Bidibidi Yenileniyor !

23 Nisan 2021 tarihinden önce hesabın varsa Şifreni Sıfırlaman gerek: TIKLA ŞİFRE SIFIRLA | Her şeye sana özel olan panelinden ulaşabileceksin. Seni evine bekliyoruz: https://www.bidibidi.com

[YENİLENDİ] Kullanıcı, Kayıt, Üyelik ve Profil Sistemi
[YENİLENDİ] Bidibidi Oyun Bölümü

[BEKLİYOR] Forum, Galeri, Diğer Bölümler

KAYDOL

İstanbul Marmara Üniversitesi

ÜNIVERSITELILER Hakkında Detaylı Bilgiler , Üniversite Tanıtımları , Bölümleri ve Tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
BIDIBIDI
Web Master
Web Master
İletişim:

Mesaj gönderen BIDIBIDI »

Marmara Üniversitesi, 118 yıllık mazisi, 2.700 civarında öğretim elemanı ve 55.000 ögrenci sayısıyla İstanbul’un ve Türkiye nin önde gelen yükseköğretim kurumlarından birisidir.

Kuruluş: 1883
Adresi: Marmara Üniversitesi Rektörlüğü İshak Paşa mah.Atmeydanı sok. PK.34413 Göztepe
Bulunduğu Şehir: İstanbul
Mail Adresi: wmaster@marmara.edu.tr
Tel: 0(212) 518 16 00 (9hat) 0(216) 414 05 45
Öğrenci Sayısı: 55.000
Eğitim Dili: Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca

Genel Açıklama
Marmara Üniversitesi, 118 yıllık mazisi, 2.700 civarında öğretim elemanı ve 55.000 ögrenci sayısıyla İstanbul’un ve Türkiye nin önde gelen yükseköğretim kurumlarından birisidir. Dört dilde eğitim veren üniversite, Türkiye’nin tek çok dilli üniversitesidir.Üniversite bünyesinde, 14 fakülte, 11 enstitü, 8 yüksekokul, 29 araştırma merkezi ile 99 bölüm 37 programda eğitim-öğretim hizmeti vermektedir.
Üniversitenin akademik kadrosu da oldukça zengindir. Üniversite de, 420 profesör, 280 doçent, 455 yardımcı doçent, 305 öğretim görevlisi, 1000 araştırma görevlisi, 170 okutman, 90 uzman olmak üzere toplam 2700 öğretim elemanı ve yine değişik birimlerde çalışmakta olan, 1.400 idari personel görev yapmaktadır.

Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Dişhekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
İletişim Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Teknik Eğitim Fakültesi
Tıp Fakültesi
Sağlık Eğitimi Fakültesi

Burs, Krediler:

Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, her yıl 1000 öğrenciye 8 ay süreyle, Marmara Üniversitesi Vakfı, her yıl 50 öğrenciye 9 ay boyunca; Nihad Sayar Eğitim Vakfı ise yılda 50 öğrenciye 8 ay boyunca burs vermektedir. Öğrencilere burs ve maddi yardımda bulunan özel kuruluşlar da bulunmakta olup; bunlar arasında: Sabancı Vakfı, Koç Vakfı, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Odası, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türk Eğitim Vakfı, M.Ü Tıp Fakültesi öğretim Elemanları Bursu, Çağdaş Eğitim Vakfı, Rotary Kulüpleri, Türk Üroloji Derneği, şahıs bursları sayılabilir. Bütün öğrencilerimiz, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun burs olanaklarından yararlanma hakkına sahiptirler.

Barınma
Marmara Üniversitesi öğrencileri Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlardan yararlanabilmektedirler. Üniversiteye bağlı yurtlarda öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.

Yemek-Beslenme
Öğrencilerin beslenme ihtiyaçları, üniversitenin bütün birimlerindeki yemekhane, kantin ve kafeteryalar aracılığıyla karşılanmaktadır. Bu birimlerde düşük bir ücret karşılığı öğle yemeği verilmektedir.

