İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi

ÜNIVERSITELILER Hakkında Detaylı Bilgiler , Üniversite Tanıtımları , Bölümleri ve Tartışmalar.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
BIDIBIDI
Web Master
Web Master
Mesajlar: 8609
Kayıt: 01 Haz 2006, 03:01
Elindeki Nakit: Kilitli
İletişim:

İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi

Mesaj gönderen BIDIBIDI » 14 Tem 2006, 22:07

İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi
Yıldız Teknik Üniversitesi, Türkiye nin önde gelen ve tarihi itibariyle en deneyimli teknik eğitim ve öğretim kurumlarından birisidir.

Kuruluş: 1911
Adresi: Yıldız Teknik Üniversitesi Barbaros Bulvarı Yıldız
Bulunduğu Şehir: İstanbul
Mail Adresi: alkis@yildiz.edu.tr
Tel: 0(212) 259 70 70 (40hat)
Eğitim Dili: Türkçe-İngilizce Hazırlık


Genel Açıklama
Yıldız Teknik Üniversitesi, Türkiye nin önde gelen ve tarihi itibariyle en deneyimli teknik eğitim ve öğretim kurumlarından birisidir.

Halen Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde, 8 Fakülte, 1 Meslek Yüksekokulu, 1 Yabancı Diller Yüksekokulu, 2 Enstitü, 46 Bölüm ve 4 Uygulama - Araştırma Merkezi mevcuttur. Üniversitenin kampüs merkezi Yıldız’da olmakla birlikte, Davutpaşa ve Ayazağa’da da üniversiteye ait eğitim-öğretim kurumları vardır. Üniversite bünyesinde 16.000 üzerinde öğrenci bulunmakta ve 1.200 akademisyen görev yapmaktadır.

Yurtlar ve Barınma Şartları Ne Durumda?
Üniversite kendi öğrencilerinin bir kısmına (özellikle İstanbul dışından gelenlere) kendi bünyesindeki yurtlarda barınma imkanı sunmaktadır.Yurt kapasitesi bütün öğrencilere yetmediği için, öğrencilerin büyük bir kısmı devlet yurtlarında, özel yurtlarda veya kendi kiraladıkları evlerde kalmak zorundadırlar.Üniversitenin yurtlarından yararlanmak isteyen öğrencilerin Ögrenci Rehberlik Merkezine başvurmaları gerekmektedir.Ayrıca üniversite yurdunda kalan öğrencilere aksam yemegide verilmektedir.
Yıldız Teknik Üniversitesine bağlı yerleşim birimlerinde bulunan 7 yemekhane ve üç mutfaktan günde ortalama 4.000-5.000 kişiye öğle yemeği hizmeti verilmektedir. Yemek maliyetinin bir kısmı üniversite tarafından karşılandığı için maliyetin tamama ötencilere yansıtılmamaktadır.. Öğrenciler ayrıca Üniversite bünyesindeki çeşitli kantinlerde de beslenme ve dinlenme olanağına sahiptirler.

Burs Alabilme Şansım Var mı?
Üniversiteye derece ile giren öğrenciler ile maddi desteğe muhtaç başarılı öğrenciler karşılıksız burs alabilmektedirler. Her yıl en yüksek puanı alan 10 öğrenciye ve bölümlerine ilk 3 derece ile giren öğrencilere şartsız burs verilmektedir. Burs almak için başvuran öğrenciler Ögrenci Rehberlik Merkezi tarafından değerlendirmeye alınıp titiz bir biçimde burslar dağıtılır. Öğretim üyelerinden oluşan Burs Komitesi mülakat yaparak burs alacak öğrencileri seçer. Üniversite nakdi bursun yanı sıra öğrencilere araç-gereç bursu ve öğle
yemeği bursu da vermektedir.

Yeterli Teknik Altyapı Mevcut mu?
Yıldız Teknik Üniversitesi ülkemizdeki teknik alt yapısı en güçlü üniversitelerinden biridir. Teorik derslerin yanı sıra atölye, laboratuar, arazi dersleri ile eğitim yapılır. Dolayısıyla pek çok laboratuarı ve araç-gereçi öğrencilerine sunmaktadır.
Her fakültede 20 bilgisayardan oluşan bilgisayar laboratuarı vardır. Son olarak BİTEL adı ile Bilgisayar Tabanlı Enstrümantasyon Laboratuvarı açılmıştır. Endüstriyel test, ölçüm ve otomasyon konularında üniversitenin tüm birimleri tarafından kullanılabilecek düzeyde organize edilmiştir. NASA'da standart olarak kullanılmakta olan bu sistem araştırmacılar kadar öğrencilerin de araştırmalarında hizmet vermektedir.Bütün bunların dışında her fakülte o fakültenin ihtiyacı doğrultusunda teknik donanım ve laboratuara sahiptir.

Sağlık Konusunda Ne Tür İmkanlar Var?
Üniversiteye bağlı birimlerde okuyan öğrenciler ve personelin sağlık problemleri için ilk başvuracakları birim,
üniversitenin Sağlık Merkezidir. Bu birimde ihtiyacı karşılayacak sayıda personel mevcuttur.Burada tedavisi yapılamayan hastalar değişik hastanelere sevk edilmektedirler.

Ulaşım
Üniversite öğrencilerinin önemli bir ulaşım problemi yoktur.Üniversiteye toplu tasıma araçlarıyla rahatlıkla ulaşılabilmektedir.Üniversite şehir içerisinde olduğu için bir servis hizmeti yoktur.Yalnızca Yıldız Davutlaşa arasında öğrenciler için servis vardır.


Cevapla

“Üniversiteler” sayfasına dön