BURUN ESTETI?INDE REVIZYON AMELIYATI (SEKONDER RINOPLASTI)

Mutlu yaşamak için en gerekli şeyi, sağlımızı tehlikeye atmayalım...
Cevapla
Kullanıcı avatarı
deniz gözlü
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Mesajlar: 890
Kayıt: 26 Haz 2012, 10:36
Elindeki Nakit: Kilitli

BURUN ESTETI?INDE REVIZYON AMELIYATI (SEKONDER RINOPLASTI)

Mesaj gönderen deniz gözlü » 21 Ara 2014, 02:45

REVIZYON AMELIYATI (SEKONDER RINOPLASTI)
Burun estetiği sağlıklı ve estetik ölçülere sahip bir buruna sahip olmak için yaptırılan, yapılan çok karmaşık ve zor bir ameliyattır. Ancak elde edilen sonuçlar da iyi bir estetik cerrahın elinde o kadar iyi olmaktadır. Çünkü artık burun estetiğinde yılların tecrübesi ve bilgi birikimiyle bu ameliyatları yapmaktayız. Güzel, yüzün diğer hatlarıyla uyumlu, ameliyat olduğu belli olmayan, hastanın yüzünü güldüren burun şekli oluşturuyoruz. 

Burun estetiği için alt yaş sınırı 18'dir. Çünkü bu yaşa kadar kemik ve kıkırdak dokusu gelişimini sürdürür ve 18 yaşında tamamlar. Eğer hastanın, sağlığını etkileyecek derecede nefes alma sorunu varsa ya da buruna ciddi bir darbe gelmişse, hastanın fizik ve psikolojik sağlığı için burun estetiği daha erken yaşlarda da yapılabilir. Burun estetiğinde üst yaş sınırıyla ilgili geçmiş yıllara göre daha esnek bir tablo vardır. Başarılı burun estetiği ameliyatı sayesinde hastanın da herhangi bir sağlık sorunu yoksa ileri yaşlarda da burun estetiği ameliyatı minimum riskle yapılabilmektedir. Daha Detaylı Bilgiye Burun Estetiği - Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Hastanın memnun kalmadığı ya da beğenmediği burun estetiği sonuçları revizyon, yani ikinci burun estetiği ameliyatıyla düzeltilebilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki burun estetiğinde revizyon ameliyatı (sekonder rinoplasti) ilk burun estetiği ameliyatına göre daha karmaşık ve zordur. Ancak istenilen sonuç ortaya çıkarılır. 

BURUN ESTETI?INDE REVIZYON AMELIYATIYLA ILGILI BILINMESI GEREKENLER

Burun estetiğinde revizyon ameliyatı (sekonder rinoplasti) hakkında bilmemiz gerekenleri soru cevarlar ile anlatalım. 

Burun estetiğinde revizyon (sekonder rinoplasti) ya da burun estetiği revizyon ameliyatı nedir?

Ülkemizde bir kısım burun estetiği hastaları ikinci bir burun estetiği revizyonuna ihtiyaç duyarlar. Burnun görüntüsünde ya da işlevselliğinde arzu edilen sonucun alınamaması ya da estetik yapılan burnun darbelere ve travmalara maruz kalarak şekil bozukluklarının oluşması durumunda bu sorunların giderilmesi için yapılan ameliyata burun estetiği revizyonu (sekonder rinoplasti) ya da burun estetiği revizyon ameliyatı diyoruz. 

Burun estetiğinde revizyon (sekonder rinoplasti) ameliyatı sonrasında nasıl bir burun oluşturuluyor?

Burun estetiği revizyonu ile burun şekliyle ilgili şikâyetler ortadan kaldırılıyor, estetik ve doğallık açısından istenilen bir burun yapısı oluşturuluyor. 

Burun estetiği revizyon ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

Burun estetiğinde revizyon ameliyatın yapılması için şu şartların ortaya çıkması gerekir: Ilk ameliyatta kıkırdak ve kemik dokusu çok fazla çıkarılmış ise, Ameliyat tam olarak bitirilmemişse, burnun sorunlu bölgelerine tam olarak müdahale edilmemiş ise, düzeltilmesi gereken burun kemerinin kısmi olarak burun ucuna kayması durumunda, burun  ucu sağa sola kaymış, eğri bir şekil almışsa, burun yüzle uyumsuz bir şekilde küçültülmüş ise, yeterli nefes alamama, tıkanıklı, hava kanallarında darlık durumlarında, hatalı burun kemiği kaynaması, burnun gereğinden fazla törpülenmesi, basamak bozulmasının ortaya çıkması durumları burun estetiğinde reizyon ameliyatı gereken zemini oluşturmaktadır. 

Sekonder rinoplasti yani burun estetiği revizyonu operasyonunun takvimi önemli midir? Ne zaman yapılması gerekir? 

Burun estetiği yaptıran her yüz hastadan 10'u ikinci bir burun estetiğine (revizyon burun estetiği) ihtiyaç duymaktadır ve tekrar ameliyat olmaktadır. Ilk burun ameliyatından sonra 6 ay geçmesi gerekmektedir. Çünkü ilk ameliyatın sonuçları en az 6 ayda oturur. 6 ay sonrasında burun estetiği revizyonu yaptırılabilir. 

Burun estetiği reziyon ameliyatı nasıl yapılıyor?

