Bidibidi Yenileniyor !

23 Nisan 2021 tarihinden önce hesabın varsa Şifreni Sıfırlaman gerek: TIKLA ŞİFRE SIFIRLA | Her şeye sana özel olan panelinden ulaşabileceksin. Seni evine bekliyoruz: https://www.bidibidi.com

[YENİLENDİ] Kullanıcı, Kayıt, Üyelik ve Profil Sistemi
[YENİLENDİ] Bidibidi Oyun Bölümü

[BEKLİYOR] Forum, Galeri, Diğer Bölümler

KAYDOL

Hasan Celal Güzel:Son 50 Yılın En Büyük Çıkışını Özal ve Erdoğan Yaptı

Eşi Bulunmayan Kayısı Diyarı
Kullanıcı avatarı
tatlı cadı
Kahraman Üye
Kahraman Üye
Konum: Önemli Olan Nerden Oldugun Degil,Nereye Gidecegin...
İletişim:

Hasan Celal Güzel:Son 50 Yılın En Büyük Çıkışını Özal ve Erdoğan Yaptı

Mesaj gönderen tatlı cadı »

Resim Milli Eğitim Eski Bakanı Hasan Celal Güzel, Son 50 Yıl Içinde Türkiye'de Iki Devlet Adamının Büyük Çıkış Yaptığını Belirterek Bunlardan Birinin Rahmetli Turgut Özal Diğerinin de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Olduğunu Söyledi.

Milli Eğitim eski Bakanı Hasan Celal Güzel, son 50 yıl içinde Türkiye'de iki devlet adamının büyük çıkış yaptığını belirterek bunlardan birinin rahmetli Turgut Özal diğerinin de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi.
8. Cumhurbaşkanı rahmetli Turgut Özal, ölümünün 16. yılında memleketi Malatya'da düzenlenen konferansla anıldı. 'Özal'ın vizyonu' konulu konferansta konuşan Hasan Cemal Güzel, "Ilk büyük çıkış rahmetli Özal'dı. Dış politikada büyük düşünürdü. Vizyon sahibiydi. Diğeri de Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın çıkışıdır. Özal, Türkiye'nin 1920 yılında Ortadoğu'da kurulan basit bir ülke olmadığımızın farkındaydı. Bir ülke ki polis teşkilatının 160. yılını kutluyorsa geçmişi daha eskiye dayanıyordu. Özal bunları bildiği için iyi kullandı ve ülkenin bölgede merkez ülke olması için çalıştı. Şimdiki hükümette bu anlayışta devam ediyor." diye konuştu.

Türkiye'de gerçek ekonominin kurcusunun merhum Turgut Özal olduğunu ifade eden Güzel, "Özal'la birlikte ekonomi rayına girdi. Ihracat kat kat arttı. Dış politikada da mecrayı değiştirdi." dedi.

Özal'ın teknolojide de vizyonu olduğunu vurgulayan Güzel, şunları kaydetti: "Rahmetli Özal, bilgisayarla elektronik eşyalarla oynamayı severdi. Benden bilgisayarlı eğitime geçilmesi için çalışma yapmamı istedi. Özal, ülkede teknolojinin yaygınlaşmasını sağladı. Ayrıca dünyadaki küreselleşme olgusunu ilk algılayan da kendisinden başkası değildi."

Cumhurbaşkanı Özal'a yapılan suikast girişimine de değinen Güzel, Özal'ın, 'Suikast yapanları biliyorum. Onları araştırmaya gerek yok' dediğini hatırlatarak, şunları söyledi: "Ucu devlete dayandığı için mani olduğunu düşünüyorum. Ergenekon mu bilmiyorum. O zaman, devlet içinde yarı mafya bir örgüt müydü, yoksa yabancı servisler mi yaptı bilmiyoruz. Ailesi de her zaman bu yönde iddiaları dile getiriyor. Ama yıllardır Özal'ın ölüm nedeninin araştırılması için müracaat ediyorum. Fakat savcılık benim başvurumu kabul etmiyor. Ailesinden birinin savcılığa müracaat etmesi gerekiyor. Ne hikmetse ailesinde kimse müracaatta bulunmuyor. Korkuyorlar mı bilmiyorum. Yani rahmetli Özal, öldü mü yoksa öldürüldü mü bilemiyoruz. Özal, son ziyaretinde Orta Asya ülkelerinin bir çatı altında birleşme çalışmalarında baya bir yol kat etmişti. Ama kendisinin beklenmeyen ölümüne yüzde yüz suikast da diyemiyoruz. Çünkü kendisi bay pas ameliyatı geçirmiş, prostat kanseri vardı ve vücuduna yayılmaya başlamıştı. Zaten kalpten vefat etmeseydi, doktorların birkaç yıl ömrü kaldığı yönünde görüşleri vardı. Ama ben hala bir suikasttan şüpheleniyorum."

