''Proton Terapi'' yöntemi Türkiye'ye geliyor

Mutlu yaşamak için en gerekli şeyi, sağlımızı tehlikeye atmayalım...
Cevapla
cr@zy
Yıldızlaşan Üye
Yıldızlaşan Üye
Mesajlar: 7047
Kayıt: 10 Tem 2008, 18:09
Elindeki Nakit: Kilitli
Konum: ist

''Proton Terapi'' yöntemi Türkiye'ye geliyor

Mesaj gönderen cr@zy » 24 Şub 2009, 07:15

Türk Kızılayı, kanserle mücadelede etkin bir tedavi yöntemi olan ''Proton Terapi'' yöntemini Türkiye'ye getirecek Amerikalı firma ile anlaşma imzalayacak.

Türk Kızılayından yapılan yazılı açıklamaya göre, Çanakkale Kestanbol'da bulunan bir araziyi, Çanakkale Valiliğiyle yapılan protokol ile üzerine alan Türk Kızılayı, bir süre önce ''Proton Terapi'' yönteminin öncülerinden olan ABD'li The Sunland ile temasa geçerek yatırım için davet etti.

Türkiye'ye gelerek bölgenin yüzey, iklim ve yer altı özelliklerini inceleyen ABD'li uzmanlar, yatırım yapma kararlarını Türk Kızılayına bildirdi.

Dünyada sayılı merkezde uygulanan yöntem, Orta Doğu, Balkanlar, kuzey komşular ve Türk Cumhuriyetlerinde bulunmuyor.

Kansere karşı en etkin ve yan etkisiz tedavi yöntemi olarak bilinen ''Proton Terapi'' yönteminde, kemoterapiden farklı olarak sadece kanserli hücre hedef alınıyor ve vücudun diğer organları herhangi bir zarar görmüyor. Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali'nin de görüşlerine de yer verilen açıklamada, Küçükali, yüzde yüz yabancı sermaye ile kazandırılan projeyle, hem kanser hastalarına yönelik son teknoloji ürünü bir tedavi yöntemini kullanımına sunacaklarını, hem de Türk Kızılayını çok önemli bir gelire kavuşturacaklarını belirtti.

Protokol, Türk Kızılayı adına Genel Başkan Tekin Küçükali ve The Sunland adına Yönetim Kurulu Başkanı Daniel Mejia tarafından yarın imzalanacak.


Cevapla

“Sağlıklı Yaşam” sayfasına dön