Bidibidi Yenileniyor !

23 Nisan 2021 tarihinden önce hesabın varsa Şifreni Sıfırlaman gerek: TIKLA ŞİFRE SIFIRLA | Her şeye sana özel olan panelinden ulaşabileceksin. Seni evine bekliyoruz: https://www.bidibidi.com

[YENİLENDİ] Kullanıcı, Kayıt, Üyelik ve Profil Sistemi
[YENİLENDİ] Bidibidi Oyun Bölümü

[BEKLİYOR] Forum, Galeri, Diğer Bölümler

KAYDOL

NEYE, NASIL INANAIYORUZ?

IÇERIDE KISSADAN HISSELERI DE BULABILECE?INIZ, BILGI HAZINENIZ.
jasmine

NEYE, NASIL INANAIYORUZ?

Mesaj gönderen jasmine »

_____________NEYE, NASIL INANIYORUZ?________________

.......Üç yıl önce alışveriş yapmıştı o bakkaldan. Kapıdan girdiğinde hiçbir
şeyin değişmemiş olması dikkatinden kaçmadı. Yalnızca kasada genç bir delikanlı duruyordu. Alacaklarını hızlıca aldı ve parayı uzattı. Genç paranın üstünü verdi ve tezgahın üstündekileri poşete koydu. Işini bitirmişliğin verdiği rahatlıkla koltuğuna yaslandı. Müşterinin ise işi bitmemişti;

-Fişini de alabilir miyim?

-Ağabey yazarkasa tamire gitti, fiş veremiyorum. Birdaha ki gelişinizde veririm.

.......Bu sözleri üç sene önce de duymuştu. Bakkal yeni açıldığı için "olabilir" demişti. Ama günler, aylar geçmiş, yazarkasa gittiği tamirden bir türlü gelememişti. Demek üç yıl daha geçse bu yazarkasanın geleceği yoktu!

......Ya fişini sonra alırım deyip kendini de kandırıcak; ya da aldıklarını da bırakacaktı.

-Bak delikenlı! Ben üç yıl önce sizin bakkalınızdan defalarca alışveriş yaptım ve her seferinde bu mazereti duydum. Üç yıl aradan sonra işim buraya düştü ve gördüm ki; sizin teknik hiç değişmemiş. Ver paramı, al mallarını. Tepkim, bizleri enayi yerine koymanıza..

.......****........

....Mü'min saftır, kalbinden kötülük geçirmez. Her şeyi iyiye yorar. Bu ona o kadar çok sirayet eder ki; en yakındakinin ayıbına vakıf olmaz. Ama bütün bunlar onun, uyanık ve akıllı olmamasını da gerktirmez. Her türlü hileyi bilir; ama ondan ne kadar uzak durulacağının da farkındadır. Yılanın deliğinden bir bir kez ısırılır; ikinciye fırsat verilmez. Yanlışı kabul edip, " Ne yapayım? " diyerek umursamazlık göstermez. Bilakis pasif de olsa tepkisini koyar, gidilmeyecekse gitmez, alınmıyacak bir ürünse almaz, yaptığı kuralları ihlalse, riayet eder. Yalanın kıyısına bile yanaşmaz. Doğruları ve doğru insanları kendine yoldaş edinir. Sözü ve özü nasıl birse, yaptıklarıda sözünü yalanlamaz. Kin ve nefret onun unuttuğu, yaptığı en hayırlı şeylerdendir. Planı ve programı kendini, ailesini ve çevresini yetiştirme " daha iyi kul " olma yönündedir. Gevezelik, boşboğazlık ya da kendi sorumluluğunda olmayanla, abesle iştigal etmez. Dedikoduya laf götürüp getirenlere itibar etmez...

......****......
Kullanıcı avatarı
sTRaLiS
Paylaşımcı Üye
Paylaşımcı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen sTRaLiS »

jasmine yazdı:.......****........

