Greyfurtu dikkatli tüketin

Mutlu yaşamak için en gerekli şeyi, sağlımızı tehlikeye atmayalım...
Cevapla
cr@zy
Yıldızlaşan Üye
Yıldızlaşan Üye
Mesajlar: 7047
Kayıt: 10 Tem 2008, 18:09
Elindeki Nakit: Kilitli
Konum: ist

Greyfurtu dikkatli tüketin

Mesaj gönderen cr@zy » 30 Mar 2009, 18:21

Greyfurtu dikkatli tüketin
Uzmanlar, sağlığa bir çok yararı bulunan C vitamini deposu greyfurtun zararlarına da değindi.


Osmaniye'nin Kadirli Ilçesi Ziraat Odası Başkanı Hanifi Ispir, birçok derde deva olan greyfurtun tüketilirken dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Kadirli'nin narenciye üretiminin yoğun yapıldığı yörelerden biri olduğunu belirten Ispir, "Narenciye ürünlerinden en değerlisi olan greyfurtun suyunun dikkatli kullanılması gerekir. Yararları saymakla bitmeyen greyfurt, soğuk algınlığına iyi geliyor. Sindirimi uyarıyor. Diş etlerinin kanamasını azaltıyor. Kılcal damarlardaki kan dolaşımını hızlandırıyor. Mide ve pankreas kanserlerine yakalanma riskini azaltıyor. Tansiyonu dengeliyor. Idrar sökücü özelliği var. Yağlı yemeklerin ardından içilen greyfurt suyu yediklerinizin ağırlığını gideriyor." dedi.

Bir greyfurtta yaklaşık 80-90 mg C vitamini bulunduğunu söyleyen Ispir, "Greyfurt'un suyunun kilo vermek isteyenler için de yararlı olduğu biliniyor. Diyet listesine günde yarım greyfurt eklenen kişilerin metabolizması hızlı çalışıyor. Ayrıca, kan şekeri hormonu ile yağ metabolizmasına etki ediyor, insülini düşürüyor, diabet riskinden koruyor." diye konuştu.

ILAÇLA BIRLIKTE ALMAYIN

Yıllardır seyyar tablacılık yapan Ali Bilgen son yıllarda vatandaşların greyfurta karşı talebinin arttığını belirterek, "Daha önceleri vatandaşlarımız en çok portakal ve mandalina alırken, son yıllarda vatandaşın greyfurta talebi arttı. Vatandaşlar greyfurtu ilaç niyetinde kullanıyor." şeklinde konuştu.

Doktorlar ise ciddi yan etkilere neden olduğu için greyfurt ile kesinlikle ilaç alınmaması gerektiğini vurguluyor.

Ilaçla greyfurt içimi bazı enzimleri bağırsaklar tarafından emilimini engellediği için kan basıncı yükseliyor ve zararlı toksitler yan etkilere neden olabiliyor. Greyfurt dışında diğer narenciyelerin böyle bir etkisi ise bulunmuyor.


Cevapla

“Sağlıklı Yaşam” sayfasına dön