Karakalem teknikleri

Size Ait Size Özel Resimleri, Videoları , Görüntüleri, Fikirleri... Her türlü bIdIbIdIyı paylaşma yeri
Cevapla
sksizmir
Hoş Geldiniz (Acemi Üye)
Hoş Geldiniz (Acemi Üye)
Mesajlar: 9
Kayıt: 20 Haz 2016, 06:17
Elindeki Nakit: Kilitli

Karakalem teknikleri

Mesaj gönderen sksizmir » 27 Eyl 2016, 14:06

Gölgelendirme: Göglelendirme çizimlerinizin gerçekçi görünmesi için gereken temel tekniktir. Çizilen obje kağıda aktarılırken ışığın geliş yönü ve etkili olduğu alanlar dikkat ile gözlemlenmelidir. Işığın ulaşmadığı veya daha az ulaştığı bölümlere gerekli koyuluklarda yapılan gölgelendirmeler resmedilen objenin tek boyutlu olmadığını göstermek için etkili bir yöntemdir. Gölgelendirme yaparken tonlama oranına göre değişen yumuşaklıktaki hareketler kullanılmalıdır.
Tarama: Çizilen objenin yüzeysel yapısını aktarmak için iyi bir yöntemdir. Örneğin;silindir biçimli bir vazo resmediliyor ise enine doğrultuda kenarlarda daha çok koyulaşan bombeli çizgiler çizimdeki objenin yüzeyi hakkında fikir verecektir. Öte yandan cam kola şişesi gibi bir nesne için boyuna doğrultudaki bombeli çizgiler şekli daha anlaşılır bir hale getirecektir.
Yumuşatma: Gölgeler ile ışığın buluştuğu sınırın keskin olması gerçekçiliği zayıflatacaktır. Bu durum için bir parça pamuk, peçete vb.yardımıyla sınır bölgesindeki keskinliği yok edebilirsiniz. Bazı gölgeleri daha pürüzsüz ve koyu bir şekilde resmetmek için biraz su kullanmanın kimseye zararı olmayacaktır. Ama dikkatli olun. Yumuşatma için kullandığınız prosedürün aynısını pamuğunuzu birazcık ıslatarak tekrarlamanız yeterli olacaktır.
Silgi ile Aydınlatma: Işığın oldukça güçlü bir şekilde yoğunlaştığı yerler için silginizi bir kalem gibi kullanabilirsiniz. Çizim süreci boyunca kağıtta grileşmeler yani elinize bulaşan karakalem kalıntılarının kağıdı boyaması durumu oluşabilir. Ilk başta bu farklılık göze çarpmasa da ışık ile gölgenin gerçekçi zıtlığını zayıflatabilir.
Yuvarlak Gölgelendirme: Bazı durumlarda gölgelerin daha da yumuşak ve pürüzsüz gözükmesi arzulanabilir. Bu tarz gölgeler için yuvarlak hareketler ile gölgelendirme yapmanız yeterli olacaktır. Hafif gölgelerde sorun olmasa da daha koyu gölgenlendirmelerde doğrultulu hareketler(yukarı ve aşağı) kullanıldığında tarama efekti oluşacak ve istenilen doğallık elde edilemeyecektir.
Kalemin Sivriliği Gölgelendirme ve taslaklandırma süreçlerinde,yumuşak gölgelerde, koyu olmayan gölgelerde kaleminizin ucu ne kadar kör veya başka bir deyiş ile yumuşak ise o kadar iyi bir sonuç elde edersiniz. Çinilemdekini andıran sert taramalar, oldukça karanlık gölgeler, sert sınır hatları veya mürekkep tarzı bir kontrast(karşıtlık) için ise kaleminizin ucunu sivriltmeniz yeterli olacaktır.

kaynak: http://www.erturgutsanatmerkezi.com/izm ... izmir.html


Cevapla

“Sizden Gelenler Genel” sayfasına dön