Bidibidi Yenileniyor !

23 Nisan 2021 tarihinden önce hesabın varsa Şifreni Sıfırlaman gerek: TIKLA ŞİFRE SIFIRLA | Her şeye sana özel olan panelinden ulaşabileceksin. Seni evine bekliyoruz: https://www.bidibidi.com

[YENİLENDİ] Kullanıcı, Kayıt, Üyelik ve Profil Sistemi
[YENİLENDİ] Bidibidi Oyun Bölümü

[BEKLİYOR] Forum, Galeri, Diğer Bölümler

KAYDOL

Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi

ÜNIVERSITELILER Hakkında Detaylı Bilgiler , Üniversite Tanıtımları , Bölümleri ve Tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
BIDIBIDI
Web Master
Web Master
İletişim:

Mesaj gönderen BIDIBIDI »

Karadeniz Teknik Üniversitesi Merkez Kütüphanesi 15 kişilik periyodik salonu, 30 kişilik müracaat salonu, 160 kişilik kitap salonu...

Genel
Karadeniz Teknik Üniversitesi, Trabzon Milletvekili Mustafa Reşit Tarakçıoğlu ve 28 arkadaşının verdiği teklifin TBMM'de 20 Mayıs 1955 tarih ve 6594 Sayılı Kanunla kabul edilmesi ile kurulmuş olan ülkemizin en eski dördüncü üniversitesidir.

Üniversiteye 19 Eylül 1963 tarih ve 336 sayılı kanunla Rektörlük ve Fakülte kadroları verilerek Temel Bilimler, Inşaat-Mimarlık, Makina-Elektrik ve Orman Fakülteleri kurulmuştur.

Üniversitede eğitim-öğretime ise 2 Aralık 1963 tarihinde Esentepe Mahallesi'ndeki Trabzon Atatürk Ilköğretim Okulu'nun Ilkokul Binasında başlanmıştır. 1966 yılında, Üniversite bugünkü Merkez Kampüse taşınmıştır. 4 Ocak 1973 tarih ve 1659 sayılı kanunla da Yer Bilimleri ve Tıp Fakültesi kadroları verilmiştir. 1981 yılında, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun çıkarılmasından sonra Üniversite sürekli olarak büyümeye başlamış, yeni fakülte ve bölümler açılmıştır.

Bugün KTÜ Ordu'dan Artvin'e kadar Karadeniz Kıyısı boyunca 16 fakülte, 2 yüksekokul, 12 meslek yüksekokulu, 1613 akademik, 1707 idari personeli ve yaklaşık 33 bin öğrencisi ile Ülkemizin en önemli ve en büyük üniversitelerinden biridir.

Burs-Yardımlar ve Part-Time Çalışma Hizmetleri

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde okuyan ve yarıma ihtiyaç duyan öğrencilere her yıl Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından beslenme ve giyim yardımı yapılmaktadır. Ayrıca Karadeniz Teknik Eğitim Vakfı'ından (KATEV) bu öğrencilere para yardımı yapılmakta olup, çeşitli vakıf ve yardım kurumlarından da öğrencilere burs imkanı sağlanmaktadır. Karadeniz Teknik Üniversitesi başarılı öğrencilerini kısmı zaman statüsünde çalıştırarak hem onlara maddi destek sağlamakta, hem de onlara profesyonal iş yaşamına hazırlamaktadır. Şuan üniversite, kütüphsne, bilgisayar salonları, proje üretim merkezi, sosyal faaliyet alanları gibi yerlerde öğrencilerini kısmi zaman statüsünde çalıştırarak onları profesyonel meslek yaşamına hazırlamanın onurunu duymaktadır.

Fakülteler:

FEN-EDEBIYAT FAKÜLTESI
Fizik
Kimya
Matematik
Biyoloji
Istatistik ve Bilgisayar Bilimleri
Tarih
Türk Dili ve Edebiyatı
Ingiliz Dili ve Edebiyatı

MÜHENDISLIK-MIMARLIK FAKÜLTESI
Inşaat Mühendisliği
Makina Mühendisliği
Bilgisayar Mühendisliği
Elektrik-Elektronik Mühendisliği
Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği
Jeoloji Mühendisliği
Jeofizik Mühendisliği
Maden Mühendisliği
Mimarlık
Iç Mimarlık
Şehir ve Bölge Planlama Bölümü