Yaklaşık yarım asırdır ülkede darbe yapmak isteyen ve darbecilere taşeronluk yapanlardan nihayet hesap sorulma vakti geldiğini vurgulayan Güzel, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu ülke için çok önemli bir hadisedir. Ayrıca hesap soranın idari olmaması yani yargının hesap sorması daha da önemli kılıyor. Inönü Üniversitesi eski Rektörü Fatih Hilmioğlu'nun laikçi, Atatürkçü olduğuna inanıyor musunuz? Memlekette başka laikçi, Atatürkçü mü kalmadı? Laikçilik, Atatürkçülük üç beş kişinin tekelinde midir? Biz Atatürkçülükten ve özellikle laiklikten şikayetçi değiliz. Sadece dayatma şeklinde uygulanmasından rahatsızız. Dava kapsamına birkaç yanlışlık yapılabilir. Italya'da aynı nitelikte bir dava yıllarca sürdü. Bizimkinden çok daha fazla gözaltına alınan kişi olmuş."

Ergenekon'un taşeron bir çete olduğunu belirten Güzel, "Ergenekon'un, PKK ile ilişkisinden uyuşturucuya kadar bir yelpaze içinde terör bağlantıları ve organize suç bağlantıları var. En iyi örneği ise Danıştay'da başörtüsüyle ilgili karar verilmesinden sonra yapılan saldırıdır. Çünkü saldırıyı yapan kişi başörtüsüne karşı olduğunu söyleyerek olayı işlemiştir denildi. Daha sonra Ergenekon örgütü tarafından organize edildiği anlaşıldı. 27 Mayıs'tan bu yana aynı filimi seyrediyoruz. Emekli orgeneralin günlüğüne her şey aleni bir şekilde ortaya çıktı. Sivil toplum kuruluşlarının kontrol edilmesi, medyanın yönlendirilmesi, öğrenciler kullanılması, gibi örnekler açıkça yazılmıştır." şeklinde konuştu.

Konferansa Malatya Vali Yardımcısı Orhan Çiftçi, AK Parti Malatya Milletvekili Ihsan Koca, Ömer Faruk Öz, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Il Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut, kamu kurum kuruluş temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Resim Kaderimi Kendim Yazarım Sandım...
&
O BIZIM KAVUŞMAMIZ MAHSERE KALDI
Kullanıcı avatarı
tatlı cadı
Kahraman Üye
Kahraman Üye
Konum: Önemli Olan Nerden Oldugun Degil,Nereye Gidecegin...
İletişim:

Malatya'da "Özal'ın Vizyonu"

Mesaj gönderen tatlı cadı »

Resim

Turgut Özal'ın ölümünün 16. yıldönümü dolayısıyla Malatya'da "Özal'ın Vizyonu" konulu konferans veren eski bakan
Turgut Özal´ın ölümünün 16. yıldönümü dolayısıyla Malatya´da "Özal´ın Vizyonu" konulu konferans veren eski bakan Hasan Celal Güzel, Özal´ın ölümüyle ilgili şüphelerinin devam ettiğini söyledi.
Güzel´in konuşmacı olduğu konferansla ilgili Belediye Basın Bülteni şöyle:

"Malatya Belediyesi tarafından 8. Cumhurbaşkanı hemşerimiz merhum Turgut Özal’ın vefatının 16. ölüm yıl dönümü nedeniyle Milli Eğitim eski Bakanı Hasan Celal Güzel’in konuşmacı olarak katıldığı “Özal’ın Vizyonu” adlı konferans gerçekleştirildi.

