Izmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

ÜNIVERSITELILER Hakkında Detaylı Bilgiler , Üniversite Tanıtımları , Bölümleri ve Tartışmalar.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
BIDIBIDI
Web Master
Web Master
Mesajlar: 8609
Kayıt: 01 Haz 2006, 03:01
Elindeki Nakit: Kilitli
İletişim:

Izmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

Mesaj gönderen BIDIBIDI » 19 Tem 2006, 13:20

Izmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
ABD'de teknik dallarda en önde gelen yüksek öğrenim kurumları olan MIT, Georgia Tech, CalTech de birer Teknoloji Enstitüsüdür. Diğer örnekler gibi, Izmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde de disiplinlerarası yaklaşıma özel önem verilmektedir.

Izmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Izmir'in üçüncü yüksek öğretim kurumu olarak 1992 yılında kurulmuştur. Asıl etkinlik alanı bilim ve teknolojide ileri düzeyde araştırma, eğitim, öğretim, üretim, yayın ve danışmanlık yapmaktır. Enstitümüzde, 2004-2005 öğretim yılı itibariyle 115 öğretim üyesi ve 403 öğretim elemanı görev yapmakta, toplam 1102 lisans ve 511 yüksek lisans-doktora öğrencisi eğitim görmektedir. Bu öğrencilerin 282'si Ingilizce Hazırlık Okulu'na devam etmektedir.

ABD'de ve Avrupa ülkelerinde "Teknoloji Enstitüsü" kavramı, araştırma-yoğun, teknik ağırlıklı yüksek öğrenim kurumlarını temsil eder. ABD'de teknik dallarda en önde gelen yüksek öğrenim kurumları olan MIT, Georgia Tech, CalTech de birer Teknoloji Enstitüsüdür. Dünyadaki diğer örnekleri gibi, Izmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde de disiplinlerarası yaklaşıma özel önem verilmektedir.

IYTE, yeniliğe açık ve tamamı ülkemiz ve dünyadaki ileri eğitim ve araştırma kurumlarında deneyim kazanmış eğitim-öğretim kadrosu, Enstitü adına ABD'de doktora öğrenimini tamamlayarak dönmekte olan 100'ü aşkın öğretim üyesi ile daha da güçlenecektir. IYTE, yeni kurulmuş olmasına rağmen çok sayıda süreli yayın ve güncel kitaplar içeren bir kütüphaneye sahiptir. Bilgisayar sistemi ve Internet ile diğer üniversiteler ve dış ülkeler ile kurulmuş bir iletişim ağı mevcuttur. Tüm eğitim alanlarında bilgisayar destekli bir eğitim-öğretim programı uygulanmaktadır.

IYTE, kurulduğu günden 1999'a kadar Izmir şehir merkezinde hizmet vermiştir. 1999'da hazırlık okulu dışındaki tüm birimler, Urla-Gülbahçe'deki kampusa taşınmıştır ve faaliyetini burada sürdürmektedir.

HEDEFLER:

Yeni bilgi üreterek, bilime uluslararası düzeyde katkı yapmak, üretilen bilginin yayılmasını sağlayarak ülkenin ve evrenin geleceğine ışık tutmak, bilginin ürüne dönüştürülmesini sağlayacak uygulama çalışmalarıyla sanayiye ve topluma önderlik etmektir.

E?ITIM-Ö?RETIM ILKELERI:

IYTE de çağdaş teknolojilerin kaçınılmaz gerekliliği olan disiplinlerarası yaklaşım ile eğitim verilmektedir. Eğitim öğretim programlarının belirlenmesinde ülke gereksinimleri, günümüz ve geleceğin teknolojileri ile sanayi kuruluşlarının bilgi, deneyim ve beklentileri esas alınmaktadır.
Bütün bunları gerçekleştirirken temel ilkelerimiz:

araştırmacılığın, yaratıcılığın, ekip çalışmasının ve girişimciliğin geliştirilmesi,

ezbercilikten uzak bir yaklaşımla, öğrenmenin öğrenilmesi,

eğitim ve araştırmanın iç içe olduğu bir ortamda, mesleklerin temel kavramlarının öğrenilmesi,

ileri eğitim teknikleri ve sanayi ile yoğun işbirliği içinde yaşam boyu mesleki gelişmenin sağlanması,

sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyen eğitim programlarının, çevre koruma bilincini yerleştirecek şekilde yürütülmesidir.

FAKÜLTELER:

Fen Fakültesi
Kimya, Fizik, Biyoloji, Matematik Bölümleri,

Mühendislik Fakültesi
Makine Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Inşaat Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Gıda Mühendisliği Bölümleri

Mimarlık Fakültesi
Mimarlık, Şehir ve Bölge Tasarımı, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Mimari Restorasyon Bölümleri

Fakültelerimizde, lisans programlarına öğrenci alımı 1998 yılında başlanmıştır. IYTE bünyesinde lisans eğitimine başlamış olan bölümler:

FEN FAKÜLTESI
Fizik Bölümü
Kimya Bölümü
Moleküler Biyoloji

MÜHENDISLIK FAKÜLTESI
Kimya Mühendisligi Bölümü
Makine Mühendisligi Bölümü
Bilgisayar Mühendisligi Bölümü
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü

MIMARLIK FAKÜLTESI
Mimarlik Bölümü
Sehir ve Bölge Planlama Bölümü


Adres:

Gülbahçeköyü Urla Izmir, TURKEY 35430
Telefon +(90-232) 750-6000
Fax +(90-232) 750-6015
E-mail: webadmin@iyte.edu.tr


Cevapla

“Üniversiteler” sayfasına dön