Geleceğin robotlarına işkence gibi testler

Bilim ve teknoloji haberlerini burada topluyoruz.
Cevapla
Fachmann
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Mesajlar: 700
Kayıt: 14 Ara 2008, 00:16
Elindeki Nakit: Kilitli

Geleceğin robotlarına işkence gibi testler

Mesaj gönderen Fachmann » 03 Şub 2009, 22:34

Geleceğin robotlarına işkence gibi testler
Bu robotlar, düz duvara tırmanıyor, yüzüyor, koşuyor ve yıkılmıyor. Big Dog katır kadar inatçı, Rise düz duvara tırmanıyor, RHex suda yüzüyor...
Teknoloji dünyasındaki yenilikler sınır tanımıyor. Yeni nesil robotlar, geliştirilirken canlılar dünyası örnek alınıyor. Belki canlıların sahip olduğu pek çok özellikler bu robotlarda yok ama sahip oldukları bambaşka özelliklerle canlıların yapamayacakları işlerin üstesinden geliyorlar. Işte ABD’den geleceğin robotlarına birkaç örnek, bu robotlar, düz duvara tırmanıyor, yüzüyor, koşuyor ve yıkılmıyor.

KATIR KADAR INATÇI
‘Big Dog’ (Büyük köpek) adındaki dört ayaklı robot, yürüyor, koşuyor, engelleri aşıyor, engebeli ya da kaygan arazide ayakta kalabiliyor. Üstelik 150 kilogram yük taşıyabilen bu ‘katır’ robotu devirmek neredeyse imkansız.Bir metre uzunluğunda, 70 cm. yüksekliğindeki ‘Big Dog ‘, sahip olduğu özel ekipman ile pek çok zorlu hareketi tek başına yapabiliyor. Her ayağında takılı olan özel şok emici ekipman, robotun en zor arazilerde ayakta kalmasına yardımcı oluyor. Taşıdığı bilgisayar destekli kontrol sistemi, gelişmiş sensörlerden alınan bilgileri işleyerek hareketin devamını ve robotun dengesini sağlıyor. ‘Big Dog’ tam yüklü olarak saatte yaklaşık 7 km. yol alabiliyor ve 35 derece eğime tırmanabiliyor.
KÜÇÜK BIR ADIM
‘Big Dog’un küçük kardeşi ‘Little Dog’ robotların kontrol, çevre algısı, engebeli arazide hareket gibi temel bilgilerin araştırılması için yaratıldı. ‘Big Dog’ gibi ‘Little Dog’ engebeli arazileri aşarken sahip olduğu kontrol sistemine güveniyor. Taşıdığı lityum polimer bataryayla aralıksız 30 dakika ilerleyebilen robot, kablosuz iletişim ve veri saklama özelliklerine de sahip.25 cm. boyuyla dev bir akrebi andıran ve RISE adı verilen robot tam anlamıyla düz duvara çıkıyor. Ağaç, duvar, çit gibi dikey yüzeylere tırmanabilmesi için özel olarak geliştirilen altı bacaklı RISE, bunu tırmanılacak zemine göre değişebilen pençe, küçük pençe ya da yapışkan ayakları ile başarıyor. Sahip olduğu bilgisayar sistemi hem hareketi kontrol ediyor hem de pek çok farklı sensörden gelen bilgileri işleyerek bir sonraki adımı hesaplıyor.
ANFIBI ROBOT
RHex, her türlü arazide hareket edebilmesi için özel olarak hazırlandı. Özel tasarlanan gövdesi ve paleti andıran bacakları ile kayalık arazide, çamurda, kumda, yoğun bitki örtüsünde ilerleyebiliyor, merdiven çıkabiliyor. Ancak RHex’in yetenekleri bununla sınırlı değil, bacak görevi gören aparatlar minik paletlerle değiştirildiğinde RHex yüzebiliyor. Uzaktan kumandayla yönetilen robotun, kumanda menzili 600 metre.


Cevapla

“Teknoloji ve Bilim Haberleri” sayfasına dön