Bidibidi Yenileniyor !

23 Nisan 2021 tarihinden önce hesabın varsa Şifreni Sıfırlaman gerek: TIKLA ŞİFRE SIFIRLA | Her şeye sana özel olan panelinden ulaşabileceksin. Seni evine bekliyoruz: https://www.bidibidi.com

[YENİLENDİ] Kullanıcı, Kayıt, Üyelik ve Profil Sistemi
[YENİLENDİ] Bidibidi Oyun Bölümü

[BEKLİYOR] Forum, Galeri, Diğer Bölümler

KAYDOL

Kars Kafkas Üniversitesi

ÜNIVERSITELILER Hakkında Detaylı Bilgiler , Üniversite Tanıtımları , Bölümleri ve Tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
BIDIBIDI
Web Master
Web Master
İletişim:

Kars Kafkas Üniversitesi

Mesaj gönderen BIDIBIDI »

Kars Kafkas Üniversitesi
Eğitim ve araştırmalarda dünya standartlarına erişebilmesi için dış ilişkilere yoğunluk verilmesi gerçeğinden hareketle...

Adres:
Kafkas Üniversitesi Rektörlüğü
Paşaçayırı 36300 KARS

Santral
0 474 242 68 00 / 01 / 02 / 03 / 04 05 / 06

Tarihçe:
1992 yılında Kurucu Rektörü atanarak faaliyetlerine başlayan üniversite kuruluş yılında, Atatürk Üniversitesinden devredilen Veteriner Fakültesi ve tek programlı bir Meslek Yüksekokulu ile 245 öğrenci ve 40 öğretim elemanına sahipti. Bugün ise Kafkas Üniversitesi bir bölge üniversitesi olma yolunda hızlı ve emin adımlarla büyüyen, geleceğe güvenle ve umutla bakan bir konumda yer almaktadır.

Eğitim ve araştırmalarda dünya standartlarına erişebilmesi için dış ilişkilere yoğunluk verilmesi gerçeğinden hareketle Üniversite, mecburi hizmet karşılığı yurt dışında lisansüstü eğitim yapmak amacıyla öğretim elemanı göndermesinin yanı sıra olanaklar dahilinde bilim adamlarımızın uluslararası bilimsel etkinliklere katılımlarını da sağlamaktadır. Ayrıca tüm ileri araştırmalarda araştırma fonu ve diğer kaynaklarından sağlanmaktadır.

Üniversitede eğitim-öğretim faaliyetleri Önlisans, Lisans, Yüksek lisans düzeylerinde yapılmaktadır. Önlisans ve lisans düzeyindeki eğitim ve öğretim Yüksekokullar ve Fakülteler tarafından verilmektedir. Lisansüstü eğitim ve öğretim Sağlık Bilimleri, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüleri tarafından yürütülmektedir.

Kayıt İşlemleri

Üniversiteye bağlı fakülte ve yüksekokulların kayıt işlemleri Eylül ayı içinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığınca yürütülmektedir.

Kayıt İçin Gerekli Belgeler

-2003 ÖSYS Sonuç Belgesi
-Lise Diplomasının aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
-Nüfus cüzdanının tasdikli örneği (yeni tarihli)
-İkametgah ilmuhaberi (yeni tarihli)
-1981 ve daha önceki yıllarda doğmuş olan erkek adaylar için ilgili
-Askerlik Şubesinden alınacak, bir Fakülte veya Yüksekokula kayıt olmasında askerlikçe bir sakınca olmadığına dair belge
-18 adet fotograf
-kayıttan önce belirlenip ilan edilecek diğer belgeler

Fakülteler

Tıp Fakültesi
Artvin Orman Fakültesi
Eğitim Fakültesi
Fen Edebiyat Fakültesi
İktisadi İdari Bilimler Fakültesi
Veteriner Fakültesi

