Şekeri nasıl azaltabilirsiniz?

Mutlu yaşamak için en gerekli şeyi, sağlımızı tehlikeye atmayalım...
Cevapla
cr@zy
Yıldızlaşan Üye
Yıldızlaşan Üye
Mesajlar: 7047
Kayıt: 10 Tem 2008, 18:09
Elindeki Nakit: Kilitli
Konum: ist

Şekeri nasıl azaltabilirsiniz?

Mesaj gönderen cr@zy » 24 Şub 2009, 07:22

Besinlerinize şeker eklemeyin. Bu aldığınız şeker miktarını derhal düşürebilmek için en basit ve temel yoldur. En önemli hedefleriniz mısır gevreği, kahve ve çaya şeker eklememek olsun.
“Sağlıklı şeker” aldatmacalarına kanmayın. Kahverengi şeker, turbinado şeker, ham şeker... Vücudunuz düşünüldüğünde hepsi hemen hemen aynı şeydir.
Işlenmiş karbonhidrat alımınızı azaltmak ya da bitirmek için gerçekten uğraş verin. Bir çok işlenmiş karbonhidrat --ekmek, simit, makarnalar ve abur cuburlar-- yediğiniz anda saf glikoz kadar hızlı bir şekilde şekere dönüşen un ve diğer malzemelerle doludur. Bu şeker trigliserid olarak depolanır, bu ise yağ demenin kulağa daha hoş gelen halidir.

“Yağ içermeyen” abur cuburlara dikkat edin. En büyük mitlerden biri de yağ içermeyen yiyeceklerin size kilo aldırmayacağıdır. Yağ içermeyen kalori içermeyen demek değildir ve pekçok yağsız abur cubur şekerle yüklenmiştir.
Renk için alışverişe çıkın. Alışveriş torbanız ne kadar renkliyse o kadar iyidir. Taze sebze ve meyveler aldığınızı gösterir.
Bir yiyecek dedektifine dönüşün. Bu ipucu harika bir yazar ve beslenme uzmanı olan Anne Louise Gittleman’dan. Aynı zamanda şunu ekliyor; "Şekeri azaltmak için önce nerede olduğunu öğrenmelisiniz. Yiyeceklerin paket üstü bilgilerini okumaya başlayın."
Yapay tatlandırıcılardan uzak durun. Ne yazık ki yapay tatlandırıcılar şeker ve karbonhidrata olan isteği artırır. Gittleman’a göre, aynı zamanda vücutta depolanan ve kan şekeri metobolizmasını düzenlemek için gerekli olan kromu da azaltırlar.
Hesaplamayı yapın. Paketin üzerinde ‘toplam şeker’ diyen bölüme bakın ve gram miktarını dörde bölün. Işte bu alacağınız şeker miktarının çay kaşığı cinsinden hesabını verir. Sadece bu egzersiz bile sizi korkutmaya yetecektir.
Meyveyi sınırlayın (Dikkat ederseniz “bırakın” demiyorum) Meyve şeker ihtiva eder ama aynı zamanda lif ve iyi besinler de sağlar. Sadece miktarı abartmayın. Kilo kaybı için günde en fazla iki porsiyon idealdir.
Meyve suyunu bırakın. Meyve suları saf şekerdir ve taze meyvede lif veya yararlı diğer mineralleri içermez.


Cevapla

“Sağlıklı Yaşam” sayfasına dön