Akıntılı kulak ağrıları yüz felcine yol açabilir

Mutlu yaşamak için en gerekli şeyi, sağlımızı tehlikeye atmayalım...
Cevapla
cr@zy
Yıldızlaşan Üye
Yıldızlaşan Üye
Mesajlar: 7047
Kayıt: 10 Tem 2008, 18:09
Elindeki Nakit: Kilitli
Konum: ist

Akıntılı kulak ağrıları yüz felcine yol açabilir

Mesaj gönderen cr@zy » 24 Şub 2009, 07:17

Uzmanlar, akıntılı kulak ağrılarının tedavi edilmediği taktirde menenjit ve yüz felci enfeksiyonlara yol açabileceğini söyledi.

Kayseri'de faaliyet gösteren Özel Tekden Hastanesi Kulak Burun ve Boğaz bölümü doktorlarından Opr. Dr. Mehmet Türkay, orta kulak iltihabıyla başlayan menenjit hastalığına kış aylarında dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi. Bu mevsimde orta kulak enfeksiyonlarında artış yaşandığını ifade eden Türkay, kulak ağrısının geçiştirilecek bir durum olmadığının altını çizdi.

Kulak enfeksiyonlarının menenjit ve yüz felcine de yol açacağını kaydeden Türkay, “Orta kulakta yerleşen mikrop, beyin zarına yerleşir. Oradan da beyin dokusuna geçen bu rahatsızlık, ileri derece hastalıklara yol açabilir. Akıntılı kulakları mutlaka tedavi etmek gerekir. Tedavi olunmadığı taktirde menenjit, beyin apsesi, şiddetli baş dönmesi, yüz felci gibi enfeksiyonlar gelişebilir” dedi.

“ÇOCUKLAR DAHA FAZLA ETKILENIYOR”
Çocukluk yaş grubunda menenjite yakalanma ihtimalinin yüksek olduğunu belirten Türkay, “Zaman zaman kulak burun ve boğaz kliniklerine hastalar menenjit sebebiyle getirir. Hastalığın kaynağı, genellikle orta kulak enfeksiyonlarıdır. Menenjitte o yüzden orta kulak enfeksiyonundayken hastalığı tedavi etmek lazım. Bu yüzden olay daha ortakulak enfeksiyonu halindeyken, bir hekim önerisiyle tedavi edilmesi lazım” diye konuştu


Cevapla

“Sağlıklı Yaşam” sayfasına dön