müslüman devletlerin tavırlarını hala anlamış değiliz!..

Ibadetin Allah ile Kul arasında manevi bir bağ, bunun yasalarımızda da “Din ve vicdan hürriyeti” ile verilen bir hak olduğunu anladık ama bu hakkı şahsi çıkarlar doğrultusunda kullanan azınlığı ve bunları fırsat görüp dini değerlere dil uzatmayı marifet sananları anlayamadık!..

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Bunları çoğaltmaya çalışarak kafanızı şişirmek istemiyorum. Bir çırpıda aklıma gelen bu anlam veremediğim konuları, bir vatandaş olarak okumanın, yaşamanın ve öğrenmenin yanında artık ANLAMAK ISTIYORUM!..
Kullanıcı avatarı
BIDIBIDI
Web Master
Web Master
İletişim:

Mesaj gönderen BIDIBIDI »

bunları okuyup hak vermeyi anladıkta, okumaktan öte gidip, uygulamayı anlayamadık azizim.

kalemine , yüreğine, emeğine sağlık.
Kullanıcı avatarı
uzman2769
Durgun Üye
Durgun Üye

Mesaj gönderen uzman2769 »

BIDIBIDI yazdı:bunları okuyup hak vermeyi anladıkta, okumaktan öte gidip, uygulamayı anlayamadık azizim.

kalemine , yüreğine, emeğine sağlık.
Okuyarak, uygulamayı da anlayabilme umuduyla!..

Teşekkürler Efendim!..

“Mektuplarınız-Denemeleriniz-Makaleleriniz” sayfasına dön