....Mü'min saftır, kalbinden kötülük geçirmez. Her şeyi iyiye yorar. Bu ona o kadar çok sirayet eder ki; en yakındakinin ayıbına vakıf olmaz. Ama bütün bunlar onun, uyanık ve akıllı olmamasını da gerktirmez. Her türlü hileyi bilir; ama ondan ne kadar uzak durulacağının da farkındadır. Yılanın deliğinden bir bir kez ısırılır; ikinciye fırsat verilmez. Yanlışı kabul edip, " Ne yapayım? " diyerek umursamazlık göstermez. Bilakis pasif de olsa tepkisini koyar, gidilmeyecekse gitmez, alınmıyacak bir ürünse almaz, yaptığı kuralları ihlalse, riayet eder. Yalanın kıyısına bile yanaşmaz. Doğruları ve doğru insanları kendine yoldaş edinir. Sözü ve özü nasıl birse, yaptıklarıda sözünü yalanlamaz. Kin ve nefret onun unuttuğu, yaptığı en hayırlı şeylerdendir. Planı ve programı kendini, ailesini ve çevresini yetiştirme " daha iyi kul " olma yönündedir. Gevezelik, boşboğazlık ya da kendi sorumluluğunda olmayanla, abesle iştigal etmez. Dedikoduya laf götürüp getirenlere itibar etmez...

......****......
burası cok güzel ama;ne kadarını yasıyoruz :?:

_konu cok kapsamlı ;bu baslık harıcınde okuyalım ögrenelim ve okunası hıkayeler bolumundede payalasılablır.... :arrow:
Resim Resimler Konusmaz Derler YALAN..O Gozler neler Anlatıyor Anlayana..Anlamak isteyene..
Resim

Vazgeçersen Kaybedersin
Kullanıcı avatarı
BIDIBIDI
Web Master
Web Master
İletişim:

Mesaj gönderen BIDIBIDI »

ellerinize sağlık, öğrenmemiz, öğrendiğimizi sindirmememiz gereken çoookk şey var. :!:

bu arada haklısın stralis..

konunuzda kıssadan bir hisse ve dini bir bilgi olduğundan

DiNiMiZ EMiRLERi,ADAPLARI,ÖRF-ADETLERi
IÇERIDE KISSADAN HISSELERI DE BULABILECE?INIZ, BILGI HAZINENIZ.
forumunda paylaşılması daha uygundur efendim.

Konu Buraya Taşındı
jasmine

Mesaj gönderen jasmine »

..ben konuyu taşıdığınız bölümü görememişim

yönlendirmeniz için teşekkürler...stralıs-bidibidi

.....stralıs(nekadarını yaşıyoruz...)demişiniz.bildiğini paylaşmak,bildiğini yapmaktan daha sevaptır.Ayrıca belki yapanlar vardır ama yaptıklarını bir başkaları fark etmiyebilir,yapan kişi farkettiremeyebilir. buda bir gerçek ...
Kullanıcı avatarı
sTRaLiS
Paylaşımcı Üye
Paylaşımcı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen sTRaLiS »

jasmine yazdı:.....stralıs(nekadarını yaşıyoruz...)demişiniz.bildiğini paylaşmak,bildiğini yapmaktan daha sevaptır.Ayrıca belki yapanlar vardır ama yaptıklarını bir başkaları fark etmiyebilir,yapan kişi farkettiremeyebilir. buda bir gerçek ...
yaw ben konuya yorum,yaptım sen benım yorumuma yorum

yapmışın :roll: hanı senı tanımasam terazıden suphe etcem heee :D :shock:
Resim Resimler Konusmaz Derler YALAN..O Gozler neler Anlatıyor Anlayana..Anlamak isteyene..
Resim

Vazgeçersen Kaybedersin
jasmine

Mesaj gönderen jasmine »

niye....!
...konu üzerinde yapmış olduğunuz yorumunuz üzerine yorum yapılamıyo diye bir kural mı vardı siteye yönelik???
Kullanıcı avatarı
su_perisi
Gelişen Üye
Gelişen Üye

Mesaj gönderen su_perisi »

meseleyi özetleyen en iyi sözlerden biride şu hadisi şeriftir;

"Sizden biri bir kötülük gördüğünde, gücü yetiyorsa eliyle düzeltsin. Yetmezse diliyle düzeltsin. Onu da yapamazsa, hiç olmazsa kalbiyle buğz etsin. Fakat bu, imanın en zayıf mertebesidir." (Tirmizi, Fiten, 11)

“Dinimiz Emirleri - Adapları - Örf ve Adetleri” sayfasına dön