Burslar
Üniversite öğrencileri birçok değişik kurum ve vakıftan burs alabilmektedirler. Ayrıca üniversite vakfı da şartları uyan öğrencilere burs vermektedir.
Türkiye Bursları

Teknolojik Altyapı
Üniversite oldukça iyi düzeyde bir teknolojik altyapıya sahiptir. Bütün birimlerde öğrencilerin kullanımına sunulmuş bilgisayarlar bulunmaktadır. Üniversitenin bütün birimleri bir sistem altında bilgisayar ağına sahiptir. Değişik bölümlerde bulunan bilgisayar labaratuvarlarida öğrencilere bilgisayar teknolojisinin imkanlarını sunmaktadır.

Sağlık

Üniversitenin sağlıkla ilgili isleri Mediko-Sosyal tarafından yürütülmektedir. Üniversite bünyesinde toplam 7 dispanserde öğrencilere sağlık hizmeti verilmektedir. Bu birimlerde yeterli sayıda sağlık personeli mevcuttur.

400 yataklı olan hastanede kar gayesi gütmeden yılda 200.000 hastaya hizmet verilmektedir. Tüm branşlarda kendi alanlarında ülkenin en iyisi olan hekimlerin görev yaptığı hastanemizde 6000 ameliyat yapılmaktadır.

Kritik hastalara 24 saat hizmet verilen yoğun bakım üniteleri, acil servisi, kan bankası, tam donanımlı radyoloji laboratuvar bölümleri, dializ ünitesi, kanser hastalıkları için radyoterapi ve günlük kemoterapi tedavi merkezi, yenidoğan ünitesi ve mükemmel hizmet veren özel servis ile tam teşekküllü bir hastanedir. Marmara Üniversitesi Hastanesi, güvenilir sağlık hizmetini, modern teknoloji eşliğinde deneyimli ekibiyle sizlere sunmaktadır.

Öğrenci Kulüpleri

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Kulübü
WIB CLUB (Almanca İşletme ve İşletme Enformatiği Kulübü)
Marmara Community (İngilizce Ekonomi Kulübü)
Elektrik Kulübü
Marmara Dans Kulübü
Tenis ve Raket Sporları Kulübü
Management Club
Uluslararası İlişkiler Kulübü
Biyoloji Kulübü
Fen Kulübü
Rock Kulübü
Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kulubü (ICTS Club)
Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü

Kız Öğrenci Yutları

* Vezneciler Kız Öğr. Yurdu - Vezneciler
* Çemberlitaş Kız Öğr. Yurdu - Ç. Tas
* Fındıkzade Kiz. Öğr. Yurdu - F.zade
* Fatih Kız Öğr. Yurdu - Yusufpaşa
* Hüdavendigar Kız Öğr. Yur. - Yavuzselim
* Çapa Kız Öğr. Yur. - Çapa
* Maslak Kız Öğrenci Yur. - Maslak
* Anadoluhisarı Kız Öğr. Yur. - Anadoluhisarı
* Şehremini Kız Öğr. Yur. - Şehremini

Erkek Öğrenci Yutları

* Atatürk Öğr. Sitesi - Topkapı
* Abdi İpekçi Er. Öğr.Yur. - Maçka
* Edirnekapı Er.Öğr. Yur. - Vatan Cd.
* Feriköy Er. Öğr.Yur. - Feriköy
* Kadırga Er. Öğr. Yur. - Kumkapı
* Hürriyeti Ebidiye Er. Öğr. Yurdu - Okmeydanı
* Çapa Er. Öğr. Yurdu - Çapa
* Altunizade Er. Öğr. Yur. - Altunizade
* Bahçeköy Er.Öğr.Yurdu - Bahçeköy
* Avcılar Er.Öğr.Yurdu - Avcılar
* Kayışdağı Er.Öğr.Yurdu - Kayışdağı
* Cerrahpaşa Er.Öğr.Yur. - Cerrahpaşa

Ulaşım
Marmara Üniversitesinin konumu gereği, öğrenciler büyük bir ulaşım problemiyle karsılaşmamaktadırlar. Ulaşım için toplu taşıma araçlari kullanılabildiği gibi üniversitenin servis araçlarından da yararlanılabilmektedir.

“Üniversiteler” sayfasına dön