Bidibidi Yenileniyor !

23 Nisan 2021 tarihinden önce hesabın varsa Şifreni Sıfırlaman gerek: TIKLA ŞİFRE SIFIRLA | Her şeye sana özel olan panelinden ulaşabileceksin. Seni evine bekliyoruz: https://www.bidibidi.com

[YENİLENDİ] Kullanıcı, Kayıt, Üyelik ve Profil Sistemi
[YENİLENDİ] Bidibidi Oyun Bölümü

[BEKLİYOR] Forum, Galeri, Diğer Bölümler

KAYDOL

Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (GYTE)

ÜNIVERSITELILER Hakkında Detaylı Bilgiler , Üniversite Tanıtımları , Bölümleri ve Tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
BIDIBIDI
Web Master
Web Master
İletişim:

Mesaj gönderen BIDIBIDI »

GYTE nin temel hedefi; gelişimini, Dünyadaki örnekleri ile rekabet edebilecek nitelikte alt yapı olanakları ve insan gücüne sahip bir yüksek teknoloji enstitüsü olarak sürdürmektir.

KURULUŞ VE GELIŞME

Ülkemizde 1992 yılında kurulan iki yüksek teknoloji enstitüsünden birisi olan Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (GYTE), Marmara Bölgesi'nde seçilmiş bir alanda konumlanmış, araştırma ve teknoloji üretimi öncelikli bir ihtisas üniversitesidir. Enstitü; girişimci ve geniş ufuklu araştırmacılar yetiştiren, uluslararası düzeyde bilim ve teknoloji üretiminde saygın bir yer edinen ve Türk sanayisinin küresel rekabet ortamı içinde iyi bir konuma gelmesine katkıda bulunan bir araştırma kurumu haline gelmeyi hedeflemektedir.

1994 yılından bu yana 4 fakültesinde çeşitli disiplinlerde yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim veren Enstitü; 2001 yılından itibaren Malzeme Bilimi, Elektronik ve Bilgisayar Mühendislikleri ile Matematik ve Fizik bölümlerinde lisans eğitimine başlamıştır. Eğitim programları Ingilizce desteklidir (%30). Halen 490 lisans ve 1139 lisansüstü öğrencisi bulunan GYTE'de toplam 309 öğretim elemanı görev yapmaktadır. 2005 yılı itibariyle 130 doktoralı öğretim elemanının çalıştığı Enstitü'de, 2004 yılı verilerine göre uluslararası hakemli dergilerde yayımlanan makale sayısının 114'e ulaşması; GYTE'yi Türkiye'de üniversiteler arasında yapılan yayın sıralamasında 2. sıraya taşımıştır. Henüz çok genç bir lisans kurumu olmasına karşın, sahip olduğu seçkin akademik kadrosu ve kapsamlı teknik alt yapısı ile hızla gelişen GYTE, doktoralı öğretim üyesi ve öğrenci sayısı oranı ile de iddialı bir üniversite olma yolundadır.

Enstitü'nün Çayırova'da bulunan ve Muallimköy'de inşası devam eden yerleşkeleri, Kocaeli-Istanbul hattı üzerinde, E-5 ve TEM otoyolları ile bağlantılı olup, Kurtköy Sabiha Gökçen Hava Limanı'na yakındır. Enstitü bünyesinde modern teknoloji ile donatılmış 37 araştırma laboratuvarı bulunmaktadır. GYTE Kütüphanesi; sahip olduğu 10629 adet kitap, 700'ün üzerinde tez ve geçmiş yıllarda aboneliği sona eren 222 süreli yayının yanı sıra, 10 farklı veritabanında yer alan toplam 9705 adet elektronik dergiye erişim olanağı sunmaktadır.

Lisans eğitiminin verildiği Çayırova Yerleşkesi, 245 bin metrekarelik yeşil alanıyla bölgede doğal hayatı koruyabilmiş ender örneklerden birisidir.

VIZYONUMUZ

1992 yılında bilim ve teknolojide ileri düzeyde araştırma, eğitim, öğretim, üretim, yayın ve danışmanlık yapmak üzere bir ihtisas üniversitesi olarak kurulan GYTE nin temel hedefi; gelişimini, Dünyadaki örnekleri ile rekabet edebilecek nitelikte alt yapı olanakları ve insan gücüne sahip bir yüksek teknoloji enstitüsü olarak sürdürmektir.

