Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi

ÜNIVERSITELILER Hakkında Detaylı Bilgiler , Üniversite Tanıtımları , Bölümleri ve Tartışmalar.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
BIDIBIDI
Web Master
Web Master
Mesajlar: 8609
Kayıt: 01 Haz 2006, 03:01
Elindeki Nakit: Kilitli
İletişim:

Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi

Mesaj gönderen BIDIBIDI » 19 Tem 2006, 13:19

Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi
Ismini, Tokat’ın yetiştirdiği büyük Türk kahramanı Gazi Osman Paşa‘dan alan Üniversite...


Adres:
Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörlüğü
Taşlıçiftlik Kampüsü 60100 Tokat

Tel: 0 (356) 2521616

Üniversite
Ismini, Tokat’ın yetiştirdiği büyük Türk kahramanı Gazi Osman Paşa‘dan alan Üniversite, 3837 sayılı kanuna ek 24. Madde gereğince 03.07.1992 tarihinde kurulmuştur. Öğretim Dili Türkçe’dir. Üniversite de öğrenim süresi 4 yıl olan Fen – Edebiyat Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Tokat Sağlık Yüksekokulu, Zile Turizm Işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile öğrenim süresi 2 yıl olan Tokat, Zile, Niksar, Erbaa, Turhal, Reşadiye, Almus Meslek Yüksekokulu ve Erbaa, Turhal Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokullarında öğretime devam edilmektedir.

Gazi Osman Paşa:
19. yüzyılın en ünlü Osmanlı komutanlarındandır. Tokat'ta doğdu. Küçük yaşta Istanbul'a giderek askeri okullarda okudu. 1853'te Harbiye Mektebi'ni (bugün Kara Harp Okulu) bitirerek subay oldu. O yıl Osmanlı devleti ile Rusya arasında Kırım Savaşı'nın çıkması üzerine Tuna Cephesi'ne gönderildi. 1856'da savaşın bitiminde Istanbul'a döndü ve 1858'de Erkan-ı Harbiye Mektebi'ni (bugün Kara Harp Akademisi) bitirerek kurmay oldu. Tesalya, Lübnan, Girit, Işkodra gibi yerlerde görev yaptı.


Kampüs:
Üniversitemizin mevcut yapısı 5 fakülte (Tıp,Fen-Edebiyat,Ziraat,Iktisadi ve Idari Bilimler ,Eğitim Fakülteleri) 4 yıllık eğitim süreli olan 4 adet Yüksekokul (Beden Eğitimi ve Spor, Sağlık,Zile Turizm ve Otelcilik, Yabancı Diller Yüksekokulları) 2 yıllık eğitim süreli olan 9 adet Meslek Yüksekokulu (Tokat, Erbaa, Niksar, Turhal, Reşadiye, Zile, Almus Meslek Yüksekokulları ve Erbaa, Turhal Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları) 2 adet Enstitüden (Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler Enstitüleri) oluşmaktadır.


FAKÜLTELER
Ziraat Fakültesi
Fen Edebiyat Fakültesi
Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
Eğitim Fakültesi
Tıp Fakültesi

ENSTITÜLER
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü

YÜKSEKOKULLAR
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
Tokat Sağlık Yüksekokulu
Zile Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu
Yabancı Diller Yüksekokulu

MESLEK YÜKSEKOKULLARI
Tokat Meslek Yüksekokulu
Zile Meslek Yüksekokulu
Niksar Meslek Yüksekokulu
Erbaa Meslek Yüksekokulu
Erbaa Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Turhal Meslek Yüksekokulu
Turhal Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Reşadiye Meslek Yüksekokulu
Almus Meslek Yüksekokulu


BÖLÜMLER
Atatürk Ilkeleri ve Inkılap Tarihi Bölümü
Türk Dili Bölümü
Yabancı Diller Bölümü
Güzel Sanatlar Bölümü
Beden Eğitimi Bölümü
Enformatik Bölümü

ARAŞTIRMA MERKEZLERI
Doğal Boyalar Araştırma ve Uygulama Merkezi
Sert Kabuklu Meyveler Araştırma ve Uygulama Merkezi
Atatürk Ilkeleri ve Inkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi

