şükret Ki......

IÇERIDE KISSADAN HISSELERI DE BULABILECE?INIZ, BILGI HAZINENIZ.
Cevapla
cr@zy
Yıldızlaşan Üye
Yıldızlaşan Üye
Mesajlar: 7047
Kayıt: 10 Tem 2008, 18:09
Elindeki Nakit: Kilitli
Konum: ist

şükret Ki......

Mesaj gönderen cr@zy » 01 Mar 2009, 02:12

Şükret ki Mazlumsun Ya Zalim Olsaydın!


Hayata olumlu bakabilmek öğrenilmesi gereken bir sanattır. Kimilerimiz bunu gerçekleştirebilme başarısını gösteremez. Çünkü bazan bütün olumsuzlukları ardı ardına yaşarız, insanların gadrine uğrar, hep zulmedilen insan konumunda kalırız.
Ancak, her şeye rağmen şükreden bir kul, mazlum da olsa ahireti için hayata olumlu bakabilme başarısını gösterebilmelidir. Her daim şükretmelidir... Şükretmelidir çünkü zalim değil mazlumdur. Yani Allah'ın gadabına muhatap olacak değildir. Aksine çektiği sıkıntılar günahlarına keffaret olacaktır. Allah Teala buyuruyor ki;
"Ben, erkek olsun, kadın olsun, sizden, hiçbir çalışanın amelini zayi etmeyeceğim. Sizler birbirinizdensiniz. Göç edenler, yurtlarından çıkarılanlar, yolumda eziyet edilenler, savaşanlar ve öldürülenler... Onların günahlarını elbette örteceğim ve Allah katından bir mükafat olmak üzere, onları altından ırmaklar akan cennetlere koyacağım. En güzel mükafat Allah katındadır". (Ali Imran 3/195)
Allah dostları dualarında: “Yarabbi beni zalimlerden değil mazlumlardan eyle” diye Allah'a niyazda bulunurlardı.
Bu yüzden mazlum olup da hamd edebilme başarasını gösterebilene mutlu...
Insanların haksızlığına uğrayıp da onları affedebilmek ise apayrı bir güzelliktir. Bu erdemi gösterebilenler kalblerinin temizliğini de göstermiş olurlar.
Haksızlık yapana haksızlık yapmamak, aksine öfkesini yutup affedebilmek ve daha da öteye gidip ona ihsanda bulunmak... Bu ise mertebelerin en üst seviyesidir. Tıpkı Kur'an-ı Kerim'de övgüyle bahsedilen “takva sahipleri” gibi:
"O takva sahipleri ki, bollukta da darlıkta da Allah için harcarlar, öfkelerini yutarlar ve insanları affederler. Allah da güzel davranışta bulunanları sever." (Âl–i Imrân–134)
Bir hadis–i şerifte Kâinatın Efendisi şöyle buyuruyor:
"Öfkesinin gereğini yerine getirebilecek güçte olduğu hâlde öfkesini yutan kimsenin kalbine, Allah güven ve iman doldurur."
Bu hususta Fudayl rahmetullahi aleyh de şöyle der:
"Iyiliğe karşılık iyilik, mükâfattır. Iyiliğe karşılık kötülük, cezalandırmadır. Kötülüğe karşılık iyilik, cömertlik ve ikramdır. Iyiliğe karşı kötülük ise, alçaklık ve kötülüktür."
La Tahzen / Üzülme
Hayrın nerede olduğu bilinmez. Hayır çoğu kez sevinilen şeyin ardından değil üzünülen şeyin ardından gelir.
La Tahzen / Üzülme
Üzülme, mutluluk ağacının yaşaması için ihtiyacı olan su, hava, gıda, ışık Allah'a ve ahiret gününe imandır.
Huzur Istiyorsan
Ahmaklarla Oturup Kalma
Allah dostları sıkıntı ve kasvetin bir nedeninin de ahmaklarla hemhal olmak olduğunu ifade ederler. Mesela Hz. Ali r.a oğullarına şu nasihatta bulunur:
“Zenginliğin zirvesi akıl, yoksulluğun zirvesi ahmaklık, vahşetin zirvesi kendini beğenmek, cömertliğin zirvesi ise güzel ahlaktır. Ahmakla arkadaşlıktan çekinin çünkü o size yardım etmek ister ama sonuçta size zarar verir.”
Peki kimdir ahmak? Onu da yine büyüklerden dinleyelim.
-Insanın ahmaklığı üç şeyle tanınır: Kendisini ilgilendirmeyen şey hakkında konuşması, sorulmadığı halde cevap vermesi, düşünüp taşınmadan kendini ortaya atmasıdır.
- Kendisini halkın en akıllısı zanneden onların en ahmağıdır.
- Ahmak adam, nimetin bolluğunda sevinip, sıkıntı ve mihnette zilleti ile tanınır.

Insan Kusurunu Bilecek
Insanın başına gelen olumsuzlukların kendi kusurudan kaynaklandığını bilmesi bir başka erdemdir. Allah Teala Şuara suresinde şöyle buyuruyor:
“Sizin başınıza gelen kötülükler ancak elinizle kazandıklarınızın, yaptıklarınızın sonucudur.”
Bir musibetle mi karşılaştık o bizim kendi elimizle yaptığımız kötülüklerin doğal sonucudur. Başka suçlu aramaya gerek yok. Bugün, iklim değişiklikleri, havanın suyun kirlenmesi vs. dünyayı tehdit eden tüm olumsuz gelişmeler insanoğlunun tahribatının bir sonucu değil mi?
O halde insan başına gelen olumsuzlukları kendinden bilecek, huzurlu bir dünya için her anlamda hayatını Allah'ın rızasına uygun tanzim edecek.


Cevapla

“Dinimiz Emirleri - Adapları - Örf ve Adetleri” sayfasına dön