MESLEK YÜKSEKOKULLARI
Ardahan Meslek Yüksekokulu
Artvin Meslek Yüksekokulu
Iğdır Meslek Yüksekokulu
Kağızman Meslek Yüksekokulu
Kars Meslek Yüksekokulu

YÜKSEKOKULLAR
Artvin Sağlık Yüksekokulu
Kars Sağlık Yüksekokulu
Sarıkamış Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

ENSTİTÜLER
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

ARAŞTIRMA MERKEZLERİ
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Arş. Uyg. Mrk.
Hayvancılık Arş. Uyg. Mrk.
Kafkasya ve Orta Asya Arş. Mrk.
Stratejik Araştırma Merkezi

İL ADI: KARS
YÜZÖLÇÜMÜ: 9.442 km²
NÜFUS: 87.500
İLÇELER: Akyaka, Arpaçay, Digor, Kağızman, Sarıkamış, Selim, Susuz.

EKONOMİK VE SOSYAL YAPI
Kars ili geniş bir arazi yapısına sahiptir. Bu nedenle ilde tarım sektörü daha çok hayvancılığa dayanmaktadır. Hayvan varlığı sayıca yüksek olmakla beraber geleneksel yaylacılık yönteminin ve canlı hayvan ticaretinin yaygınlığı nedeniyle hayvansal ürün miktarı düşüktür. Yaylalarda kurulan geçici mandıraların yapısı, teknolojik donanımı açısından köylü yapısı ile modern işletme arasındadır. Zavot adı ile anılan bu mandıralarda süt ürünleri üretilmektedir. Et üretimi düşük olmakla beraber sucuk, pastırma, kavurma yapımı oldukça yaygındır.Kıl, yün ve yapağı gibi ürünler ise yerel olarak Halı, Kilim, Heybe ve keçe dokumacılığında kullanılmaktadır. 1986 Yılında Kars'ın Kalkınmada Öncelikli iller arasında alınması, ilde sanayi sektörünün gelişmesi için yeterli olmamış, tarımsal ürünlerin işlenmesine yönelik bir kaç kamu yatırımı dışında il içinde ve dışında herhangi bir yatırım bulunmamaktadır.

Kars ilinin gelişmesini etkileyen önemli faktörler, sert iklim koşulları, tarım topraklarının verimsizliği, engebeli coğrafya ve ulaşım olanaklarının elverişsizliğidir.

İlin temelde tarıma dayalı ekonomik yapısı uzun bir dönem sosyal yapıya’da yansımıştır.Tarım gelirlerinin büyük bir kısmı il merkezinde toplanmıştır. Özellikle il merkezinin ticarete ve kamu hizmetlerindeki yığılmaya bağlı köklü bir kentli yapısı bulunmaktadır. Ailelerin hemen tümünün il merkezinde oturma geleneği olduğu için gerçek anlamda bir kentli nüfus oluşmuştur. Gerek gündelik yaşamı, gerek giyim, kuşamı gerekse eğitim seviyesi ile Kars İl Merkezi birçok büyük kentten daha ileri bir kentli yapıya sahiptir.

Yapılan yerel araştırma sırasında il içinde okuma-yazma oranının %96.4 olduğu ve kadın nüfusun da büyük ölçüde okur-yazar olduğu saptanmıştır. Uzun yıllar farklı kültürlerin iç içe yaşamış olması da kentin bu gelişmiş görünümünün sağlanmasının diğer bir nedeni olmuştur.

İLGİ ÇEKİCİ YERLER:
Sarıkamış Kış Sporları ve Kayak Tesisleri, Soğuksu ve Karıncadüzü Orman İçi Dinlenme Yerleri, Kars, Mağazbert, Keçivan, İnkaya Kaleleri, Ani Kenti Kalıntıları arasındaki surlar, Büyük Katedral, Surp Gregor Kilisesi, Çoban Kilisesi, Keçeli (Halaskâr) Kilisesi, Ebul Muammeran ve Menuçehr Camileri,Taş Köprü, Kars Müzesi.

“Üniversiteler” sayfasına dön