MERKEZLER
Yabancı Diller Eğitim Merkezi

Kütüphane:
2001 yili Mayis ayindan itibaren kampüsdeki binasinda hizmet vermeye baslamistir. Kütüphane zemin katla birlikte 4 kattan olusmaktadir. Zemin Katta: görsel-isitsel materyal salonu, güvenlik sistemi ve Bilgi Işlem Daire Başkanlığına bağlı internet bağlantılı 65 bilgisayarli bilgisayar laboratuvari ; Daire Baskanligi, süreli yayinlar salonu, 3 okuma salonu ile hizmet vermektedir. Kütüphane ayni anda 650 kisinin yararlanabilecegi kapasitededir. Gaziosmanpasa Üniversitesi Kütüphane Yönergesine göre hizmetlerini sürdürmektedir.

Yemek:
Yemek Listesi

Spor:
Üniversite Merkez Kampüsünde standartlara uygun Kapalı Spor Salonu, Futbol Sahası, Halı Saha,Tenis Kortu öğrenci ve personelimizin hizmetine sunulmuştur.

Dönem içinde üniversite içinde Futbol, Voleybol, Basketbol, Bayrak Koşusu, Dağ yürüyüşü, bölümler arasında bayanlar Voleybol turnuvası düzenlenmiş, ayrıca üniversiteler arası, 1. Lig futbol ve 2. Lig futbol, Kızlar Voleybol, Erkek Basketbol, Bagminton, Bölgesel Güreş müsabakalarına katılınmış çeşitli ödüller alınmıştır.


Kültürel:
Üniversitede Türk Sanat, Türk Halk, Türk Hafif Müziği, Folklör ve Tiyatro dallarında çalışmalar yapılmaktadır. Üniversite Konferans salonu modern bir yapıya kavuşturularak sistemli bir şekilde yürütülen Konferans, Tiyatro, Panel , sempozyum , Açık oturum, konserler ve çeşitli sergilerle Halk-Üniversite-öğrenci kaynaşması sağlanmıştır.
Üniversitenin çevreye dönük proje, araştırma -geliştirme ve uygulamaya yönelik çalışmaları artırılarak devam etmektedir.


Profesyonel Psikolojik Yardım:
Kişilerin kendilerini tanıyarak problemlerini akılcı bir şekilde çözmesi; gerçekçi kararlar verebilmesi, kişisel kapasitelerini en iyi-verimli şekilde geliştirip kullanabilmesi, çevresine dengeli ve sağlıklı bir uyum sağlayabilmesi ve sonucunda kendini gerçekleştirerek mutlu bir insan olarak yaşaması için bireye verilen profesyonel psikolojik yardım süreci olarak tanımlanan rehberlik hizmetleri üniversitede verilmeye başlanmıştır.


Tokat:
Orta Karadeniz Bölgesinin iç kesiminde yer alan Tokat, 5.000 yıllık bir tarihi geçmişe sahiptir. M.Ö. 3.000 Yıllarından başlayarak 14 devlet ve 5 beyliğin yaşayıp egemen olduğu Tokat, Yeşilırmak kıyılarının dar ve nemli, Iç Anadolu'nun geniş ve kuru alanlarından ( başta, Canik Dağları olmak üzere ) 3 dağ sırasıyla ayrılan Tokat, vadiler arasındaki bereketli topraklarından dolayı "Türkiye'nin Meyve Bahçesidir." Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde Tokat'tan söz ederken : " Bu havası hoş şehrin dört tarafında bahçe ve bostanlar içinden sular akar. Her bağında birer köşk, havuz, fıskiyeler ve çeşitli meyveler bulunur. Halk zevk ehlidir. Gariplerle dostturlar, kin tutmaz, hile bilmez, yumuşak huylu insanlardır. Cami, saray, köşk ve imaretleri o kadar sağlam ve güzel olur ki buralara girenler hayran olurlar" demektedir. Hacı Bektaş-ı Veli'nin hayırlı ve bereketli duaları ile bu eski ve tarihi şehir " alimler konağı, fazıllar yurdu ve şairler yatağıdır."


Cevapla

“Üniversiteler” sayfasına dön