Kök hücrede araştırmacıları üzen sonuç!

Bilim ve teknoloji haberlerini burada topluyoruz.
Cevapla
Fachmann
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Mesajlar: 700
Kayıt: 14 Ara 2008, 00:16
Elindeki Nakit: Kilitli

Kök hücrede araştırmacıları üzen sonuç!

Mesaj gönderen Fachmann » 03 Şub 2009, 22:30

Kök hücrede araştırmacıları üzen sonuç!
Memeli hayvanlardan alınan ovositlerin (olgunlaşmamış dişi cinsiyet hücresi) insanlar için cenin kök hücresi deposu olarak kullanılamayacağı anlaşıldı.

ABD'deki "Advanced Cell Technology" şirketinin uzmanlarından Robert Lanza ve arkadaşları, cenin klonlama çalışmaları yaparken, bazı araştırmacıların umduğunun aksine, klonlanmış hayvan ovositlerinden insanlar için kök hücre edilemediğini ilk kez tespit etti.

Lanza ve ekibi, çekirdeklerini değişterek klonladıkları cenin hücrelerini, "morula" (döllenmeden sonraki ilk 4 gün) aşamasına getirerek, hücrelerin önce 8'e sonra da 16'ya bölünmesini başardı. Araştırmacılar, DNA'nın yeniden programlanabildiğini de böylece kanıtladı. Zira genler klonlarda, normal ceninde olduğu gibi gelişiyordu. Ancak bundan sonra işler umulduğu gibi gitmedi ve tavşan, fare ve inek hücresi çekirdekleri insan hücresi çekirdekleriyle değiştirilince sihir bozuldu.

Lanza, AFP muhabirine, "Güzel minik ceninlerimiz vardı ama iş yürümedi. Hayvan ovositleri istediğimiz genlere dönüşmedi ve işler bozuldu" dedi.

Araştırmacılar, klonlanmış hayvan ovositlerinin, kök hücre elde etmek amacıyla kullanılabileceğini ve bazı hastalıkların tedavisinde insan cenininden alınan kök hücrelerin yerini tutacağını düşünüyorlardı.


Cevapla

“Teknoloji ve Bilim Haberleri” sayfasına dön