Bidibidi Yenileniyor !

23 Nisan 2021 tarihinden önce hesabın varsa Şifreni Sıfırlaman gerek: TIKLA ŞİFRE SIFIRLA | Her şeye sana özel olan panelinden ulaşabileceksin. Seni evine bekliyoruz: https://www.bidibidi.com

[YENİLENDİ] Kullanıcı, Kayıt, Üyelik ve Profil Sistemi
[YENİLENDİ] Bidibidi Oyun Bölümü

[BEKLİYOR] Forum, Galeri, Diğer Bölümler

KAYDOL

Yapacağım bir şey yok

IÇERIDE KISSADAN HISSELERI DE BULABILECE?INIZ, BILGI HAZINENIZ.
cr@zy
Yıldızlaşan Üye
Yıldızlaşan Üye

Yapacağım bir şey yok

Mesaj gönderen cr@zy »

Şems-i Tebrîzî hazretleri Şam'dan Konya'ya gelirken yol üzerinde bulunan bir hana uğrayarak burada yatmak istedi. Fakat uğradığı bütün hanların dolu olduğunu hiç kalacak yerlerinin olmadığını öğrenince câmide sabahlamak istedi. Câmiye gidip yatsı namazını cemâatle kıldı. Cemâat dağıldığında o hâlâ duâya devâm ediyordu. Duâsını bitirdiğinde câmide kimse kalmamıştı. Cübbesini çıkarıp başının altına koyarak uzandı. Günlerce süren yolculuğun verdiği yorgunlukla hemen kendinden geçti. Bir müddet sonra câminin kapılarını kilitlemek üzere gelen görevli camide birinin yattığını görünce yanına yaklaşarak:
"Burada yatılmaz kalk!" dedi.
Şems-i Tebrîzî hazretleri doğrularak:
"Benim kimseye bir zararım dokunmaz. Garibim uzak yoldan geliyorum. Hanlarda da yatacak yer yokmuş başka kalacak bir yerim de yok. Bırak da burada sabahlıyayım." dedi.
Câmiyi kilitlemek için gelen kişi;
"Beni uğraştırma sana kalk dışarı çık dedim yoksa yaka paça seni dışarı atmasını bilirim." diye karşılık verdi.
Şems-i Tebrîzî hazretleri bu son sözler üzerine bir tuhaf oldu. Hemen ayağa kalktı. Cübbesini toplayarak sessizce kapıdan dışarı çıktı. Câmiden çıkmasını isteyen görevli onun arkasından bakarken âniden boğuluyormuş gibi oldu. Bunun üzerine;
"Imdât boğuluyorum!" diye bağırmaya başladı. Bu sesi işiten imâm efendi koşarak geldi ve ona;
"Ne oldu niye bağırıyorsun?" diye sordu. Kayyum durumu anlatınca imâm efendi hemen câmiden çıkıp koşarak Şems-i Tebrîzî hazretlerine yetişti.
Kendisine;
"Efendim o câhildir bir terbiyesizlik etmiş. Ne olur onu affedin!" dedi. Şems-i Tebrîzî hazretleri imâm efendiye baktı. Üzüntülü bir şekilde:
"Onun işi benden çıktı. Benim yapabileceğim birşey yoktur. Ancak îmânla ölmesi için duâ edebilirim." buyurdu.

“Dinimiz Emirleri - Adapları - Örf ve Adetleri” sayfasına dön