ORMAN FAKÜLTESI
Orman Mühendisliği
Orman Endüstri Mühendisliği
Peyzaj Mimarlığı

IKTISADI IDARI BILIMLER FAKÜLTESI
Iktisat
Işletme
Maliye
Uluslararası Ilişkiler
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri Ilişkileri
Ekonometri
Kamu Yönetimi

TIP FAKÜLTESI
Temel Tıp Bilimleri
Cerrahi Tıp Bilimleri
Dahili Tıp Bilimleri

FATIH E?ITIM FAKÜLTESI
Biyoloji Öğretmenliği
Fizik Öğretmenliği
Kimya Öğretmenliği
Matematik Öğretmenliği
Türkçe Öğretmenliği
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
Okul Öncesi Öğretmenliği
Ilköğretim Matematik Öğretmenliği
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
Fen Bilgisi Öğretmenliği
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık
Sınıf Öğretmenliği
Resim Öğretmenliği
Müzik Öğretmenliği
Ben Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
Işitme Engelliler Öğretmenliği
Zihinsel Engelliler Öğretmenliği

SÜRMENE DENIZ BILIMLERI FAKÜLTESI
Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği
Gemi Inşaatı Mühendisliği
Güverte

GÜMÜŞHANE MÜHENDISLIK FAKÜLTESI
Inşaat Mühendisliği
Jeoloji Mühendisliği
Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği

RIZE ILAHIYAT FAKÜLTESI
Temel Islam Bilimleri
Islam Tarihi ve Sanatları
Felsefe ve Din Bilimleri

RIZE SU ÜRÜNLERI FAKÜLTESI
Su Ürünleri

RIZE FEN EDEBIYAT FAKÜLTESI
Fizik
Kimya
Biyoloji

RIZE E?ITIM FAKÜLTESI
Sınıf Öğretmenliği
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğr.

GIRESUN FEN EDEBIYAT FAKÜLTESI
Biyoloji
Tarih
Türk Dili ve Edebiyatı

GIRESUN E?ITIM FAKÜLTESI
Sınıf Öğretmenliği
Okul Öncesi Öğretmenliği
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
Türkçe Öğretmenliği

ORDU ZIRAAT FAKÜLTESI
Bitkisel Üretim

ARTVIN E?ITIM FAKÜLTESI

GIRESUN IKTISADI ve IDARI BILIMLER FAKÜLTESI

DIŞ HEKIMLI?I FAKÜLTESI

ILETIŞIM FAKÜLTESI

KTÜ DEVLET KONSERVATUVARI

Yüksekokullar:

TRABZON SA?LIK YÜKSEKOKULU
Ebelik
Hemşirelik

GIRESUN SA?LIK YÜKSEKOKULU
Ebelik
Hemşirelik

GÜMÜŞHANE MESLEK YÜKSEKOKULU
Inşaat
Elektrik
Işletmecilik
Bilgisayarlı Muhasebe ve Veri Uyg.
Mobilya Dekorasyon

HOPA MESLEK YÜKSEKOKULU
Mobilya Dekorasyon

TRABZON MESLEK YÜKSEKOKULU
Makine
Elektrik
Endüstriyel Elektronik
Harita Kadastro
Bilgisayar Teknolojileri ve Programlaması
Büro Yönetimi ve Sekreterlik
Mobilya ve Dekorasyon
Biyomedikal Cihaz Teknolojisi
Otomotiv
El Sanatları
Tekstil Teknikerliği
Muhasebe
Dış Ticaret

RIZE MESLEK YÜKSEKOKULU
Inşaat
Makine-Resim-Konstrüksiyon
Çay Eksperliği
Makine
Iklimlendirme ve Soğutma
Elektrik
Işletmecilik
Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulama

GIRESUN MESLEK YÜKSEKOKULU
Fındık Eksperliği
Işletmecilik
Büro Yönetimi ve Sekreterlik
Harita-Kadastro

BEŞIKDÜZÜ MESLEK YÜKSEKOKULU
Iklimlendirme ve Soğutma
Bilgisayar Programcılığı

ORDU MESLEK YÜKSEKOKULU
Inşaat
Elektrik
Haberleşme
Kontrol Sistemleri Teknolojisi
Endüstriyel Elektronik
Otomotiv
Turizm ve Otelcilik
Halkla Ilişkiler

SA?LIK HIZ. MES. YÜKSEKOKULU
Tıbbi Laboratuar
Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik
Radyoloji

