Otobüs duraklarına kablosuz internet!

Bilim ve teknoloji haberlerini burada topluyoruz.
Cevapla
lord_spartakus
Isındım Buraya
Isındım Buraya
Mesajlar: 476
Kayıt: 22 Ağu 2007, 11:32
Elindeki Nakit: Kilitli
Konum: Yollardayım Daimi Yolcuyuz Bu Hayatta;)

Otobüs duraklarına kablosuz internet!

Mesaj gönderen lord_spartakus » 22 Ağu 2009, 17:09

Resim


Otobüs durakları, yakın bir gelecekte sadece yolcu indirme bindirme yeri değil aynı zamanda kablosuz internet erişim noktası olacak.

ABD'deki San Francisco belediyesi, şehri kablosuz internet ağı ile kaplamak için otobüs duraklarını kullanacak. Güneş enerjisi elde etmek için çatısı güneş panelinden oluşacak yeni nesil otobüs durağı, aynı zamanda internet erişimi de sağlayacak ve güneş enerjisinden dolayı bu hizmeti enerji kesilmeksizin gerçekleştirecek. Duraklarda internet erişimi olacağı için kiosk yerleştirilerek interaktif hale de getirilebilecek.

Belediye, 2013 yılına kadar tanesi 30 bin dolar olan söz konusu otobüs duraklarından ilk etapta 360 tanesini, şehrin farklı yerlerine yerleştirecek. Bu duraklar yılda 43 bin watt elektrik üretmiş olacak. Led ampullerle aydınlatılacak duraklar, saatte 336 watt tüketen florasan ampuller yerine sadece 74,4 watt elektrik tüketimi de sağlayacak.

Söz konusu duraklar, yüzde 75 geri dönüşüm malzemeden yapılacak ve bu malzemelerin yüzde 40'ı da polikarbon denilen ışık geçirgenliği cama yakın, ısıya, kimyasal maddelere, çizilmeye, darbeye dayanıklığı yüksek, gıdaya uygun, şeffaf plastik malzemeden oluşacak.


Cevapla

“Teknoloji ve Bilim Haberleri” sayfasına dön