Ikinci burun estetiği ameliyatı belirttiğimiz gibi ilkine göre daha zor bir operasyondur. Örneğin burun ilk ameliyatta çok küçültülmüştür. Küçültülen burnu büyütmek, büyük burnu küçültmekten daha zordur. Genel anestezi altındaki ameliyat yaklaşık 3 saat sürer. Burnu ideal ölçülere getirmek için kemik ve kıkırdak dokusu ilave edilir. Burnun tabanındaki kıkırdaktan yararlanmaya çalışılır. Eğer yeterli doku kalmamışsa kulak ve kaburga kemiğindeki kıkırdaktan yararlanılır. Ilk ameliyatta burun içinde yapışıklıklar kalmışsa bu revizyon ameliyatıyla düzeltilir. Nefes alıp verirken ortaya çıkacak sesi engellemek için septum delinmesi olmamasına dikkat edilir. 

Burun estetiği sonrasında neler yaşanır? 

Ilk gece hasta, hastanede gözlem altında tutulur. Ameliyat sonrasında burunda kanama olabilmektedir. Estetik cerrahi uzmanınız konuyla ilgili gerekli tedbiri alacaktır. Kemiğe müdahale edilmişse göz altındaki kas dokusu içine kan sızıntısı olabilir. Bu da ameliyattan sonra göz altında hafif morluklara neden olabilir.  Ayrıca burun ucunda, üst dudakta morluk, uyuşukluk ve şişlik olabilmektedir. Iyileşme döneminin ilk haftasının sonunda bu morluk ve ödemlerin çoğu geçecektir. Lens kullanan hastalar ameliyatın 2. ya da 3. gününden sonra lensini takabilir. 

Burun estetiği operasyonu sonrası 7. günden itibaren hasta neler yaşar?

Hasta efor gerektiren egzersizleri ancak üçüncü ya da dördüncü haftadan sonra yapabilir.  7. günden itibaren işe dönebilecek duruma gelir. Gözlük kullanımında gözlüğün hafif olmasına dikkat edilmelidir. Iyileşme döneminin 1. ayından sonra gözlük kullanılabilir. Burun içindeki mukozada nefes alma sorununa yol açacak olası yapışıklıklar meydana gelirse, estetik cerrahınız bunu mini bir operasyonla düzeltecektir. Burnun tam oturması, iyileşmesi, son şeklini alması 6 ayı bulmaktadır. 

Burun ucunun burun estetiğindeki önemi nedir?

Burun ucu, burnun en önemli estetik bölgesidir. Burun ucunun pozisyonu, yukarı ya da aşağı, sağa ya da sola doğru olması, eğri olması çok güzel şekle sahip bir burnu ve yüz hatlarını tamamen bozabilmektedir. Erkeksi bir yüze kadınsı, kadınsı bir yüze erkeksi bir ifade katan bölge burun ucudur. 

Burun estetiğini etkileyen burun ucunun özellikleri nelerdir?

Burun ucu, burundaki en kalın cilde sahiptir. Burnun en ince cilt tabakası ise burun ucundan burun köküne doğru inildiğinde karşımıza çıkar. 

Burun ucu estetiği nedir?

Burun ucundaki deformasyonların, yükseklik, düşüklük, eğrilik, aşırı sivrilik ya da yuvarlaklık gibi şikâyetlerin giderilmesi için yapılan operasyona burun ucu estetiği diyoruz. Burun ucu estetiğinde burun kemiğine, kıkırdak dokuya dokunulmadan işlem gerçekleştiriliyor. Sadece burun ucundaki yumuşak doku arzu edildiği gibi, burnun diğer bölgelerine ve yüze uyumlu bir şekilde estetik uyum içinde şekillendirilir. 

Burun ucu estetiği yaptırmak istiyorum, işlem ne kadar sürüyor?

Burun ucu estetiği ameliyatında genel ya da lokal anestezi verilmesi hastanın durumuna göre değişiyor. Ameliyat yaklaşık 1 saatte tamamlanmaktadır. Burun şeklindeki deformasyonlar, şekil bozuklukları önceden planlandığı şekilde düzeltilmektedir. Burnun üst dudak ile yaptığı açı estetik ölçülere uyacak şekilde yeniden yapılandırılır. Ameliyat için burun içinden kesi yapılır. Müdahale bu kesiden gerçekleştirilir. Hastalarımız burun ucu estetiğnden sonra 24 saat gözlem amacıyla hastanede kalmaktadır. 

Ameliyatta en çok düzeltilen burun ucu bozuklukları nelerdir?

Hastalarımızın çoğunda benzer şikâyetleri gözlemliyoruz. Burun ucu estetiğine ihtiyaç doğuran ve biz estetik cerrahların en sık rastladığı, burun ucu ameliyatında düzelttiğimiz burun ucundaki şekil bozukluklarını şöyle sıralayibiliriz: Burun ucu yüksekliği, burun ucu darlığı, burun ucu düşüklüğü, burun ucu genişliği, burun ucu kalınlığı, burun ucunun aşırı sivri olması, burun ucunun eğri olması.

Burun ucu operasyonu yaptırmak istiyorum, herhangi bir risk sözkonusu mu?

Burun ucu operasyonu riskli bir ameliyat değildir. Hastalarımızın nefes almasını etkilemeyen bir ameliyattır. Dışardan bir kesi olmadığı için ameliyat izi görünmez, estetik görüntüyü bozmayan bir operasyondur. Burun ucu estetiğinde dikişlerin alınması diye bir durum da yoktur. Çünkü bu dikişler kendiliğinden eriyen özelliğe sahiptir. Alınmasını, böylece dikişler alınırken ağrı olur mu kaygısını ortadan kaldırmaktadır.
r


Cevapla

“Sağlıklı Yaşam” sayfasına dön