TIREBOLU MESLEK YÜKSEKOKULU Yüksekokul Anasayfa
Işletmecilik
Bankacılık ve Sigortacılık

MAÇKA MESLEK YÜKSEKOKULU Yüksekokul Anasayfa
Laboratuar
Su Ürünleri

FINDIKLI MESLEK YÜKSEKOKULU Yüksekokul Anasayfa

TURIZM ve OTELCILIK MESLEK YÜKSEKOKULU

Kütüphane

Karadeniz Teknik Üniversitesi Merkez Kütüphanesi 15 kişilik periyodik salonu, 30 kişilik müracaat salonu, 160 kişilik kitap salonu, 120 kişilik serbest okuma salonu ile iki ayrı büyük yayın arşivi ve diğer çalışma birimlerinden oluşmaktadır. Bütün yayınlar açık raf sistemine göre hizmete sunulmuştur.

Kütüphanede 100 bin civarında Türkçe ve yabancı dilde eser mevcuttur. Bunların dışında lisansüstü tezler, değişik kurumlara ait raporlar, istatistikler ve araştırmalar bulunmaktadır. Son yıllarda elektronik veritabanları sayesinde dünyaca tanınan yayınevlerinin saygın dergilerini de içeren birçok dergiye doğrudan internet ortamından ulaşılmaktadır. Kütüphanede bilgi tarama ve sorgulama yine internet üzerinden yapılabilmektedir. Mesai saatleri dışında ve tatil günlerinde de kütüphaneden yararlanılmaktadır.

Barınma

Üniversite Merkez Kanuni Kampüsü içinde Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı 3 kız ve 4 erkek öğrenci yurdunun toplam kapasitesi 3680 kişidir. Fatih Eğitim Kampüsü içindeki 2 kız ve 3 erkek öğrenci yurdunun toplam kapasitesi ise 1850 kişidir. Ayrıca Trabzon şehir merkezinde de 185 kişilik bir yurt mevcuttur.

Bunlardan başka;
Ordu'da toplam 1010 kişilik 1 kız ve 1 erkek,
Giresun'da toplam 1050 kişilik 1 kız ve 1 erkek,
Rize'de toplam 730 kişilik 2 kız ve 1 erkek,
Gümüşhane'de toplam 725 kişilik 1 kız ve 1 erkek ve
Rize/Çayeli'nde de 400 kişilik,
Sürmene'de 200 kişilik yurt bulunmaktadır. Bütün yurt binalarında kantin, kafeterya ve lokanta bulunmaktadır. Öğrenciler kahvaltı ve diğer ihtiyaçlarını buralardan sağlayabilirler.

Beslenme

Üniversite öğrencilerinin büyük bir bölümü beslenme ihtiyaçlarını Merkez Kanuni Kampüsü'nde bulunan 800 kişilik öğrenci yemekhanesinden karşılamaktadırlar. Özel sektör tarafından işletilen yemekhanede öğrenciler ucuz bir fiyata öğlen ve akşam yemeklerini yiyebilmektedirler. Bundan başka Merkez Kanuni Kampüsü içinde bulunan çok sayıda kantin öğrencilerin her türlü beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilecek özelliktedir. Kantinlerde fiyatlar Üniversite tarafından belirlenmekte ve sürekli olarak denetlenmektedir.

Fatih Eğitim Fakültesi'nde,
Maçka Yüksekokulu'nda,
Gümüşhane Meslek Yüksekokulu'nda,
Rize Meslek Yüksekokulu'nda,
Ordu Meslek Yüksekokulu'nda,
Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi'nde 100 kişilik,
Giresun Fen-Edebiyat Fakültesi'nde 500 kişilik,
Giresun'da bulunan diğer Fakülte ve Yüksekokullar'daki öğrencilerimize yönelik 250 kişilik,
Rize Eğitim Fakültesi'nde 220 kişilik,
Rize Su Ürünleri Fakültesi'nde 60 kişilik,
Rize Ilahiyat Fakültesi'nde 50 kişilik,
Rize Fen-Edebiyat Fakültesi'nde 80 kişilik,
Tirebolu Meslek Yüksekokulu'nda da 75 kişilik bir yemekhane mevcuttur.