18 Nisan Cumartesi günü saat 20.00’de Belediye Konferans Salonunda düzenlenen konferansa Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Ak Parti Malatya Milletvekilleri Ihsan Koca ve Ömer Faruk Öz, Vali Yardımcısı Orhan Çiftçi, Il Genel Meclisi Başkanı Naci Şavata, Ak Parti Il Başkanı Mustafa Şahin, Anavatan Partisi Il Başkanı Ramazan Özcan, Esnaf Kredi Kooperatifi Birliği Başkanı Ali Evren, Gazeteci – Yazar Cumali Ünaldı, Belediye Başkan yardımcıları, Il Genel Meclis üyeleri, Belediye Meclis üyeleri, bazı parti temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Ahmet Çakır, elim bir suikast’a kurban verdiğimiz Malatya eski Belediye Başkanlarından rahmetli Hamit Fendoğlu’nu da rahmet ve şükranla andıklarını söyledi.

Malatya’nın ve Türkiye’nin, hatta dünyanın son yüzyılda yetiştirdiği en büyük devlet adamlarından biri olan, 8. Cumhurbaşkanı Hemşerimiz Merhum Turgut Özal’ı anmak, anlamak, yâd etmek için toplanmış bulunduklarını belirten Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal´ın vefatının üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen onu unutmayan ve her geçen gün daha çok özleyen kadirşinas Malatyalıları canı gönülden kutladı.

Özal’ın insan olarak, bürokrat olarak, devlet ve millet adamı olarak, Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak, sıra dışı, cesur ve karizmatik bir lider, dindar ve demokrat bir Cumhurbaşkanı olduğunu ifade eden Başkan Çakır, “O, milletinin işiten kulağı, gören gözü, haykıran sesiydi. O milletin kendisiydi. Özal, Türkiye´yi dünyaya entegre eden, cumhurbaşkanlığı makamını halka açan, özgürlükçü yaklaşımıyla devlet için insan değil; insan için devlet anlayışını hakim kılmaya çalışan bir liderdi. Özal demokrattı. Zira Demokrasiyi insan hak ve hürriyetlerinin en iyi korunduğu sistem olarak görmekteydi. O aynı zamanda inandığı davada kararlı bir devlet ve siyaset adamı idi. O’nun bu karakterini sembolize eden şu ifadelerdir: “Benim iki gömleğim var; biri bayramlık, diğeri idamlık”. Özal, sade, içten, sıcak, mütevazi ve hoşgörülü olduğu kadar, iddialı, kendine güvenen, inandığından dönmeyen, kararlı, yürekli bir şahsiyettir. Türkiye’nin kabuğunu çatlatan, tabuları kıran, büyük değişimi gerçekleştiren, geleceğin hedeflerini gösteren bir liderdi. Sosyal adalet anlayışını kendi ağzından ifade etmek istiyorum.

Özal, “Bizim Kıymet hükümlerimiz içinde, komşusu aç yatarken tok uyuyan hoş görülmez; kişinin kendi nefsi için istediğini, başkaları içinde istemesi esastır’ ifadesini kullanmıştır. Turgut Özal "milletinden ve Allah’tan başka hiç kimseye hesap vermedi.” Bence Özal’ı Özal yapan en önemli özellik de buydu” dedi.

Özal’ın insanlar üzerinde bıraktığı karakterin sade, içten, sıcak, mütevazı ama mağrur, hoşgörülü ama inandığından dönmeyen, kararlı, yürekli bir şahsiyet olduğunu vurgulayan Başkan Çakır, Türkiye´nin kabuğunu çatlatan, tabuları kıran, büyük değişimi gerçekleştiren, geleceğin hedeflerini gösteren Özal gerçeğini genç nesillere anlatmak zorunda olduklarını, herkesin Rahmetli Turgut Özal’a minnet ve şükran borcu olduğunu, Özal’ı anlatmak içinde kelimeler kifayetsiz kaldığını, O’nun özlemini duyduğu Malatya’yı inşa etmeyi Allah bizlere nasip etsin dedi.