MISYONUMUZ

Cumhuriyetin temel ilkelerine ve evrensel etik değerlere sahip çıkan, bağımsız ve eleştirel düşünen, bilgiye erişmeyi bilen, bilgiyi kullanan, üreten, geliştiren ve yaygınlaştıran, araştırmacı, bağımsız çalışma yetkinliğinde ancak ekip çalışmasında da başarılı, toplumsal sorumluluğu ve çevre bilinci gelişmiş, lisans düzeyinde mesleğinin temel kavramlarını bilen, lisansüstü düzeyde ilgili alt disiplinde uzmanlaşan, çağdaş teknolojileri üreten ve uygulayan bireyler yetiştirmek, sanayi ile işbirliğine dayalı Ar-Ge çalışmaları yapmak ve ülke sanayinin uluslararası rekabet gücünün yükseltilmesine katkıda bulunmaktır.

KALITE POLITIKAMIZ

GYTE yönetimi, temel bilimsel ve stratejik araştırmaların yanı sıra, kısa sürede toplumsal faydaya dönüşebilecek ve yakın çevremizden başlayarak, sanayi sektörünün sorunlarına çözüm üretebilecek nitelikteki uygulamalı araştırmaları ve disiplinlerarası çalışmayı özendirmeyi; evrensel bilimin üretilmesine zemin hazırlayacak alt yapıyı oluşturmayı; öğrencileri ile birlikte genç ve nitelikli öğretim elemanlarına gerekli destekleri sağlamayı; spora ve sosyal etkinliklere yönelik olanakları yaratmayı ve iyileştirmeyi görev edinmiştir. Enstitümüzde, öğretim elemanları ve öğrencileri sürekli öğrenmeye, araştırmaya, araştırma sonuçlarını yayımlamaya ve kendilerini yenilemeye teşvik eden; bilginin üretilmesi ve paylaşımına hiçbir kısıt getirmeksizin, öğretim ve araştırma programlarındaki özerkliği kabul eden ve koruyan; öğretim elemanları ve öğrencilerine düşüncelerini özgürce ifade edebilecekleri, araştırma programlarını bağımsız hazırlayabilecekleri ortamı sunan; şeffaf, hoşgörülü ve demokratik bir yönetim modeli benimsenmiştir. GYTE nin bilim ve teknolojide ileri düzeyde araştırma, eğitim, öğretim, üretim, yayın ve danışmanlık yapmayı hedefleyen bir yükseköğretim kurumu olduğu gözetilmekte ve Kalite Yönetim Sistemi ilkeleri özenli bir seçicilikle yerleştirilerek, uygulanmaktadır.

Hızla gelişen güçlü bir endüstrinin ön koşulu olarak yeni teknolojilere ve bunları üretecek insan gücüne duyulan gereksinimle, klasik üniversitelerden farklı bir ihtisas üniversitesi olarak kurulan Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsünde (GYTE), seçilmiş alanlarda yüksek teknoloji üretimine katkıda bulunacak bilimsel çalışmalar yapılmakta, öğretim elemanı ve araştırmacılar yetiştirilmektedir.

GYTE-Sanayi Işbirliği Programı, Enstitünün güçlü ve modern alt yapısını yakın çevresinde yer alanlar başta olmak üzere, ülke sanayi kuruluşları ile paylaşmak; iş birliği içinde çalışarak sorunların çözümüne katkıda bulunmak; katma değeri yüksek Ar-Ge çalışmaları yapmak; üretilen ortak projeler eliyle Türk Sanayinin rekabet gücünü yükseltmek ve yeni istihdam alanlarının yaratılmasına katkıda bulunmak amacıyla başlatılmıştır.

Laboratuarlar:

GYTE laboratuvarları, bir taraftan lisansüstü öğrencilerimizin 21. yüzyılın şartlarında en iyi hizmet verebilecek şekilde yetiştirilmeleri sağlamakta, öte yandan öğretim üyelerimizin uluslararası seviyede kabul gören araştırmalar yapmaları için zemin oluşturmaktadır.

GYTE, laboratuvarları, bu amaçlarının yanısıra, bölge ve ülke teknolojisine doğrudan ve dolaylı katkıda bulunma amacıyla laboratuvarlarını sanayinin hizmetine açmıştır. Sanayi kuruluşları, GYTE ile ortak ar-ge projeleri yürütebilecekleri gibi, GYTE laboratuvarlarından doğrudan yararlanabilir ya da belirli analiz ve ölçüm hizmetleri talep edebilirler. Bu çalışmalar dünya çapında çalışmalara katılmış olan GYTE personeli tarafından sanayi kuruluşları ile işbirliği içerisinde yürütülmektedir.

GYTE laboratuvarlarında araştırma yapmak isteyen, halen sanayi kuruluşlarında çalışan personelin master ya da doktora eğitimi almaları özendirilmekte ve bitirme tezlerinin firmalarına uygulanabilir kazançlar, bilgi birikimi sağlaması hedef alınmaktadır. Yapılan çalışmalar istendiğinde yüzde yüz gizlilik anlaşması doğrultusunda gerçekleştirilebilmektedir.

“Üniversiteler” sayfasına dön