Rusya uzaya turist göndermeyecek

Bilim ve teknoloji haberlerini burada topluyoruz.
Cevapla
Fachmann
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Mesajlar: 700
Kayıt: 14 Ara 2008, 00:16
Elindeki Nakit: Kilitli

Rusya uzaya turist göndermeyecek

Mesaj gönderen Fachmann » 03 Şub 2009, 22:35

Rusya uzaya turist göndermeyecek
Rus Federal Uzay Ajansı, Mart ayından uzaya artık turist götürülmeyeceğini duyurdu.
Ajans Başkanı Anatoly Perminov, Uluslararası Uzay Istasyonu’ndaki personel sayısının önümüzdeki aylardan itibaren ikiye katlanacağını ve bu nedenle istasyonda “iş dışı kişilere” yer kalmayacağını açıkladı.

Rossiiskaya Gazetesi’nin haberine göre, önümüzdeki Mart ayında Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden uzaya gidecek olan Amerikalı yazılım milyarderi Charles Simonyi son “uzay turisti” olacak. Rusya bugüne kadar uzaya 6 turist götürdü.

Rus yapımı Soyuz araçlarıyla gönderilen ilk turistler 20’şer milyon dolar öderken, son olarak istasyona götürülen bilgisayar oyunları tasarımcısı Richard Garriott’un 35 milyon dolar ödediği öne sürülmüştü. Perminov, halen üç olan Uluslararası Uzay Istasyonu’ndaki personel sayısının önümüzdeki aylarda altıya çıkarılacağını söyledi.

Turistleri uzay istasyonuna taşıyan Soyuz araçları dışında Uzay Istasyonu’na Amerikan mekikleri sefer yapıyor. Ancak uzay mekikleri 2010’dan itibaren tamamen seferden kaldırılacak ve 2015 yılına kadar uzay istasyonuna bütün astronot ve kozmonotlar Soyuz araçları ile taşınacak. Bu tarihte ise Soyuz’ların yerini ABD’nin halen geliştirmekte olduğu yeni araçlar alacak.


Cevapla

“Teknoloji ve Bilim Haberleri” sayfasına dön