Sağlık

Üniversitede okuyan ve ailesinin hiçbir sosyal güvencesi olmayan öğrencilerin tüm tedavi giderleri Üniversitemiz tarafından karşılanmaktadır. Eğer öğrencilerin ailesi herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı ise, öğrencinin tedavi o kurum tarafından yapılmaktadır. Acil durumlarda ise tüm öğrencilerin tedavileri KTÜ Mediko-Sosyal Merkezi'nde veya Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Acil Servisi'nde yapılmaktadır.

Banka Hizmetleri

Üniversite Merkez Kampüsü Çarşı Binası'nda çeşitli bankaların Üniversite şubesi hizmet vermektedir. Bundan başka kampüs içerisinde değişik yerlerde çeşitli kamu ve özel bankalara ait çok sayıda bankamatikler (ATM) 24 saat süreyle hizmet vermektedir.

Ulaşım

Trabzon'a başta karayolu olmak üzere denizyolu ve havayolu ile ulaşmak mümkündür. Uluslararası Trabzon Havaalanı'ndan yurt içinden Ankara ve Istanbul'a, yurt dışındaysa Avrupa ve Asya'nın birçok şehrine direkt uçuşlar vardır. Şehir Merkezinden Kampüse dolmuş-taksi, taksi ve Belediye Otobüsleri düzenli olarak çalışmaktadır. Üniversite Merkez Kanuni Kampüsü Trabzon-Rize yolu ile Havaalanı kenarındadır. Bu nedenle ulaşım son derece kolaydır. Ayrıca Fatih Eğitim Kampüsü de Trabzon-Samsun karayolu üzerinde olup Şehir Merkezinden dolmuş-taksi ve Belediye Otobüsleriyle ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca Kanuni Kampüsü ile Fatih Kampüsü arasında düzenli otobüs seferleri vardır. Diğer Fakülte, Meslek Yüksekokulu ve Yüksekokullarımıza Trabzon merkezli düzenli karayolu ulaşım imkanları mevcuttur.

Kültürel Etkinlikler

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde öğrencilere ve personele yönelik çeşitli kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinlikler Atatürk Kültür Merkezi'nde bulunan 250 ve 1000 kişilik salonda yapılmaktadır.

Spor Tesisleri ve Sportif Etkinlikler

Karadeniz Teknik Üniversitesi, spor tesisleri ve spor yapma açısından son derece iyi şartlara sahiptir. Üniversitemiz Merkez Kanuni Kampüsü'nde;

1 çim ve bir toprak futbol sahası, 3 minyatür futbol sahası, 2 tenis kortu, 2 açık basketbol sahası, 1 voleybol sahası, 1 kapalı spor salonu, 1 olimpik açık yüzme havuzu vardır.

Üniversitede okuyan tüm öğrenciler bu spor alanlarından yararlanabilmektedir. Üniversite öğrencilerinden isteyenler; futbol, basketbol, hentbol, voleybol, tenis, karate, judo, teakwondo, güreş, yüzme, su topu, kayak gibi spor dallarından birini seçebilmektedir. Bu spor dallarından oluşan takımlar, üniversitelerarası müsabakalarda Karadeniz Teknik Üniversitesi'ni temsil ederek önemli başarılar elde etmişlerdir.

Üniversite gençliğinin yoğun ders programı dışındaki zamanlarının olumlu yönde ve eğitim amaçları doğrultusunda yapılacak spor faaliyetleri ile değerlendirmekSağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'mızın önemli görevleri arasında yer almaktadır. Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'nca düzenlenen Fakülte ve Yüksekokullar arası Spor Şöleni Yarışmaları Üniversitemiz gençliğine ve personeline götürülen hizmetlerinden biridir. Üniversitemizde her yıl Mart-Mayıs ayları arasında geleneksel olarak Spor Şöleni yapılmaktadır.

Turizm Eğitim ve Uygulama Merkezi

KTÜ Turizm Eğitim ve Uygulama Tesisleri'ne bağlı Deniz Kenarı Tesisleri Trabzon'un en güzel tesislerinden biri olup, havaalanı altında, deniz kenarında, sakin ve eşsiz bir doğal güzellik içinde yer almaktadır.

Tesislerde plaj, yüzme havuzu ve spor sahalarının yanısıra çeşitli sosyal ve spor faaliyetleri yürütülmektedir.

Tesisler ulaşım açısından son derece uygun bir yerdedir. Havaalanına, limana ve otogara yaklaşık 1 km mesafededir. Şehir merkezine arabayla 10 dakikadır.

Tesisler yaz sezonu boyunca hizmet vermektedir.

“Üniversiteler” sayfasına dön