17 Nisan geldiğinde Malatyalıların hüzne boğulduğunu belirten Milli Eğitim eski Bakanı Hasan Celal Güzel, “Zira bu tarihte Malatya yetiştirdiği büyük devlet adamlarından biri olan rahmetli Özal’ı kaybetmiştir. Bir diğeri isim ise şehit edilen Malatyalıların tabiriyle rahmetli Hamido da bu tarihte şehit edilmiştir. Mekânları cennet olsun” şeklinde konuştu.

Rahmetli Özal’ın da şehit edilmiş olabileceğini vurgulayan eski Milli Eğitim Bakanı Güzel, “Bu konuda da ihtimallerin az olduğu söylenemez. Her ne kadar hasta olsa da birden bire bu şekilde vefatı bizi çeşitli şüpheler içine düşürmüştür ve bu şüphelerimiz halen devam ediyor” dedi.

Allah rızası için hizmet yolunda vefat edenlerin bir bakıma şehit sayılması gerektiğini belirten Güzel, “Çünkü rahmetli imanlı, inançlı bir insandı. O bildiğimiz ikbal peşinde koşan politikacılar gibi kendi şahsi menfaatlerini, mertebesini, mevkisini düşünen kişilerden değildi. Derviş meşrepli birisiydi. Allah’ın kuluydu. Onu bir Allah’ın kulu olarak sevmiştik. O da kendisini böyle tanımlamıştı. Rahmetli hiçbir şekilde ayrımcılığa gitmemek şartıyla ehli tarikattı. Rahmetli gönül gözü açık bir insandı. Halk tipiydi, Türk milleti de O’nu bu yüzden çok sevdi. Türkiye’nin en iyi yetişmiş devlet adamlarından biriydi. Devletin her kademesinde çalışmıştı. Mesela devlette, bürokraside Başbakanlık Müsteşarlığı gibi noktaya yükselmişti. Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevinde bulunmuştu. Milletler arası kuruluşlarda, Dünya Bankası’nda önemli bir bölüm başkanlığı yaptı. Özel sektörü yakından tanırdı. Sivil Toplum Kuruluşlarında görevlerde bulundu. Türkiye’nin önde gelen büyük holdinglerden birinin müşavirliğini yaptı, yöneticiliğini yaptı. Hem özel sektörü hem de devleti öğrenmişti” dedi.

Turgut Özal gibi kendisinin de Malatya’lı olduğunu belirten Güzel, Özal ile ilgili ilginç bir anısını anlattı. Güzel, “Anavatan Partisi’nin başındayken, ara seçimler oldu Gaziantep’te partinin durumunun çok iç açıcı değildi. Bana, git Gaziantep’ten aday ol dedi. Fakat ben Malatya’dan politikaya atılmak istediğimi söyledim. Özal da sana söz, diğer seçimde seni Malatya’dan aday göstereceğim, hem de listenin ilk sırasından dedi” dedi.

Rahmetli Özal’ın Malatya’yı çok sevdiğini ifade eden Güzel, “Aynı mahallendik. Rahmetlinin, annesi de benim ilkokul öğretmenimdi. Turgut Özal Türkiye’nin en sevilen adamıydı. Dış politikanın vizyonunu değiştiren gerçek ekonominin kurucusu merhum Turgut Özal’dı. Vizyonu geniş bir insandı. Ileri görüşlülüğü o kadar büyüktü ki, küreselleşmeyi o dönemde düşünen tek insandı. Türkiye’de modernleşmenin en fazla olduğu dönem Turgut Özal dönemiydi. Türkiye’nin altın beyni Turgut Özal’dı. Onun kadar vizyonu geniş az insan gördüm” dedim.

Konferans da Vali Yardımcısı Orhan Çiftçi, Milli Eğitim eski Bakanı Hasan Celal Güzel’e kayısı ile 91. Bin Dev Öğrenci Yayınlarından oluşan kitap seti hediye ederken, Belediye Başkanı Ahmet Çakır da kayısı ve kayısı kristali hediye etti.

Konferansın sonunda Milli Eğitim eski Bakanı Hasan Celal Güzel, katılımcıların sorularını yanıtlayıp, kitaplarını imzaladı."
Resim Kaderimi Kendim Yazarım Sandım...
&
O BIZIM KAVUŞMAMIZ MAHSERE KALDI

“Malatya” sayfasına dön